Jest mi wstyd za polskie władze, które nie zareagowały na haniebne i absurdalne orzeczenie mińskiego sądu wobec dziennikarek Biełsatu relacjonujących białoruskie protesty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, białoruskie dziennikarki skazane właśnie przez marionetkowy sąd w Mińsku na dwa lata więzienia za rzekome „kierowanie” protestami przeciwko dyktaturze Aleksandra Łukaszenki, pracowały dla telewizji Biełsat.

Stacja powstała w Polsce, by dać skazanym na propagandę Białorusinom namiastkę wolnych mediów, od lat jest finansowana także z pieniędzy polskiego podatnika. To, jak reżim Łukaszenki traktuje dziennikarzy Biełsatu, jest więc także naszą, polską sprawą.

Dlatego jest mi wstyd za obecne polskie władze, które nie zareagowały na haniebne i absurdalne orzeczenie mińskiego sądu.

Milczy w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki, choć pół roku temu – gdy białoruskimi demonstracjami interesował się cały świat – chętnie fotografował się ze Swiatłaną Cichanouską, przywódczynią opozycji, która rzuciła Łukaszence wyzwanie i została wygnana z kraju. Choć protest społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi ciągle trwa, nie przyciąga uwagi jak w sierpniu czy we wrześniu.

Milczy Andrzej Duda. Jedynie Krzysztof Szczerski, jego minister zajmujący się w Kancelarii Prezydenta polityką zagraniczną, oświadczył na Twitterze , że „polecił” on polskim dyplomatom w Mińsku, by zaprotestowali w jego imieniu.

Gdyby Duda naprawdę chciał, żeby jego słowa w sprawie skazania dziennikarek były słyszane w UE i poza nią, zrobiłby to osobiście. Musiałby jednak nie tylko zawezwać dziennikarzy do rezydencji w Wiśle, gdzie obecnie przebywa, testując warunki narciarskie, ale jeszcze odpowiedzieć na niewygodne pytania, dotyczące np. nakładana na niezależne media w Polsce haraczu, przejmowania wielu redakcji przez Orlen czy policyjnej przemocy wobec dziennikarzy. Z jego punktu widzenia wygodniej było kazać ministrowi napisać tweeta.

W MSZ nie uczyniono nawet tego. Resort chwali się jubileuszowym szczytem polsko-czesko-słowacko-węgierskiej Grupy Wyszehradzkiej, którą Warszawa i Budapeszt – wbrew Pradze i Bratysławie – chciałyby widzieć jako Unię w Unii, wspólnie walczyć przeciwko rzekomym zakusom lewicy i bronić „tradycyjnych wartości”.

Przez lata obszarem, w którym polski głos w Unii Europejskiej się liczył, była nie rzekoma "obrona wartości", ale polityka wschodnia.

To z Warszawy wyszły impulsy, by - mimo rosyjskich protestów - zakotwiczyć Ukrainę w Europę i by inwestować w białoruskie społeczeństwo otwarte.

Politycy PiS, którzy przejęli stery dyplomacji, konsekwentnie pokazują, że ten kierunek ich jednak nie interesuje. Rolę rzecznika wolnej Białorusi już pół roku temu przejęła Litwa.

Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa potrzebują naszej solidarności. Rząd PiS może milczeć, społeczeństwo obywatelskie w Polsce - nie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Przeciez Putin zabronil polskim pachołkom ingerencji w sprawy sojuza
@NathanAdler
ZOMO w Barcelonie jest dzisiaj równie brutalne, co ZOMO w Minsku.
h ttps://www.youtube.com/watch?v=8GibABGtzIk
już oceniałe(a)ś
1
26
@JimmyDore
No, a w Ameryce biją Murzynów...
już oceniałe(a)ś
19
0
@JimmyDore
Różnica jest zapewne taka, choć pewnie nie do końca czaisz, że w Barcelonie można organizować pokojowe protesty i nikt ich nie rozbija dopóki są pokojowe. W Białorusi nie wolno organizować pokojowych protestów i z brutalną reakcją milicji spotka się każdy akt protestu przeciwko władzy, włącznie z redagowaniem ulotek. W Hiszpanii jeśli policja cię zatrzyma, odpowiadasz za to co faktycznie zrobileś, przed niezawisłym sądem. W Białorusi nie masz prawa do sądu, skazują cię władze przeciwko którym protestowałeś, nie za jakieś akty przemocy, budowanie barykad tylko za to że stałeś na chodniku. Gdy trafisz na komisariat, możesz zostać zabity, możesz zostać kaleką - nikt za to nie odpowie. Takie tam niewielkie różnice, ale masz rację w sumie to to samo, bo obie formacje używają pałek.
już oceniałe(a)ś
26
1
@JimmyDore
A ty w ogóle kozi cycku wiesz gdzie jest Barcelona?
już oceniałe(a)ś
22
0
@JimmyDore
Tak, a ile samochodów w Mińsku demonstranci podpalili???
Rzucali kamieniami w policję?
już oceniałe(a)ś
14
0
Duda jest na nartach i proszę mu nie przeszkadzać.
@Poprostulepiej
widziałem jego niezdarny zjazd na tzw oślej łączce. On tak "szusuje" jak prezydentuje. Ani jedno ani drugie mu nie bardzo wychodzi.
już oceniałe(a)ś
8
1
@Poprostulepiej
Duda zareaguje o ile dostanie odpowiednie wytyczne z Nowogrodzkiej
już oceniałe(a)ś
5
0
@nabuchomozor
Wytyczne Dudy przychodzą z Pekinu.
już oceniałe(a)ś
6
0
Przecież Karczewski powiedział że to ciepły człowiek, dzieci lubi pewnie jak ten wąsaty Gruzin
@arkadia
ten karczowski palnął bo chyba nie wie co to faktycznie oznacza "ciepły" w odniesieniu do rodzaju prawie męskiego.
już oceniałe(a)ś
4
1
Warszawa nie tyle milczy co zatkało ją z zazdrości że JESZCZE nie może takich akcji urządzać u nas.
@terrakotta
I oto chodzi.
już oceniałe(a)ś
18
0
@terrakotta
Prezydent i rząd RP milczą, bo prezes uznał, że jeszcze nie nadszedł czas, by otwarcie wyrazić szczere poparcie dla faszystowskiego reżimu Łukaszenki.
już oceniałe(a)ś
8
0
Władze udają, że tekstów "obcym alfabetem" pisanych nie rozumieją. (Miała być ironia - a jeśli to prawda ?
Sam nie wiem co gorsze).
Tak czy owak to wstyd, że państwo polskie milczy. To wstyd zapominać o braciach w potrzebie.
@strozzi
Co mają interweniować, jak u nas jest prawie tak samo.
już oceniałe(a)ś
20
1
@strozzi
Jakich "braciach"? Ludziach.
już oceniałe(a)ś
4
1
Upadek Polski w hierarchii międzynarodowej za Dudy, Waszczykowskiego, Szczerskiego, Czaputowicza i Raua. Panowie Sikorski i Schetyna -wracać na stanowisko póki nie jest za późno.
już oceniałe(a)ś
86
2
Tak podziwiany przez PiS Józef Piłsudski radził kiedyś polskim politykom klasy Dudy czy Morawieckiego: "wam panowie kury szcz... prowadzać, a nie politykę robić".
@1zgred2
Piłsudski po przewrocie majowym uwięził czołowych polityków opozycji w Berezie, a tortury podczas przesłuchań były w repertuarze.
już oceniałe(a)ś
18
0
>> Jest mi wstyd za polskie władze

Swoich mają krytykować? No co Pan?

TomiK
@fawad
Może by i pokrytykowali ale przecież nie staną w obronie kobiet.
już oceniałe(a)ś
4
0