Samolot białoruskich linii Belavia lecący z Mińska do Barcelony nie dostał pozwolenia na wejście we francuską przestrzeń powietrzną i zawrócił przed polską granicą. Inny samolot białoruskich linii wylądował w Warszawie. W środę po południu rząd wydał rozporządzenie, które zakazuje latać białoruskim samolotom nad Polską.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PANSA) podaje, że lot z Mińska do Barcelony "nie dostał pozwolenia na wejście we francuską przestrzeń powietrzną i czeka na decyzję dyspozytorów". Urząd potwierdził, że samolot zawrócił.

Chodzi o samolot typu Embraer 195 o rejestracji EW-400PO. Maszyna jest latającą reklamą słynnej białoruskiej gry komputerowej "World of Tanks".

Ale inny samolot białoruskich linii Belavia przekroczył polską granicę i wylądował w Warszawie. Urząd Lotnictwa Cywilnego informował, że "zakazy i ograniczenia w ruchu lotniczym może wprowadzać tylko Rada Ministrów w drodze rozporządzenia". - Nie dostaliśmy żadnej informacji, dlatego nie mieliśmy podstawy, żeby nie wpuścić samolotu - poinformowała Polsatnews.pl Karina Lisowska, rzeczniczka ULC . Rozporządzenie zostało opublikowane w środę wieczorem.

"Rada Ministrów przyjęła zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi" - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Zakaz wlotu nad polskie terytorium to efekt decyzji poniedziałkowego szczytu UE , na którym postanowiono o zamknięciu europejskiej przestrzeni powietrznej dla białoruskich samolotów. Po szczycie Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego wydała rekomendacje, by nie wpuszczać białoruskich samolotów w przestrzeń powietrzną UE. W związku z tym francuska kontrola przestrzeni powietrznej tuż przed startem maszyny z Mińska anulowała jej plan lotu (maszyna Belavii leciałaby nad jej obszarem) i poinformowała o tym polskie władze lotnicze.

To kara za porwanie przez reżim Aleksandra Łukaszenki lecącego z Aten do Wilna samolotu linii Ryanair , na pokładzie którego znajdował się opozycyjny dziennikarz Roman Protasiewicz.

Zamknięcie dla białoruskiej linii Belavia nieba to cios dla Łukaszenki. Dyktator planował uczynienie z przewoźnika poważnego gracza na rynku przewozów lotniczych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
I klawo, kołchoźniku
@plutarch
sowchoźniku raczej
już oceniałe(a)ś
13
0
@plutarch
Zaporożec öff z njujorksiti nie komentuje.
już oceniałe(a)ś
1
1
@plutarch
Klawo jak cholera
już oceniałe(a)ś
0
0
No i prawidłowo.
@waldeck_13
No nie wiem czy dobrze: zakaz lotów uderza przede wszystkim w białoruską diasporę pracującą w UE. S. Cichanouskaja apelowała nawet, o niewprowadzanie zakazu lotów Bielavia, bo dla Łukaszenki to słaby cios, a cierpieć będą przede wszystkim "europejscy" Białorusini. Łukaszenkę zaboli dopiero zakaz importu produktów naftowych (20% eksportu Białorusi do UE); zakaz sprowadzania nawozów sztucznych, stali czy sprzętu produkowanego na Białorusi. I do tego sankcje wobec oligarchów finansujących rodzinę Łukaszenki.
już oceniałe(a)ś
6
2
@nabuchomozor
To jak tak będą sobie cierpieć ci "europejscy" Białorusini to może obalą tego Łukaszenkę i będzie ok co?
już oceniałe(a)ś
5
0
@nabuchomozor
Jasne, najlepiej nie wprowadzać żadnych sankcji, bo "zwykli ludzie ucierpią". Trudno, to jest wojna, którą zaczął Łukaszenka.
już oceniałe(a)ś
1
0
Bardzo dobrze, szkoda, że na pokładzie nie było Baćki, poodbijałby się od granicy.
@hanah
Gdyby Baćka był na pokładzie to samolot by wpuścili. I ogłosili, że w samolocie jest bomba.
już oceniałe(a)ś
9
0
fajna ta trasa na tym zdjeciu, moga sobie teraz organizowac loty widokowe nad tym pieknym krajem, kilka petli i do domu, nawet hotelu nie trzeba rezerwowac, same korzysci
już oceniałe(a)ś
135
0
Trzeba wprowadzić embargo na World of Tanks.
@Dead_Joe
Otóż to. Bojkot!!
już oceniałe(a)ś
9
0
@Goro Takemura
Bojkotuję tę grę od samego początku! Teraz już wiem dlaczego ;)
już oceniałe(a)ś
6
0
Polska wpuściła samolot z mińska do Wa-wy. To inne państwa nie wpuszczają samolotów "sąsiada" dlatego zawracają już nad Białorusią. Polska boi się drażnić kołchoźnika z Białorusi. Podkulamy ogon i niech za nas inni sankcje zastosują. Pinokio może straszyć nosem.
@attache_48
Musi karczoch interweniowal
już oceniałe(a)ś
0
0
Nie "Polska nie wpuszcza" a Francja
@banan_awaryjny_21
Facet o ksywie ?bart? podaje na portalu GW niesprawdzone informacje jak na pudelku? :). Panie Michnik, wykop Pan tych nieuków z gazety bo to wstyd?
już oceniałe(a)ś
6
2
@banan_awaryjny_21
TVN 24 podał prawdziwa przyczynę powrotu : to Francja odmówiła przelotu do Barcelony, nie Polska, tak podał rzecznik PAŻP :). Morawiecki jak zwykle okłamał Polaków, że samoloty z Mińska nie mogą latać na Polską, a ty panie bart, nie pisz na przyszłość niesprawdzonych bzdur na stronie GW? :).
już oceniałe(a)ś
9
0
Markowane ruchy ruskich zdrajców.
już oceniałe(a)ś
38
1