Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Medal Wolności Słowa ustanowiony jako „utrzymanie w Polsce wartości demokratycznych, w tym wolnej i dojrzałej debaty publicznej" ma być nagrodą dla „wybitnych osób, głoszących mądre słowa w przestrzeni społecznej". Chodzi o osoby zaangażowane w działalność obywatelską i społeczną, ludzi kultury i sztuki, naukowców, dziennikarzy i publicystów. 

Medal zostanie przyznany w trzech kategoriach: instytucja, media, obywatel. Kandydatów w dwóch pierwszych kategoriach będą zgłaszać organizacje pozarządowe i redakcje. Nominację w kategorii obywatel internauci mogą zgłaszać do 30 lipca poprzez internetowy formularz pod adresem press.pl/medal

Redakcja „Wyborczej" jest patronem medialnym akcji. Mamy też kandydata do nagrody. To Andrzej Poczobut, nasz białoruski korespondent, który od 25 marca jest więźniem politycznym reżimu Aleksandra Łukaszenki. Od wybuchu białoruskiej rewolucji po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. Andrzej regularnie przysyłał rzeczowe, świetnie napisane relacje i analizy. W ostatnim tekście przed aresztowaniem przestrzegał polskie władze przed flirtem z Łukaszenką. Kilka godzin po przesłaniu go do redakcji siedział w więziennej celi. 

Dziennikarz Andrzej PoczobutDziennikarz Andrzej Poczobut Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

CZYTAJ O ANDRZEJU POCZOBUCIE

Aresztowano go na fali rozprawy z działaczami Związku Polaków na Białorusi i niezależnymi dziennikarzami. Siedzi w ciężkim więzieniu w Żodino pod Mińskiem, jego stan zdrowia się pogarsza. 

Laureatów poznamy 30 sierpnia podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. 

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.