W wywiadzie dla państwowej telewizji prezydent Rosji przyznał: jeśli sytuacja na Białorusi się zaostrzy, "jesteśmy przygotowani do interwencji".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezydent Rosji w niezapowiadanym wcześniej wywiadzie dla kremlowskiej telewizji poinformował, że na wniosek Aleksandra Łukaszenki stworzył „rezerwę" na wypadek , gdyby Moskwie przyszło interweniować siłą w sąsiednim kraju.

Gospodarz Kremla wbrew swoim zwyczajom dał niezapowiadany wcześniej krótki, lecz bardzo ważny wywiad dziennikarzowi kanału Rossija 1 Siergiejowi Brilowowi. Przypomniał w nim swoją rozmowę telefoniczną z Łukaszenką z 16 sierpnia. Wtedy, jak dopiero teraz przyznał, zapewnił kolegę z Mińska:  „Mamy zobowiązania wobec Białorusi" i obiecał: - "Rosja je wypełni”.

Chodzi tu o zapisy w układzie o powołaniu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji oraz punkcie 4. układu ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), zgodnie z którymi Rosja jest zobowiązana do udzielenia pomocy sąsiadowi „w obronie suwerenności i w obronie stabilności”.

Groźba prowokacji

- Aleksandr Grigoriewicz (Putin zawsze używa formy rosyjskiej imienia i patronimika Łukaszenki) poprosił, bym sformował określoną rezerwę z pracowników organów ochrony prawa i ja to zrobiłem - zdradził prezydent Rosji, dodając: - Ale umówiliśmy się, że rezerwa nie będzie wykorzystana, dopóki sytuacja nie będzie wymykać się spod kontroli i dopóki ekstremistyczne, co chcę podkreślić, elementy, zasłaniając się hasłami politycznymi, nie przekroczą określonej granicy i nie pójdą na rozbój. Nie zaczną podpalać samochodów, banków, nie spróbują przejąć budynków administracyjnych i tak dalej.

Putin zapewnił przy tym: - W rozmowie z Aleksandrem Grigoriewiczem doszliśmy do wniosku, że takiej konieczności teraz nie ma i, mam nadzieję, nie będzie i dlatego nie wykorzystujemy tej rezerwy.

Przesłanie prezydenta Rosji jest proste – Kreml jest przygotowany do interwencji w sąsiednim kraju, gdzie narasta bunt przeciw dyktatorowi. Nasuwa się pytanie, czy Łukaszenka, jeśli ziemia zacznie mu się palić pod nogami i na przykład zbuntują się jego oddziały, będzie gotów uciekając się do prowokacji dać partnerowi z Moskwy powód do użycia gotowej już „rezerwy”?

Kalinkina: Łukaszenka chce zyskać na czasie

Putin ma czym okazać „bratnią pomoc” Łukaszence. Sama jego wyposażona w ciężki sprzęt, szkolona do tłumienia protestów społecznych Rosgwardia jest 340-tys. armią. A to niemal 30 razy więcej niż dyktator z Mińska ma pałkarzy w swoim OMON-ie i jednostkach specjalnych wojsk wewnętrznych.

Według Swietłany Kalinkiny, redaktora naczelnego witryny „Belaruspartizan” i członka opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, ogłoszona dziś przez Putina gotowość do siłowej interwencji na Białorusi jest elementem strategii obliczonej na zdemobilizowanie uczestników masowych protestów przeciw sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich.

– Już od 9 sierpnia straszyli nas ciężarówkami wojskowymi jadącymi z Rosji w kierunku Mińska i podobnymi rzeczami. Teraz mamy gotową do akcji „rezerwę”. Ja i moi znajomi, z którymi zdążyłam porozmawiać po wyemitowaniu wywiadu Putina, uważamy, że mamy do czynienia ze wspólną grą prezydenta Rosji i Łukaszenki. Oni dążą do tego, by siłą i strachem spacyfikować protesty, zyskać na czasie, zmienić konstytucję, a za, powiedzmy, dwa lata przeprowadzić nowe wybory, po których Łukaszenka odejdzie – oceniła w rozmowie z „Wyborczą” Kalinkina.

