Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według rosyjskich serwisów internetowych (np. Lenta.ru), w niedzielę wieczorem, a więc tuż po zakończeniu głosowania w wyborach prezydenckich na Białorusi, samolot o numerze EW-301PJ wyleciał z mińskiego lotniska i skierował się do Turcji.

Zdaniem stacji Biełsat samolot o takim numerze należy do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Lot maszyny o takim numerze odnotował serwis podający ruch lotniczy w czasie rzeczywistym - PlaneFinder.

Nie ma jednak żadnych oficjalnych informacji, czy rzeczywiście taki lot się odbył i kto leciał tym samolotem. Bardzo prawdopodobne, że ten sam samolot leciał na takiej samej trasie również 3 sierpnia.

Prezydent Łukaszenka nie zabrał głosu w tej sprawie. Nie odniósł się do zamieszek brutalnie tłumionych przez policję, nie komentował też wstępnych wyników wyborów, które dają mu wyraźne zwycięstwo. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.