Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aleksijewicz, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, jest członkiem Rady Koordynacyjnej, ale ze względów zdrowotnych nie brała udziału w konferencjach prasowych. BBC podaje, że Aleksijewicz zamierza udać się na przesłuchanie, które ma się odbyć w środę o godz. 14 w Komitecie Śledczym.

W skład Rady weszli też m.in. szefowa sztabu Wiktara Babaryki Maryja Kalesnikawa, przewodniczący Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki czy niedoszły kandydat na urząd prezydenta Waleryj Capkało.

Reżim odpowiada śledztwem

W zeszłym tygodniu prokuratura wszczęła postępowanie karne przeciw członkom powołanej przez Swiatłanę Cichanouską Rady Koordynacyjnej. Grozi im do pięciu lat więzienia. "Utworzenie i działalność Rady Koordynacyjnej mają na celu przejęcie władzy i pozbawienie bezpieczeństwa narodowego Białorusi. Wszczęliśmy postępowanie karne na podstawie paragrafu 361 kk" – stwierdził Aleksandr Koniuk, prokurator generalny.

Cichanouska była główną rywalką Aleksandra Łukaszenki w sfałszowanych przez niego wyborach prezydenckich. Wystartowała w wyborach, gdy aresztowano jej męża, blogera, który zamierzał rzucić wyzwanie rządzącemu ponad dwie dekady prezydentowi. Po wyborach i kilkugodzinnej rozmowie z przedstawicielami białoruskich służb specjalnych Cichanouska wyjechała na Litwę. Tam ogłosiła powołanie Rady Koordynacyjnej, której celem jest doprowadzenie w pokojowy sposób do powtórzenia wyborów.

"[Rada Koordynacyjna] To ma być grupa robocza złożona z najbardziej szanowanych członków społeczeństwa, która powinna przedyskutować i wypracować bezpieczne oraz stabilne mechanizmy gwarantujące przeprowadzenie transferu władzy” - wyjaśniał sztab Cichanouskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.