Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak donosi agencja AFP, zwolennicy Swiatłany Cichanouskiej szczelnie wypełnili plac w Mińsku. Był to prawdopodobnie największy protest zwolenników opozycji w Białorusi od lat. Białoruska organizacja działająca na rzecz praw człowieka Viasna oceniła, że zebrało się co najmniej 34 tys. osób.

W czwartek białoruska prokuratura oskarżyła męża Cichanouskiej Siergieja Cichanouskiego o spisek we współpracy z rosyjskimi agentami. Opozycjonista został oskarżony o planowanie masowych zamieszek przed wyborami, które odbędą się 9 sierpnia.

W środę białoruska policja zatrzymała 33 Rosjan. Władze twierdzą, że mężczyźni są najemnikami Prywatnej Spółki Wojskowej Wagnera, która podlega Jewgienijowi Prigożynowi, biznesmenowi zaprzyjaźnionemu z Władimirem Putinem. Grupa realizuje interesy Moskwy w Syrii, Libii i Ukrainie.

"Jaka rewolucja? Chcemy uczciwych wyborów!"

Zwracając się do swoich zwolenników na wiecu, 37-letnia Cichanouska powiedziała, że władze „rujnują” nie tylko życie jej męża, ale także wszystkich więźniów politycznych. Zaprzeczyła oskarżeniom, że opozycja współpracuje z Rosją, aby obalić Łukaszenkę.

– Ludzie, jaka rewolucja? Chcemy uczciwych wyborów! – przekonywała.

Według kandydatki rosyjscy najemnicy mogli przez długi czas wykorzystywać Białoruś jako przystanek w drodze do innych krajów. Przy zatrzymanych teraz na Białorusi najemnikach znaleziono bowiem literaturę w języku arabskim i funty sudańskie.

– Jeśli tak było, to mam pytanie: gdzie była wcześniej służba bezpieczeństwa i dlaczego poruszają tę kwestię tuż przed wyborami? – pytała retorycznie.

Wieczorem rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że Rosjanie przejeżdżają tranzytem przez Białoruś, ponieważ pracują dla białoruskiej firmy i są w drodze do Stambułu.

„Próba zrobienia z tego wszystkiego zagranicznej interwencji w wewnętrzne sprawy Białorusi wywołuje – delikatnie mówiąc – zdumienie” – przekazała Moskwa, wzywając do "zaprzestania podsycania napięć przed wyborami".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.