"Polska wzywa wszystkich partnerów w Unii Europejskiej do solidarnej, konsekwentnej i zdecydowanej odpowiedzi na ten kolejny przejaw tłumienia podstawowych praw i wolności" - napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezydent Andrzej Duda wyraził sprzeciw wobec skazania w Mińsku białoruskich dziennikarek na dwa lata pozbawienia wolności za "kierowanie akcjami protestu".

"W związku ze skazaniem dziennikarek Biełsat, prezydent RP Andrzej Duda polecił polskim dyplomatom w Mińsku przekazanie stronie białoruskiej jego stanowczego sprzeciwu wobec represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim, wezwania do ich zaprzestania i amnestii" – napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta.

"Jednocześnie Polska wzywa wszystkich partnerów w Unii Europejskiej do solidarnej, konsekwentnej i zdecydowanej odpowiedzi na ten kolejny przejaw tłumienia podstawowych praw i wolności" – czytamy dalej.

27-letnia Kaciaryna Andrejewa i 23-letnia Daria Czulcowa 15 listopada prowadziły transmisję z akcji protestu w Mińsku na placu Zmian przeciwko zamordowaniu opozycjonisty Romana Bandarenki. Podczas protestu doszło do starć z milicją, zatrzymano ok. tysiąca uczestników. Dziennikarki nie były obecne na placu, ale relacjonowały przebieg zajść z mieszkania nieopodal. Zostały jednak aresztowane i postawiono im zarzut "organizowania i kierowania działaniami zakłócającymi porządek publiczny". Sąd skazał je na dwa lata więzienia, a adwokat dziennikarek zapowiedział apelację.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ja bym mu radziła, żeby może najpierw zainterweniował w sprawie rodaczek, które PiS skazał na męczarnie, jak już tak zachciało mu się ględzić o podstawowych PRAWACH.
@PantaRei
Dodatkowo sugeruje zeby najpierw sie zajalk swoich podworkiem np. w sprawie represjonowanych sedziow i prokuratorow, to co obecnie robi to hipokryzja, najpierw trzeba u siebie miec porzadek a nie milczec w sprawie lamania sprawy w Polsce a wytykac problemy w Bialorusi, hanba miec takiego prezydenta
już oceniałe(a)ś
6
0
@PantaRei
U siebie się boi odezwać żeby go nie postawiono do kąta
już oceniałe(a)ś
6
0
@PantaRei
Gdzie był Andrzej Duda jak w Polsce pałowano kobiety na demonstracjach ?
już oceniałe(a)ś
6
0
Może by się też zainteresował ludźmi skazywanymi w procesach politycznych w Polsce?
@pkas1
Nie kpij
już oceniałe(a)ś
2
1
A Unia na to: kto to jest Andrzej Duda?
@mini1423411612310konto
Wie. Tylko nie zwraca na niego uwagi.
już oceniałe(a)ś
7
1
@mini1423411612310konto
Podpowiedź: to ten ciool, który obszczekuje Unię w rosyjskiej reżymowej tivi.
już oceniałe(a)ś
9
0
@mini1423411612310konto
Adrian Du.a?
już oceniałe(a)ś
2
0
@mini1423411612310konto
BUDYŃ
już oceniałe(a)ś
2
0
Czy Ktoś kto jest tak pomiatany i lekceważony we własnym kraju może wzywać do czegoś kogokolwiek w kraju, a tym bardziej za granicą????
@abcdefghij
Za cholere
już oceniałe(a)ś
3
0
Andrzej, szusuj i nie zawracaj ludziom dudy swoimi wypocinami ...
już oceniałe(a)ś
62
0
a jakby AD wezwał również UE do zdecydowanego działania przeciw tym co łamią Konstytucję RP to byłby macher. ej nie, zaraz, czy to nie AD właśnie łamie tą Konstytucję?
już oceniałe(a)ś
60
0
Panie Duda! to dobrze, że pan ujmuje sie za dziennikarkami zza granicy.... ale może lepiej zainteresowałby sie pan posłankami i polskimi dziennikarkami i tym jak traktuje je Policja? Tak będzie lepiej....
już oceniałe(a)ś
55
0
Niech Andrzej Duda zajmie się łamaniem prawa w Polsce. Albo niech w ogóle nie zabiera głosu w sprawach praworządności skoro sam regularnie łamie Konstytucję
@bb7676
Odebrał telefon z instrukcjami z ulicy Pięknej i zadział. A Panią Lempart - do ciupy, chociaż sam Biden się upomniał. Co za nieroztropność i strach przed Nowogrodzką!
już oceniałe(a)ś
1
0