Od Swietłany Aleksijewicz, Anne Applebaum i Pedra Almodovara po Adama Michnika, Timothy'ego Snydera i Maria Vargasa Llosę - wybitne postaci z całego świata podpisują się pod apelem do Władimira Putina.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Sygnatariusze apelu żądają, by  Kreml zgodził się na natychmiastowe udzielenie niezbędnej pomocy medycznej uwięzionemu Aleksiejowi Nawalnemu, a w istocie rzeczy – o to, by zrezygnował z powtórnej próby zamordowania, tym razem w łagrze, swego głównego konkurenta politycznego.

Do prezydenta Putina,

dziś Aleksiej Nawalny znajduje się w kolonii karnej, którą wielu prawników i obrońców praw człowieka uważa za jedną z najbardziej surowych w Rosji.

Cały świat wie, że stan jego zdrowia pogarsza się, jest krytyczny. Niezbędne jest okazanie mu natychmiastowej pomocy medycznej. Coraz wyraźniejsze stają się symptomy ciężkiego niedomagania  neurologicznego – stałe bóle pleców, utrata czucia w rękach i nogach. Oprócz tego nękają go silny kaszel i ciągłe dreszcze.

Jako obywatel Rosji ma on prawo do badań i leczenia prowadzonych przez lekarza, którego wybrał i któremu może zaufać.

Będąc pozbawionym tego prawa, więzień 31 marca na znak protestu rozpoczął głodówkę.

Wzywamy Pana, Panie Prezydencie, do zapewnienia Aleksiejowi Nawalnemu natychmiastowego leczenia i kuracji, które są mu niezbędne i do którego jako obywatel rosyjski ma prawo zgodnie z obowiązującym w Rosji porządkiem prawnym.

Jako osoba, która przysięgała przestrzegać prawa, ma Pan obowiązek tak postąpić.

Pod apelem podpisali się:

J. J. Abrams; Swietłana Aleksijewicz; Pedro Almodovar; Martin Amis; Anne Applebaum; Paul Auster; Shabana Azmi; Jane Birkin; Christopher Buckley; Ken Burns; Emmanuel Carrère; Javier Cercas; Christopher Clark; J.M. Coetzee; Benedict Cumberbatch; Alan Cumming; Michael Cunningham; Rachel Cusk; David Duchovny; Louise Erdrich; Sir Richard J. Evans; Hugh Fearnley-Whittingstall; Niall Ferguson; Ralph Fiennes; Orlando Figes; Antonia Fraser; Stephen Fry; Neil Gaiman; Henry Louis Gates Jr.; Louise Glück; Sam Greene; Matt Haig; David Hare; Robert Harris; Victoria Hislop; Siri Hustvedt; Shekhar Kapur; Daniel Kehlmann; Etgar Keret; Jemima Khan; David Lagercrantz; Jude Law; Marc Levy; Ling Ma; Ben Macintyre; Hilary Mantel; Agnès Martin-Lugand; Natascha McElhone; Ian McKellen; Eduardo Mendoza; Catherine Merridale; Adam Michnik; Herta Müller; Péter Nádas; Sylvia Nasar; Bill Nighy; Suzanne Nossel; Amélie Nothomb; Michael Ondaatje; George Packer; Orhan Pamuk; Robert Peston; Maria Popova; Richard Powers; Ellendea Proffer Teasley; Vanessa Redgrave; David Remnick; J.K. Rowling; Arundhati Roy; Salman Rushdie; Philippe Sands; Nitin Sawhney; Simon Schama; Samanta Schweblin; Kristin Scott Thomas; Emma Thompson; Simon Sebag Montefiore; Elif Shafak; Peter Singer; Ali Smith; Timothy Snyder; Art Spiegelman; Juliet Stevenson; Tom Stoppard; Patrick Süskind; Colm Tóibín; Björn Ulvaeus; Mario Vargas Llosa; Tim Weiner; Simon Winchester; John Wray; Thom Yorke

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czy apel do wirusa covidowego przyniesie jakiś skutek?
  Mordercy, wirusy śmiertelne, dyktatorzy, bandyci itp, mordują.
  Taka jest ich natura i imperatyw.
  Pis dzielnia też to będzie robić, bo jest na licencji putina.
  @bra-tanki
  Oczywiście że PiS chciałby być jak Putin. A suwerenowi podobają się rządy twardej reki, rozprawianie się z LGBT, nazywanie przestępcami nieskazanych, psikanie w twarz gazem posłom opozycji, pomiatanie autorytetami.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @79
  Póki sam tłuk suwerenny nie oberwie, a złodzieje legalizowani mu działki nie ukradną na paśnik baranów.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @bra-tanki
  Czyli co, nie powinni apelować?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @xerra1
  Nie rozumiesz, nie wtykaj śrubokrętów w kontakt.
  Apel jest szlachetny.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Komunizm sczezł, ale metody pozostały.
  @przemek05
  Komunizm ma się dobrze tylko zmienił nazwę na Federację Rosyjską. Trzymaj się Nawalny!
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Za mało tych nazwisk
  @ZKRK1952
  Dopisz swoje.
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @ZKRK1952
  Apel ze strony Stevena Seagala i Żory Depardiewa może, by go ruszył?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jest jeden sposób na wyperswadowanie putinowi tego morderstwa: natychmiastowe wstrzymanie jakiegokolwiek importu z bolszewickiej satrapi zwane wciąż jeszcze Rosją - po prostu zakręcenie kurka z pieniędzmi. Sytuacja jest dość prosta: rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie jest likwidacja Nordstreamu. Likwidacja, powtarzam, a nie czasowe zatrzymanie budowy drugiej nitki z ruskim gównem.
  Rozwiązaniem sprawy Nawalnego jest zakręcenie kurka z pieniędzmi tej bolszewickiej szmacie.
  Przecież my nie musimy od nich niczego kupować. A jeśli już faktycznie z czymś nie ma innego wyjścia trzeba bolszewicki syf zmiażdżyć w negocjacjach i kupować po cenach na granicy opłacalności. Dopóki ten naród się nie ogarnie i nie przepędzi bolszewickiej bandy raz na zawsze. Alieksiej Nawalny jest na to właśnie nadzieją i właśnie dlatego kremlowska szmata tak się go boi i próbuje zniszczyć.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Artysta Jan Stefan Pietrzak się nie podpisał.
  @Tenare24
  Nie ma czasu. Projektuje Łuk Tryumfalny od Marszałkowskiej do Morza Czarnego!
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Nie wiem, czy Nawalny sobie zdaje z tego sprawę, ale Putinowi jego śmierć przez głodówkę jest bardzo na rękę. Gdyby nie to, poszłaby na jego konto, a tak Nawalny sam zwolni go z jakiejkolwiek odpowiedzialności.
  @xerra1
  A ja pomyślę, że głodzi się po to, by dostać lekarza i uratować życie. Jeśli nie otrzyma pomocy, uznam putina i za mordercę, i za bezwzględnego kata. Lizodupy władzy i głupcy uznają odpowiedzialność nawalnego, a inni nie!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Putin się takimi apelami nie przejmuje. Wręcz przeciwnie - zrobi odwrotnie, żeby pokazać jaki jest mocny i będzie miał problem z głowy (w jego mniemaniu) jak Nawalny umrze.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Mordulec w postaci Putina może poczuć się ważny . Tyle znanych osób prosi go o łaskę . A on może im pokazać środkowy palec .
  już oceniałe(a)ś
  9
  0