Trójka pozostałych to tzw. spoilerzy - nie mają szans na wygraną; startują jedynie po to, by odebrać głosy Cichanouskiej i stworzyć pozory demokratycznych wyborów.
Uprawnionych do udziału w wyborach jest 6 mln 844 tys. 932 Białorusinów. Wyniki zostaną ogłoszone w poniedziałek.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana Cichanouska Fot. Sergei Grits / AP Photo
Urodziła się 11 września 1982 r. w Mikaszewiczach w obwodzie brzeskim, absolwentka studiów językoznawczych na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Mozyrzu.
Pracowała jako tłumaczka, w tym dla organizacji charytatywnej „Chernobyl Life Line” (Irlandia). Mieszka w Mińsku, jest bezpartyjna, chwilowo nie pracuje. Mężatka, dwoje dzieci.
Postanowiła wystartować kiedy Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydatury jej męża, krytycznego wobec władzy blogera Siarhieja Cichanouskiego (od 29 maja przebywa w areszcie).
Jeśli zwycięży, obiecuje wkrótce nowe, uczciwe wybory. Opowiada się także za uwolnieniem więźniów politycznych i ekonomicznych. Apeluje do Białorusinów o głosowanie wyłącznie 9 sierpnia, gdyż trwające od wtorku do soboty głosowanie przedterminowe może być łatwo sfałszowane.
Siarhiej Czereczeń
Siarhiej Czereczeń Fot. / AP Photo / East News
Urodził się 8 maja 1985 r. w Krzyczewie w obwodzie mohylewskim. Absolwent Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki (kierunek: wielokanałowe systemy telekomunikacyjne. Obecnie zajmuje się przedsiębiorczością.
Przewodniczący partii Hramada (jego poprzednikiem na tym stanowisku był były przewodniczący Rady Najwyższej Białoruskiej SRR Stanisłau Szuszkiewicz). Mieszka w Mińsku. Nie jest żonaty, wychowuje 5-letnią córkę.
Czereczeń popiera rozwój małych i średnich firm. W swoim programie wskazuje inicjatywę prywatną jako główną siłę napędową gospodarki, równe warunki dla firm o dowolnej formie własności oraz uczciwą prywatyzację.
Andriej Dmitrijew
Andriej Dmitrijew Viktor Tolochko/Sputnik/East News
Urodził się w Mińsku w 1981 r. Absolwent politologii Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie, służył w wojsku. Żonaty, ma trzech synów.
Od września 2019 r. jest współprzewodniczącym ruchu „Mów prawdę”. Mieszka we wsi Wołkowicze (obwód miński). Bezpartyjny.
Brał udział w wielu kampaniach, usiłował dostać się do parlamentu. Kierował sztabem wyborczym kandydatów na prezydenta: Uładzimira Niaklajeua w 2010 r. i Tacciany Karatkiewicz w 2015 r.
Opowiada się za pokojowymi przemianami na Białorusi, reformami gospodarczymi i społecznymi, a także lepszym kontaktem władzy z obywatelami.
Anna Kanopacka
Anna Konopacka Fot. / AP Photo / East News
Anna Kanopacka urodziła się w 1976 r. Jej ojciec Anatolij Truchanowicz jest znanym białoruskim biznesmenem (pierwszy dolarowy milioner). Ukończyła studia prawnicze na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Jest stanu wolnego, ma dwoje dzieci. W latach 2016-19 była deputowaną do parlamentu. Obecnie zajmuje się biznesem, pracuje w prywatnej firmie w Austrii.
Myła m.in. członkinią liberalno-demokratycznej i konserwatywnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Po konflikcie z przywódcami została wykluczona z ugrupowania (oficjalną przyczyną była "utrata zaufania”) i zaczęła działać jako niezależny polityk opozycyjny. Prowadzi kampanię na rzecz poważnych reform - zarówno gospodarczych, jak i społeczno-politycznych. Jako jedyna zrezygnowała z organizowania wieców przedwyborczych.
Aleksander Łukaszenka
Aleksander Łukaszenka Andrey Pokumeiko / AP
Pierwszy i - na ten moment - jedyny prezydent Białorusi od 1994 r.
Urodził się 30 sierpnia 1954 r. we wsi Kopyś, w obwodzie witebskim. Żonaty, ma trzech synów.
W 1975 r. ukończył Mohylewski Państwowy Instytut Pedagogiczny (nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie), a w 1985 r. - Białoruską Państwową Akademię Gospodarstwa Wiejskiego.
Po odbyciu służby wojskowej w latach 1985–87 pracował jako sekretarz komitetu partyjnego kołchozu im. Lenina. Od marca 1987 do lipca 1994 był dyrektorem sowchozu Haradziec w rejonie szkłowskim.
W 1990 r. został deputowanym do Rady Najwyższej BSRR.
Łukaszenka opowiada się za przydzieleniem Białorusinom kawałka ziemi na własny użytek poza miastem oraz za rozwojem miast satelickich (miast-sypialni). W swoim programie kładzie też nacisk na stabilność kraju, często mówi o konieczności dążenia do sprawiedliwości społecznej.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.