"Gazetę Wyborczą" pozywają: sam PiS, spółki skarbu państwa i politycy obozu władzy. W sumie to 55 pozwów. Pomóc ma 15 tys. euro grantu z programu reagowania na groźby przeciwko mediom w państwach członkowskich UE.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pozwy dotyczą między innymi artykułów na temat skandalu reprywatyzacyjnego w Warszawie; jakości maseczek ochrony zakupionych w Chinach; domniemanej cenzury festiwalu muzycznego oraz relacji biznesowych między liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim a austriackim biznesmenem w związku z budową wieżowca dla firmy związanej z partią rządzącą.

W sumie od 2015 roku przeciwko "Wyborczej" wpłynęło ponad 55 pozwów. Wnieśli je m.in. Jarosław Kaczyński, Telewizja Polska i KGHM. - Jedynie dzięki pracy naszych prawników i organizacji nas wspierających jesteśmy w stanie dalej funkcjonować jako prężne, niezależne medium. Tylko takie media są nadzieją dla przetrwania społeczeństwa obywatelskiego. Nasze publikacje i materiały śledcze nie są rządzącym na rękę - mówi Jerzy Wójcik, wydawca "Gazety Wyborczej".

Zdaniem Wójcika liczne pozwy przeciwko "Wyborczej" mogą wywołać "efekt mrożący" i wpłynąć na krytyczne dziennikarstwo w całym kraju. - Inne media mogą zdecydować o unikaniu drażliwych tematów, ważnych dla interesu publicznego, aby nie spotkał ich ten sam los co jedną z największych gazet w Polsce - obawia się Wójcik.

Problem ten dostrzega również Media Freedom Rapid Response. MFRR to projekt monitorowania i reagowania na groźby skierowane przeciwko dziennikarzom i pracownikom mediów w państwach członkowskich UE i krajach kandydujących. W ramach MFRR "Wyborcza" otrzymała właśnie 15 tys. euro na wsparcie prawne. To jak dotąd największy grant w ramach programu.

- Sprawy sądowe wytoczone przeciwko "Wyborczej" raz jeszcze pokazują, w jaki sposób prawo jest nadużywane do zastraszania i cenzurowania mediów. Pomoc oferowana przez MFRR wesprze pokrycie kosztów reprezentacji prawnej zarówno dla gazety, jak i dziennikarzy, których dotyczą te działania. Zapewni im także niezbędną wiedzę fachową i doświadczenie, jak się bronić przed działaniami, które zagrażają wolności prasy w Polsce - tłumaczy Flutura Kusari, prawniczka z MFRR.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Może jakaś zbiórka na te pozwy? Ja chętnie się dołożę, bo już nie mogę patrzeć co się dzieje z niezależnymi mediami w PL.. (PS. prenumeratę już mam i zachęciłem kilku znajomych).
  @MorganZero
  Ja też się dorzucę bardzo chętnie!
  już oceniałe(a)ś
  47
  0
  @MorganZero
  ja też, czytam GW od pierwszego numeru.
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  @MorganZero
  Ja tez się dorzucę. Podajcie jakieś konto!
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @MorganZero
  i ja też podrzucę parę złotych
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @MorganZero
  Można się również dołożyć opłacając prenumeratę Wyborcza Premium - najlepiej jednorazowo na cały rok. W pakiecie Wyborcza Premium masz ponadto legalny dostęp do dwóch dodatkowych prenumerat, którymi możesz się podzielić z dwoma osobami.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @MorganZero
  Ja też.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @MorganZero
  Radio Nowy Świat pokazało, że da się, że ludzie chcą walczyć o swoje.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @MorganZero
  Ja tez. Mmiałem dokładnie to samo napisać.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @MorganZero
  Ja też się dołożę.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @MorganZero
  Jestem w każdej chwili gotowy was wesprzeć.Podajcie numer konta.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @MorganZero
  też płacę za prenumeratę GW
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  brawo gazeta, jesteście jedyną nadzieją na demokratyczną przyszłość
  @zorromaska
  Szkoda tylko, że "jedyna nadzieja na demokratyczną przyszłość" stosuje cenzurę na forum, usuwając "niesłuszne politycznie" komentarze.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Wszystkie instytucje, w tym spółki Skarbu zPaństwa, służą do nagonki na opozycję, a wszelkie ustawy ?Tarcze? służą nie do ratowania gospodarki i walki z koronawirusem, ale do zniewolenia społeczeństwa w drodze zmian kodeksu karnego.
  już oceniałe(a)ś
  236
  0
  I tak trzymać!!!
  już oceniałe(a)ś
  187
  0
  Jeżeli Anżej wygra, to najbliższe tygodnie PiS poświęci wykończeniu niezależnych mediów. Zaraz po nich, albo równolegle zniszczy niezależność samorządów. PiS nie może sobie pozwolić, aby przed kolejnymi wyborami był możliwy jakikolwiek krytycyzm wobec przewodniej siły narodu i jakiekolwiek niezależne od Komitetu Centralnego ośrodki władzy.
  @jk0059
  Tow. zero już to zapowiedział
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @jk0059
  byc moze nie bedzie kolejnych wyborow. Byc moze nic nie bedzie... Bo kasy juz nie ma na lapowki i w koncu nie da sie juz tego ukryc. A potem naszczuja wku...onego suwerena na np lgbt, tak jak kiedys kolaboranci okradali zabitych sasiadow. A jak lgbt wykoncza, to na nastepna grupe, i nastepna, az w koncu na siebie nawzajem

  First they came for the socialists, and I did not speak out?
  Because I was not a socialist.

  Then they came for the trade unionists, and I did not speak out?
  Because I was not a trade unionist.

  Then they came for the Jews, and I did not speak out?
  Because I was not a Jew.

  Then they came for me?and there was no one left to speak for me.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @jk0059
  Tak jak na Węgrzech!
  Nie ma wolnej prasy ani telewizji
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Wyborcza to moja gazeta. Niezależnie od informacji politycznych i śledczych kocham akcje podejmowane przez Wyborcza takie jak szkola z klasa, jutronauci. Szanuje przedstawianie problemów z różnych punktów widzenia, nawet jak się z pewnymi poglądami nie zgadzam. Chętnie dorzucę się na pozwy chociaż jewtem emerytka.
  już oceniałe(a)ś
  122
  0
  Dlatego należy pokonać w wyborach Dudę.
  już oceniałe(a)ś
  82
  0
  Brawo Gazeta Wyborcza. Czytam Gazete od pierwszego numeru. Nie dajcie sie zlemu. Jestesmy z Wami.
  już oceniałe(a)ś
  75
  0