Polska stała się drugim domem dla wielu Białorusinów. Premier Mateusz Morawiecki był jednym z pierwszych polityków najwyższego szczebla, który przyjął mnie podczas wizyty w Polsce. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski niezwłocznie udostępnił pomieszczenie dla nowego Centrum Białoruskiej Solidarności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żywie Biełaruś

Drodzy Polacy, rok 2020 był rokiem, w którym naród białoruski powstał, by zawalczyć o swoje prawa i ludzką godność brutalnie zdeptane przez reżim Łukaszenki. Miliony Białorusinów domagają się odejścia krwawego dyktatora.

Walczymy o każdy dzień wolności, zdając sobie sprawę, że blisko tysiąc osób przebywa obecnie w aresztach ze względu na stawiane im zarzuty karne (157 z nich jest uznawanych za więźniów politycznych), a ponad 32 tys. Białorusinów zostało zatrzymanych i aresztowanych. Tym aktom towarzyszyły tortury i gwałty. To rekordowa skala przemocy i represji w Europie w ostatnich dziesięcioleciach.

Walczymy od pięciu miesięcy i nie zamierzamy się poddać. Wykorzystujemy wszystkie sposoby wywierania presji na reżim. Cały świat obserwuje teraz naszą walkę, przeżywa ją razem z nami i na nowo zastanawia się nad pojęciami wolności i demokracji.

Cały świat pomaga nam, jak tylko może. UE przyjęła trzeci pakiet sankcji wizowych i finansowych wobec Łukaszenki i jego wspólników, teraz przygotowujemy czwarty i piąty. Jesteśmy bardzo wdzięczni narodowi polskiemu, który jako jeden z pierwszych przyszedł nam z pomocą, pomógł represjonowanym i rannym.

Polska stała się drugim domem dla wielu Białorusinów. Premier Mateusz Morawiecki był jednym z pierwszych polityków najwyższego szczebla, który przyjął mnie podczas wizyty w Polsce. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski niezwłocznie udostępnił pomieszczenie dla nowego Centrum Białoruskiej Solidarności. Dziękuję wszystkim w imieniu całego narodu białoruskiego za telewizję Biełsat, za wszystkie programy pomocy, które wprowadziliście i za wszelkie formy solidarności i wsparcia!

To wy rozumiecie nas jak nikt inny. Nasze narody są połączone wiekami wspólnej historii, bliskości języków i tożsamości. Przez wiele prób przeszliśmy razem. Jesteśmy wdzięczni, że Polska natychmiast zajęła takie stanowisko i konsekwentnie broni go na wszystkich polach i na arenie międzynarodowej.

Dla Białorusinów Polska oznacza solidarność. Związek zawodowy „Solidarność” jest przykładem walki o wolność i niepodległość. Solidarność to też dzisiejsza pomoc i wsparcie okazywane narodowi białoruskiemu w jego dążeniu do demokracji.

Leży to zresztą również w interesie narodu polskiego – mieć za sąsiada demokratyczny, niepodległy, przyjazny kraj, którego naród jest szczęśliwy i odnosi sukcesy, nie zaś dziwny twór, którego istnieniu towarzyszy ciągła groźba pojawienia się wojsk rosyjskich na granicy pod pozorem ochrony „państwa związkowego”. Oznacza to, że presja i nacisk powinny być nadal wywierane na arenie międzynarodowej, nie tylko na reżim na Białorusi, ale także na wszystkie kraje, które go wspierają.

Naszym celem jest wywalczenie i uznanie suwerenności Białorusi i poszanowanie woli narodu białoruskiego. Polska może nam w tym pomóc, wpływając na sytuację białoruskiej gospodarki. Bo Polska jest sąsiadem i jednym z głównych partnerów handlowych Białorusi.

Ważne jest, aby polskie przedsiębiorstwa postawiły nowe warunki współpracy z białoruskimi firmami. Najlepiej byłoby, gdyby przestały współpracować z przedsiębiorstwami państwowymi, a jednocześnie pomagały małym firmom. Chciałabym też, by Polska rozwinęła plan pomocy, o którym mówił premier Morawiecki. Ważne jest, by wdrażać go w całej UE.

Wkrótce w Polsce w ramach powszechnej jurysdykcji zostaną wszczęte sprawy karne przeciwko tym, którzy dopuścili się tortur na Białorusi. Położy to kres bezkarności i pomoże powstrzymać przemoc w naszym kraju.