Na wypowiedź prezydenta Rosji momentalnie zareagował premier Polski Mateusz Morawiecki. Na Twitterze napisał, że Polska "wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania się z planów zbrojnej interwencji na Białorusi pod fałszywym powodem >>odzyskiwania kontroli<<":

Masowe protesty i strajki na Białorusi trwają od 9 sierpnia, kiedy po sfałszowanych wyborach prezydenckich ogłoszono, że Aleksander Łukaszenka spędzi szóstą kadencję na fotelu prezydenta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Znamy, znamy. Bratnia pomoc, z której wychodzi się przez dziesięciolecia.
@jerjar
Mowisz o konferencji w Teheranie w 1943 r. na ktorej Roosevelt, Stalin i Churchill podzielili europejski tort? A polska wisienka wyladowala na talerzu Stalina?
już oceniałe(a)ś
6
20
@jerjar
Gdyby budyń z pałacu namiestnikowskiego miał jaja, powiedziałby że nasz kraj gwarantuje suwerenność Białorusi i nasze wojsko udzieli pomocy wojskowej narodowi białoruskiemu w wypadku gdy obce wojska wkroczą na Białoruś.
już oceniałe(a)ś
3
13
@mr.off
Uważam ludzi którzy mówią, że alianci sprzedali Polskę w Teheranie czy Jałcie za totalnych ignorantów. Przecież to wojska radzieckie wchodziły do Polski i nikt na to nic nie mógł poradzić. Co miał zrobić Roosevelt? Wywołać trzecią wojnę światową?
już oceniałe(a)ś
18
4
@mr.off
Nie pisz bzdur. Mowa o "pomocy" Węgrom w 1956, Czechosłowakom w 1968. i mnóstwie innych gdzie tylko ten bandycki kraj zwietrzył okazję.

P. S. To że w Ameryce biją Murzynów sobie daruj.
już oceniałe(a)ś
21
3
@mr.off
To co, bardziej cenisz sobie Stalina z Polską na talerzu od tamtych dwóch, którzy wszak goowno mogli w tej sprawie zrobić?
już oceniałe(a)ś
10
2
@anty.ekolog

Wegry, Czechoslowacja, Polska, itd. to byla ta czesc tortu, ktora wyladowala w Teheranie na talerzu Stalina.

Spales na historii w podstawowce?
już oceniałe(a)ś
3
13
@mart223
Mógł Ruskich atomówką postraszyć ale miał to w dupie.
już oceniałe(a)ś
2
7
@howlin_wolf
Pierwsza udana próba z bronią jądrową to: 16 lipca 1945
Konferencja w Teheranie: 28 lis 1943 ? 1 gru 1943
Konferencja w Jałcie: 4 lut 1945 ? 11 lut 1945

Jakby nie spojrzeć nie dało się
już oceniałe(a)ś
7
1
@pedro.666

Kiepsko spie w dzien, wiec nie spalem na lekcjach w podstawowce. A Ty jak spales, to sie tym nie chwal. Nie ma czym.

I nie rozsmieszaj mnie tymi swoimi wielce wyrafinowanymi intelektualnie zasadzkami typu 'To co, bardziej cenisz sobie Stalina z Polską na talerzu od tamtych dwóch...', bo pomysle, ze nie kumasz ani w zab abc polityki.
już oceniałe(a)ś
2
9
@mart223

W Teheranie (1943) trzech duzych chlopcow ustalilo jakie sa zasady korzystania z piaskownicy.

I bylo pozamiatane.

Roosevelt i Churchill pojechali do Teheranu dbac o SWOJE interesy.

Nie rozumiesz, jak wiekszosc politycznych analfabetow, ze los Polski ani Roosevelt'a, ani Churchill'a NIE INTERESOWAL. Wiec III wojne swiatowa mogli by ewentualneie rozpetac przejmujac sie losem Wysp Hula-Gula, a nie Polski.
już oceniałe(a)ś
3
5
@mr.off
Ach, zatem to wojska amerykańskie pospołu z Anglikami i bohaterskimi Francuzami zajęły wschodnią Europę? No, takiej historii jeszcze nie znałem..., ale rozumiem, że można ją od nowa napisać...
już oceniałe(a)ś
10
2
@mr.off
Poczytaj, pomyśl, pomódl się, jeszcze raz pomyśl a potem coś napisz.
już oceniałe(a)ś
5
2
@mr.off
Ty to robisz dla pieniędzy, mistjer łoff czy z czystej miłości do sajuza?
już oceniałe(a)ś
7
2
@ateistawroclaw
Masz religijny stosunek do polityki. Jak wiekszosc miejscowych gegaczy.

