Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kwatera Główna NATO w Brukseli przekazała komunikat Polskiej Agencji Prasowej.

"Obserwowaliśmy falę migrantów, próbujących przedostać się na terytorium sojuszników przez Białoruś. NATO nadal uważnie monitoruje sytuację, wywieranie presji na naszych sojuszników - Litwę, Łotwę i Polskę. Wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne" - podały PAP służby prasowe Kwatery Głównej NATO.

Dodano, że "Sekretarz generalny pozostaje w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie", a Sojusz jest gotowy "do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie".

MSZ: Uzbrojone osoby wtargnęły na terytorium Polski

W środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że niezidentyfikowane umundurowane osoby uzbrojone w długą broń wtargnęły na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi. W związku z tym zdarzeniem polskie MSZ wezwało stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu.

Jak poinformowano, wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej "stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji".

W komunikacie można przeczytać: „Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej".

Wawrzyk przekazał także stronie białoruskiej za pośrednictwem chargé d’affaires Republiki Białorusi, że "wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji". Wawrzyk zapowiedział, że skieruje do MSZ Republiki Białorusi notę protestacyjną, oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu.

Straż Graniczna podaje, że we wtorek odnotowano "351 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej". Zatrzymanych miało zostać 16 osób, a wobec 70 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.