Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Odnotowaliśmy wzrost działań wymierzonych przeciwko polskim dyplomatom oraz szerzej polskiej mniejszości na Białorusi, co jest całkowicie nie do przyjęcia - przekazał PAP rzecznik Departamentu Stanu USA, który w czwartek, 25 marca, wezwał Białoruś do natychmiastowego zaprzestania represji oraz uwolnienia Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta i innych bezpodstawnie zatrzymanych.

Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, została zatrzymana przez milicję w Grodnie we wtorek. Następnego dnia skazano ją na 15 dni aresztu za "zorganizowanie nielegalnej imprezy masowej".

W czwartek nad ranem milicja zatrzymała dziennikarza Andrzeja Poczobuta, współpracownika "Wyborczej". Zatrzymano też Irenę Biernacką i Marię Tiszkowską - działaczki ZPB w związku ze sprawą karną o "podżeganie do nienawiści".

Paragraf na Andżelikę Borys, Marię Tiszkowską, Andrzeja Poczobuta

Prokuratura Generalna Białorusi powiadomiła, że przeciwko Borys, Poczobutowi i innym działaczom nieuznawanego przez reżim Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi wszczęto postępowanie karne na podstawie paragrafu 130 białoruskiego kodeksu karnego, czyli ze względu na „umyślne działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz niezgody na podstawie przynależności narodowej, religijnej, językowej i innej, a także rehabilitację nazizmu, popełnione przez grupę osób” – czytamy w informacji prasowej prokuratury. Grozi im od 5 do 12 lat więzienia.

Polskie MSZ potępiło działania białoruskich władz przeciwko polskiej mniejszości. – Nieprzyjazne zachowania władz Białorusi spotkają się z adekwatną odpowiedzią Polski, istnieje możliwość rozszerzenia sankcji – stwierdził w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

O uwolnienie zatrzymanych zaapelowała też Komisja Europejska, która podkreśliła, że zatrzymanie przedstawicieli polskiej mniejszości jest kolejnym celem polityki polegającej na eskalowaniu represji, jakie stosują władze wobec narodu białoruskiego. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.