Sorry za szczerosc.
już oceniałe(a)ś
2
6
@morosebull
Zdrowia.
już oceniałe(a)ś
1
2
@mr.off
"Nie rozumiesz, jak wiekszosc politycznych analfabetow.." Analfabetom to chyba jesteś Ty. A jak wydaje ci się, że potrafisz odczytać co inni myślą (np. Churchill lub Roosevelt), to chyba masz coś nie tak z głową. Może trochę spróbowałbyś się dokształcić a dopiero potem się wypowiadać?
już oceniałe(a)ś
4
2
@mr.off
Nie spałem i widziałem w 68 wasze czołgi z lufami skierowanymi na Czechy. Swołocz i dzicz
już oceniałe(a)ś
5
2
@mr.off
Nie masz polskiej klawiatury misiu?
już oceniałe(a)ś
5
2
@mr.off
Litwa, Łotwa, Estonia, częś Finlandii, Afganistan. Dalej mi sie nie chce wymieniać.
Zaden Teheran nie kazał się Ruskim wpieprzać gdzie ich nie proszą. Niech sobie wsadzą głeboko ta swoją "bratnia pomoc", bandyci.
już oceniałe(a)ś
6
3
@anty.ekolog
Czechosłowakom to i my ruszyliśmy z bratnią pomocą, w ramach Układu Warszawskiego...
już oceniałe(a)ś
4
1
@zwinka1
No i co z tego? To ruskiego gnoja usprawiedliwia, że Gomułkę też zmusił?
już oceniałe(a)ś
3
3
@anty.ekolog
Nie. Ale takie były fakty.
już oceniałe(a)ś
3
0
@zwinka1
Nic to że nie na temat ale papisałaś się erudycją.
już oceniałe(a)ś
0
2
@anty.ekolog

Nie rozsmieszaj z tymi bandytami z Rosji. I 'wpieprzaniu sie gdzie ich nie proszą'.

Wielka Brytania napadla i skolonizowala chyba wszystkie panstwa swiata oprocz Watykanu i Polski. Mordujac w bestialski sposob miliony ludzi.
To samo USA: zamordowaly 20 mln ludzi od II wojny swiatowej pod zalganym haslem niesienia wolnosci.
To samo inne kolonialne panstwa Zachodu.

Rosja Putina planuje zrobic to, co robi kazde panstwo, ktore ma na granicy niestabilne politycznie panstwo w ktorym moze dojsc do wojny domowej.

Gdyby z Bialorusia sasiadowaly USA, W. Brytania czy Francja robily by dokladnie to samo co Rosja.
już oceniałe(a)ś
1
1
@mr.off
Powtórzę:
Litwa, Łotwa, Estonia, częś Finlandii, Afganistan. Dalej mi sie nie chce wymieniać.
Żaden Teheran nie kazał się Ruskim wpieprzać gdzie ich nie proszą.
Niech sobie wsadzą głeboko ta swoją "bratnia pomoc", bandyci.
Niech bandyci nie opowiadają bajek o bratniej pomocy.
Putin łże jak ruski admirał po zatonięciu Kurska.
Już ci pisałem żebyś sobie darował argumenty, że w USA Murzynów biją bo to w niczym ruskiego bandytyzmu nazywanego bratnią pomocą nie usprawiedliwia.
już oceniałe(a)ś
0
0
Jednym słowem zaraz zaczną się podpalenia i grabieże
@pedro.666
Gdyby budyń z pałacu namiestnikowskiego miał jaja, powiedziałby że nasz kraj gwarantuje suwerenność Białorusi i nasze wojsko udzieli pomocy wojskowej narodowi białoruskiemu w wypadku gdy obce wojska wkroczą na Białoruś.
już oceniałe(a)ś
3
15
@pedro.666
Widze, ze wszystkie kanistry masz pelne. Komplet zapalniczek tez. Jeszcze tylko krotka modlitwa w kosciele z prosba opieke Nieba i ... w droge?
już oceniałe(a)ś
2
12
@wnukhubala

