Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

W poniedziałek w centrum Mińska liderka antyrządowych protestów Maryja Kalesnikawa została porwana przez grupę nieumundurowanych mężczyzn. Wepchnięto ją na tylne siedzenie nieoznakowanego busa z napisem „Sieć” i wywieziono w nieznanym kierunku. Jej telefon przestał odpowiadać.

MSW nie podjęło działań

Członkowie opozycyjnej Rady Koordynacyjnej podkreślali, że nie mają również kontaktu z sekretarzem prasowym Rady Antonem Rodnienkowem i jej sekretarzem wykonawczym Iwanem Krawcowem, w domu którego przeprowadzono rewizję.

Mimo zaginięcia trzech działaczy opozycji MSW na Białorusi nie podjęło żadnych działań.

Oświadczenie w tej sprawie wydał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Josep BorrellJosep Borrell Stephanie Lecocq / AP

Borrell przypomina zatrzymania Kalesnikawej, innych opozycjonistów oraz 633 osób podczas niedzielnego, pokojowego Marszu Jedności. "Zdecydowanie potępiamy niesłabnące arbitralne i niewyjaśnione aresztowania i zatrzymania na Białorusi z powodów politycznych, które miały miejsce od początku kampanii wyborczej. Oczywiste jest, że władze państwowe na Białorusi nadal zastraszają lub zezwalają na zastraszanie swoich obywateli w coraz bardziej bezprawny sposób i brutalnie naruszają zarówno prawo krajowe, jak i zobowiązania międzynarodowe" – oświadczył Borrell.

UE: "Oczekujemy uwolnienia więźniów politycznych"

Unia Europejska oczekuje od władz Białorusi natychmiastowego uwolnienia „wszystkich więźniów politycznych”, „zakończenia prześladowań politycznych i włączenia się do dialogu narodowego przy pełnym poszanowaniu demokratycznych i podstawowych praw narodu białoruskiego” oraz „starannego i przejrzystego śledztwa”.

UE ostrzega, że nałoży sankcje na osoby odpowiedzialne za przemoc, represje i oszustwa wyborcze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.