Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Borrell poinformował też za pośrednictwem swojego bloga, jakie kroki UE zamierza podjąć w sprawie Białorusi.

Dialog tylko z Radą Koordynacyjną

Cztery posunięcia, o których wspomina, zostały ustalone 21 września podczas spotkania europarlamentarzystów. Wśród nich wymienione są pakiety sankcji, którymi już teraz objętych zostało ok. 40 osób oraz organizacji ponoszących bezpośrednio odpowiedzialność za fałszowanie wyborów i represje wobec pokojowo protestujących. Borrell podkreślił, że sankcje wiążą się z zamrożeniem kont i aktywów znajdujących się w granicach UE, brakiem możliwości uzyskania jakiegokolwiek finansowania z UE oraz zakazem wjazdu na teren UE.

Drugim krokiem wymienianym przez Borrella jest dokonanie wszelkich starań, by nawiązać dialog. Jego zdaniem do konieczna jest obecność podczas rozmów prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, a efektem wieńczącym negocjacje musi być przeprowadzenie nowych, uczciwych wyborów.

Wsparcie dla niezależnych mediów

Trzeci wymieniony przez Borrella punkt to stosunki Białorusi i UE, także w ramach „partnerstwa wschodniego”. UE planuje wsparcie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz niezależne media na Białorusi, a także umożliwienie szerszej wymiany studenckiej.

Czwarty, ostatni punkt dotyczy wsparcia finansowego, jakiego UE gotowa jest udzielić białoruskiemu społeczeństwu obywatelskiemu. Borrell podkreślił, że Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel na razie 53 miliony euro. 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.