Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Władze Łotwy potępiły porwanie samolotu Ryanaira przez białoruski reżim. Samolotem z Aten do Wilna leciał Roman Protasiewicz. Maszyna przymusowo lądowała w Mińsku pod pretekstem alarmu bombowego. Samolot już zaczynał przygotowanie do zniżania przed lotniskiem w stolicy Litwy, ale był jeszcze nad terytorium Białorusi.

Przebywający na emigracji opozycjonista był ścigany przez reżim Aleksandra Łukaszenki listem gończym i śledzony. Założycielowi niezależnego kanału Nexta grozi nawet kara śmierci. Aresztowana została też partnerka Protasiewicza Sofia Sapega.

Prezydenci Łotwy, Litwy i Estonii potępili w poniedziałek przymusowe lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku. „Reżim białoruski rażąco naruszył prawo międzynarodowe, ryzykując życie ponad stu osób. Ten sponsorowany przez państwo akt terroru stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego lotnictwa cywilnego i wymaga należytej reakcji" – czytamy w komunikacie urzędu prezydenta Litwy.

Prezydenci zażądali natychmiastowego uwolnienia Protasiewicza. „Przestrzeń powietrzną nad Białorusią należy uznać za niebezpieczną, a samoloty tego kraju nie powinny być wpuszczane do przestrzeni powietrznej UE" – twierdzą prezydenci. Zaznaczają, że „precedensowe porwanie samolotu pasażerskiego musi być przedmiotem niezwłocznego, niezależnego, międzynarodowego dochodzenia".

W poniedziałek w centrum Rygi zmieniono flagę Białorusi – zamiast reżimowej zawisła biało-czerwono-biała.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że zatrzymanie samolotu Ryanaira w Mińsku to fakt „niebywałego przypadku rządowego terroryzmu". Polski premier zapowiedział, że będzie domagał się sankcji wymierzonych w reżim Łukaszenki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.