Silna Białoruś to silna Polska!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jaką mają fajną Panią Prezydent. Młoda, inteligentna, odważna. W porównaniu z tymi starymi dziadami, tymi dziadersami rządzącymi na świecie, kurczowo trzymającymi się stołków tylko pozazdrościć takiej przywódczyni. Powodzenia Białorusini.
@qwe123
Od kiedy jest prezydentem?
już oceniałe(a)ś
2
5
@asso12
Od wyborów, które wygrała w cuglach
już oceniałe(a)ś
9
0
@Homo_sum
???
już oceniałe(a)ś
0
4
@qwe123
Zawsze byliśmy blisko związani z dawną Litwą, gdzie Białoruś była w zasadzie tylko dzielnicą. W tamtejszych dworach z reguły używano języka ....ruskiego, nazwijmy go Białoruskim!Żal iż tak mało jest informacji z tej dzielnicy RP. Jest ona niejako wyznacznikiem skromności i kultury bycia, oczywiście w bardzo ogólnym sensie, i wyzbyta z inspirowanego przez komunizm nacjonalizmu. " My tutieszni! - to charakterystyczna odpowiedź o przyznawanie sobie nacjonalności. Miałem trochę kontaktów z Białorusinami i zwykle zaskakiwala mnie ich duża rezerwa przed radykalnymi stwierdzeniami..... być może zbyt mało na znaczącą opinię, ale tak mi to pozostało w pamieci!
już oceniałe(a)ś
1
0
@asso12
Odrobinę taktu ! Polska miała Prezydenta w ciagu calej okupacji niemieckiej, a nawet Rząrd RP.... na emigracji... Warto zapoznać się z historiią własnego kraju nawet jesli ulega się ideologii narodowej ....pomijajac normalną .... Ojczyźnianą...!
już oceniałe(a)ś
3
0
@Homo_sum
Nie odmawiam Ci człowieczeństwa, ale te cugle.... to bardzo naciągana przenośnia! No! chyba , ze nie w pełnii rozumiesz ... co to "cugle". Tobie akurat przydały by się wraz z munsztukiem.... pewnie tego też bedziesz szukał w wiki... ???
już oceniałe(a)ś
0
0
"Silna Białoruś to silna Polska"
W pewnym sensie tak, bo Wolska już osiągnęła poziom Białorusi. Ale wcale na tym nie poprzestanie.
Komitet Kaczyńskiego już pracuje intensywnie nad tym, czy obrać model kubański czy północnokoreański.
@parazydek
Otrzeźwiej.
już oceniałe(a)ś
0
3
@weber
na trzeźwo to tak samo cudaczne, kiedy polscy zamordyści przyjmują i "wspierają" dążenie do wolności u sąsiadów. Ale pole do poPISu przy dalszym zdebilaniu suwerena nieograniczone. O wolność walczą, za naszą i waszą, Sasiny z Suskimi, Teplecki z Kaczarem. A Kurski Jacek "relacjonuje" wiekopomności
już oceniałe(a)ś
3
0
Ma pani rację, nasz Łukaszenka od Waszego różni się tylko tym, że jest mniej elegancki ale jego OMON leje prawie tak samo jak wasz:))
już oceniałe(a)ś
16
0
Rozumiemy! W Polsce dorwały się do władzy takie same ch...e jak Łukaszenka !!!c
już oceniałe(a)ś
16
1
Trochę śmiesznie to wygląda. Walczą o wolność na Białorusi, więc szukają poparcia w kraju, w którym to się nie udało i prowadzą rozmowy z klakierem od Łukaszenki 2.0.
już oceniałe(a)ś
14
0
Fajna prezydent! Nie to co polskie dziadersy czele z tym rozmodlonym tępym żałosnym Dudą!!!
@premie-nam-sie-naleza
Kto?
już oceniałe(a)ś
0
0
Z kim się spotykasz Swietłano - z pinokio długonosym?
już oceniałe(a)ś
9
0
Gazeto! Czy jako zdjęcie ilustracyjne znaleźliście tylko to z kłamcą Morawieckim?
Dla kontrastu? Dla beki? Zestawiliście najpiękniejszą twarz Białorusi z naszym Boligębą!
To jak na zdjęciu byłby Pinochet z Mandelą...
już oceniałe(a)ś
8
0