Popros psa, zeby Cie wyprowadzil na spacer. Musisz sie dotlenic.
już oceniałe(a)ś
4
9
@wnukhubala
A co jak bratni narod ze wschodniej czesci Bialorusi zechce stworzyc wlasna czesc.
Cos takiego jak Irlandia Polnocna gdzie ostatni katolicy w hrabstwach przy Irlandii zdobyli wiekszosc.
już oceniałe(a)ś
6
0
@wnukhubala
Myślę, że z naszym wojskiem, dowodzonym przez Macierewicza, poradziłby sobie sam białoruski OMON.
A tak na poważnie puknij się w łeb geopolityku: chciałbyś wojny NATO z Rosją?
już oceniałe(a)ś
12
2
@mr.off
Kanistry dostarczały ruskie za pół litra
już oceniałe(a)ś
6
2
@kristofxyz
Za jakie półlitra? Ci gnoje jeszcze dopłacą, choć sami swiecą gołą d.pą, żeby podpalić i zniszczyć co tylko sie da.
już oceniałe(a)ś
4
2
@mr.off
Nie, nie. Mam inne plany na weekend, ale dzięki za zaproszenie!
już oceniałe(a)ś
3
1
No to już wiadomo co zaraz zaczną robić na Białorusi zielone ludziki...
@u-wing
Mysle ,ze na Bialorusi tak samo jak we wschodniej Polsce jest wystarczajaco duzo chetnych ,zeby witac interwentow Putina jak Austriacy Hitlera.
Nie trzeba tam zielonych ludzikow.Miejscowych poplecznikow Putina jest wystarczajaco duzo.
To ten sort ktory uwielbia byc trzymany za morde tak samo jak wybocy PiS.
już oceniałe(a)ś
6
2
To sie nazywa "Anschluss Bialorusi", w doslownym tlumaczeniu z rosyjskiego - "Bratnia Pomoc"
@piotrkrk12578
I dlatego lepsza granica z Białorusią Łukaszenki, jaki on by nie był, niż z Białorusią włączoną do Rosji. Nie dolewajmy benzyny do ognia i nie wspierajmy bazmyślnie opozycji przeciw Łukaszencem bo wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle
już oceniałe(a)ś
3
3
'podpalenia i grabieże na dużą skalę' od paru miesięcy trwają w USA. Jak
dotąd Putin to toleruje ale i jego cierpliwość ma swoje granice.
już oceniałe(a)ś
67
6
Jeśli Baćka prosi o pomoc rosyjskie pały, to znaczy, białoruscy siłownicy zaczynają mu wyciekać. Niedługo będzie musiał sprowadzać nie tylko dziennikarzy i policmajstrów, ale też sędziów i urzędników. Wtedy będzie można mówić o realnej rosyjskiej okupacji Białorusi. A Putin wcale nie musi wywiązywać się z umowy, może wprowadzić własnego namiestnika stojącego ponad Baćką.
@bambulibambolak
Putin już to robi: wysłał propagandystów do białoruskiej TV; z Moskwy do Mińska cały czas latają samoloty FSB (dawna KGB). Widocznie "zielone ludziki" już stoją za plecami lokalnych generałów.
już oceniałe(a)ś
7
0
Rosja to państwo, które od stuleci traktuje zniewalanie innych narodów jako główny czynnik swego rozwoju.
@buffalo96
Spales w podstawowce jak pani od historii mowila o KOLONIALIZMIE? Albo o kilkudziesieciu wojnach, jakie wywolaly USA po II wojnie swiatowej, obalaniu przez USA rzadow demokratycznych panstw, bo nie podobaly sie Wall Street?
już oceniałe(a)ś
5
12
@mr.off
"A w Ameryce to Murzynow bija."
już oceniałe(a)ś
6
3
@czes.tor
celna odpowiedź dla trolla z Petersburga ;). Ale czy ktoś jeszcze pamięta te zabawne dyżurne słowa Moskwy, na jakąkolwiek krytykę ?
już oceniałe(a)ś
1
0
Dlaczego światem rządzą akie barany
@scarcies1
Nie barany tylko chciwe chamy!
już oceniałe(a)ś
11
1
@scarcies1
Bo większość ludzi to barany.
już oceniałe(a)ś
8
0