Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Prowadząc wobec nas i Rosji, a także Chin wojnę hybrydową, Europejczycy nie tylko tworzą punkt zapalny. Oni dążą do wybuchu trzeciej wojny światowej" – oświadczył Łukaszenka w rozmowie ze Sky News Arabia, której fragmenty co emituje również białoruska telewizja państwowa.

Działania polityków europejskich nazwał "szaleństwem" wynikającym z faktu, iż "Unia Europejska, a przede wszystkim Europa Zachodnia to kraje kolonialne". – Relacje USA z krajami europejskimi to relacje gospodarza z podporządkowanymi koloniami – powiedział. – Nawet prości ludzie to teraz rozumieją.

Białoruś: Winne są USA

Białoruskie służby specjalne oświadczyły, że na komunikatorze Telegram ekstremiści planowali zamachy na Białorusi. Chodzi m.in. o zabójstwo dziennikarza państwowej telewizji czy spektakularne podpalenia sprzętu do wycinki lasu.

Według Łukaszenki za organizacją tych terrorystycznych działań stoją Białorusini, którzy "zbiegli" za granicę. I choć fakt ten zgłaszały białoruskie organy ścigania, państwa takie jak Niemcy, Polska czy Litwa nie reagują. Dlaczego? – Zachód nie chce pozwolić na to, byśmy byli suwerennym i niepodległym państwem. Ale my bronimy i będziemy bronić swoich praw – mówił Łukaszenka.

Kryzys na Białorusi trwa od czasu brutalnie stłumionych ubiegłorocznych protestów przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. Od tej pory Łukaszenka próbuje uciszyć lub pozbyć się z Białorusi wszystkich krytyków reżimu. Aresztowano setki osób, ponad 560 ma status więźnia politycznego. Represje dotykają opozycję, dziennikarzy, obrońców praw człowieka oraz zwykłych obywateli. Jednocześnie władze w Mińsku nazywają protestujących "inspirowanymi przez Zachód terrorystami i ekstremistami" i oskarżają państwa europejskie o "spisek antybiałoruski".

Łukaszenka od wielu tygodni powtarza w wywiadach, że odpowiedzialne za "prowokacje" na Białorusi są USA. Polskę i Ukrainę (a ostatnio Niemcy) uznaje za kraje, z których realizowane są te działania.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.