Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– "Podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych w Republice Białorusi. Dziękuję za solidarność wyrażoną z Polską i Litwą przez partnerów z UE. Priorytetem pozostaje wsparcie dla Białorusinów" – napisał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Wcześniej, w poniedziałek MSZ Litwy poinformowało, że wzywa na konsultacje swego ambasadora w Mińsku Andriusa Pulokasa.

We wtorek Białoruś ma opuścić także ambasador Niemiec Manfred Hutterer – poinformował portal TUT.BY.

Wezwanie ambasadorów Polski i Litwy na konsultacje wiąże się ze skandalem dyplomatycznym, który wybuchł 2 października. Wówczas białoruskie MSZ zażądało, aby placówki dyplomatyczne Polski i Litwy znacznie ograniczyły liczbę swoich pracowników. Oba kraje zostały także poproszone o zmniejszenie swojego personelu dyplomatycznego: Polska o zmniejszenie kontyngentu z 50 osób do 18, a Litwa – z 25 do 14.

Do Mińska mieli na konsultacje wrócić natomiast ambasadorowie Białorusi w Polsce i na Litwie.

UE: Żądania władz Białorusi są godne pożałowania

– Żądanie władz białoruskich, aby Polska i Litwa znacząco ograniczyły swoją obecność dyplomatyczną w Mińsku, są godne pożałowania i przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych. Próby zaatakowania poszczególnych krajów UE nie będą w stanie zburzyć naszej jedności – oświadczyła delegacja UE na Białorusi, którą cytuje Radio Swaboda.

Białoruskie władze anulowały także akredytacje wszystkich zagranicznych dziennikarzy, a ci, którzy chcą pozostać w kraju, muszą ponownie ubiegać się o zgodę na pobyt.

Działania Mińska to reakcja na sankcje, jakie 2 października UE nałożyła na ok. 40 najbliższych współpracowników prezydenta Aleksandra Łukaszenki

Sankcjami nie został objęty sam prezydent Białorusi, ale przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że może zostać wpisany na listę w późniejszym terminie, jeśli "nadal będzie odmawiać rozmów z opozycją".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.