Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pozwy dotyczą między innymi artykułów na temat skandalu reprywatyzacyjnego w Warszawie; jakości maseczek ochrony zakupionych w Chinach; domniemanej cenzury festiwalu muzycznego oraz relacji biznesowych między liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim a austriackim biznesmenem w związku z budową wieżowca dla firmy związanej z partią rządzącą.

W sumie od 2015 roku przeciwko "Wyborczej" wpłynęło ponad 55 pozwów. Wnieśli je m.in. Jarosław Kaczyński, Telewizja Polska i KGHM. - Jedynie dzięki pracy naszych prawników i organizacji nas wspierających jesteśmy w stanie dalej funkcjonować jako prężne, niezależne medium. Tylko takie media są nadzieją dla przetrwania społeczeństwa obywatelskiego. Nasze publikacje i materiały śledcze nie są rządzącym na rękę - mówi Jerzy Wójcik, wydawca "Gazety Wyborczej".

Zdaniem Wójcika liczne pozwy przeciwko "Wyborczej" mogą wywołać "efekt mrożący" i wpłynąć na krytyczne dziennikarstwo w całym kraju. - Inne media mogą zdecydować o unikaniu drażliwych tematów, ważnych dla interesu publicznego, aby nie spotkał ich ten sam los co jedną z największych gazet w Polsce - obawia się Wójcik.

Problem ten dostrzega również Media Freedom Rapid Response. MFRR to projekt monitorowania i reagowania na groźby skierowane przeciwko dziennikarzom i pracownikom mediów w państwach członkowskich UE i krajach kandydujących. W ramach MFRR "Wyborcza" otrzymała właśnie 15 tys. euro na wsparcie prawne. To jak dotąd największy grant w ramach programu.

- Sprawy sądowe wytoczone przeciwko "Wyborczej" raz jeszcze pokazują, w jaki sposób prawo jest nadużywane do zastraszania i cenzurowania mediów. Pomoc oferowana przez MFRR wesprze pokrycie kosztów reprezentacji prawnej zarówno dla gazety, jak i dziennikarzy, których dotyczą te działania. Zapewni im także niezbędną wiedzę fachową i doświadczenie, jak się bronić przed działaniami, które zagrażają wolności prasy w Polsce - tłumaczy Flutura Kusari, prawniczka z MFRR.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.