Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O wizycie przywódczyni wolnych Białorusinów w Białym Domu poinformował Misha Komadovsky, korespondent Głosu Ameryki w Waszyngtonie. Do informacji tej dziennikarz dodał zdjęcie Cichanouskiej, która wychodzi z siedziby prezydenta USA.

Kilka minut później informację o spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji potwierdził Joe Biden

"Miałem zaszczyt spotkać się ze Swiatłaną Cichanouską w Białym Domu dziś rano. Stany Zjednoczone wspierają ludność Białorusi w jej dążeniu do demokracji i powszechnych praw człowieka" - napisał Biden na Twitterze.

Cichanouska podziękowała Bidenowi za "mocny znak solidarności z milionami nieustraszonych Białorusinów, którzy pokojowo walczą o swoją wolność".

"Dziś Białoruś znajduje się na pierwszej linii walki między demokracją a autokracją. Świat stoi za nami. Białoruś będzie historią sukcesu" - napisała z kolei zwyciężczyni sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów na Białorusi.

Radio Swoboda zwraca uwagę, że Cichanouska odwiedza USA na oficjalne zaproszenie Departamentu Stanu. Liderka białoruskiej opozycji przeprowadziła już rozmowy z wysokimi przedstawicielami administracji amerykańskiej, kongresmenami i senatorami. 19 lipca spotkała się z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem, jego zastępczynią Victorią Nuland i doradcą Departamentu Stanu USA Derekiem Choletem.

Franak Wiaczorka, doradca Cichanouskiej, zwraca uwagę, że po raz pierwszy w historii białoruski przywódca został przyjęty w Waszyngtonie "na tak wysokim szczeblu". 

Z kolei BBC twierdzi, że podczas spotkania z przedstawicielami białoruskiej diaspory w Waszyngtonie i Nowym Jorku Cichanouska zdradziła, że zwróciła się do władz amerykańskich o natychmiastowe podjęcie działań w celu udzielenia pomocy niezależnym mediom na Białorusi, a także wezwała do nałożenia nowych sankcji wobec reżimu Łukaszenki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.