Zabrakło i solidarności, i koordynacji. Smutna lekcja, której nie zapomnimy. Kiedy minie zaraza, nic nie będzie tak jak wcześniej. Unia musi się dogłębnie zreformować - pisze Gianluca Di Feo, wicenaczelny dziennika "La Repubblica".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
embed

Maski, gumowe rękawiczki i plastikowe okulary. To są pierwsze rzeczy, o które Włochy poprosiły Europę – o pomoc potrzebną do wzniesienia najprostszej bariery przeciw koronawirusowi. Nie dostały odpowiedzi. A Francja i Niemcy wręcz zabroniły eksportu.

Jasne, Bruksela pozwoliła rządowi włoskiemu na naruszenie limitów długu publicznego, aby podtrzymać gospodarkę zdewastowaną przez epidemię. Jasne, Ursula von der Leyen powiedziała: „Wszyscy jesteśmy Włochami”. A jednak...

Koronawirus jak zwykła grypa? Niestety nie

Może znajdzie się jeszcze ktoś, kto uważa, że COVID-19 to „zaledwie mocniejsza wersja grypy”. Nie, to jest zabójca. Rozprzestrzenia się szybko, niszczy płuca. Najpierw ludzi starszych. Liczba ofiar rośnie. Całe pokolenie może zostać zmiecione, a podstawa gospodarki podkopana.

Podjęliśmy środki zaradcze bez precedensu w najnowszej historii Zachodu. Wszyscy Włosi muszą zostać w domu, pozamykano sklepy i restauracje. Życie zostało wywrócone do góry nogami.

Widzieliście obrazy wyludnionego Mediolanu, pustych ulic Rzymu. Mniej wiecie o walce, którą prowadzą szpitale na północy Włoch przytłoczone liczbą chorych.

Połowa zakażonych musi być leczona w szpitalach, jeden na dziesięciu musi być na intensywnej terapii, podłączony do respiratora. Opór można kontynuować, tylko tworząc nowe oddziały dla zakażonych, rzucając tam nowy personel i sprzęt. To walka z czasem: szukanie setek nowych miejsc dla pacjentów, zanim epidemia zbierze większe żniwo. Szczęściem w tej tragedii jest to, że wirus zaatakował Lombardię, która ma najlepszy system opieki zdrowotnej w kraju. Ale pozostaliśmy sami, z Unii nie przybył choćby jeden lekarz, choćby jedna maska, żaden szpital polowy.

Unia nawala w tym kryzysie

Dlaczego Europa ze swoim aparatem administracyjnym i technicznym nie zrobiła nic, by zapobiec epidemii, by koordynować walkę? Każdy kraj działa na własną rękę, a skutek jest taki, że to, co się dzieje we Włoszech, niebawem może się wydarzyć we Francji czy w Niemczech. Chcieliśmy wspólnych rozwiązań – tych zabrakło.

Dlaczego Europa natychmiast nie wdrożyła w życie planu produkcji podstawowych rzeczy, takich jak maski i rękawiczki, oraz urządzeń, które w Chinach okazały się skuteczną bronią? Teraz wszyscy poszukują respiratorów i odzieży ochronnej, mimo że potencjał przemysłowy Unii mógł w miesiąc wyprodukować niezbędne zapasy. Dla Włochów, dla wszystkich. Nic z tego.

Pomoc gospodarcza będzie niezbędna jutro, dzisiaj walczymy o powstrzymanie upadku naszego społeczeństwa. Teraz lekarstwa są ważniejsze niż biznes. I wiemy, że bez szpitali, które są w stanie przyjmować chorych, panika zwiększy chaos, rujnując rynki.

W tej sytuacji Unia okazuje się odległa od problemów obywateli – unika podjęcia interwencji. Zabrakło i solidarności, i koordynacji. Smutna lekcja, której nie zapomnimy. Kiedy minie zaraza, nic nie będzie tak jak wcześniej. Unia musi się dogłębnie zreformować, począwszy od pochylenia się nad potrzebami ludzi. W przeciwnym razie nic nie zdoła jej obronić przed ksenofobicznym populizmem, który z wirusa czyni potężną broń polityczną, by zadać ostateczny cios.

tłum. Bartosz Hlebowicz

Tekst ukazuje się jednocześnie w siedmiu dziennikach europejskich należących razem z „Wyborczą” do sojuszu LENA

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tak wygląda Europa ojczyzn o której bredzą nacjonaliści. Nie ma pomocy dla Włoch, bo każde państwo narodowe myśli tylko o sobie. W gruncie rzeczy stoimy więc przed alternatywą federacja albo śmierć!
  Dokładnie
  już oceniałe(a)ś
  34
  2
  @Immelmann
  Dokładnie tak. Przecież rząd włoski non stop bredził o suwerenności i wstawianiu z kolan. To niech nie liczą na Niemcy
  już oceniałe(a)ś
  38
  4
  @Immelmann
  Tylko federacja. Tylko silne Stany Zjednoczone Europy. I to trzeba koniecznie zbudować. Dla potrzeb takich sytuacji, jak dziś i po to, by nikt tu nigdy nie zaczął jakiejś wojny. Ale żeby to było możliwe, trzeba uciszyć nacjonalistów i zacząć szerzyć piękną ideę zjednoczonej Europy. Takiej, której obywatelem być, to duma i zaszczyt.
  już oceniałe(a)ś
  37
  3
  @polaris50
  To nie ten rząd. Poprzedni.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Immelmann
  Chwila - to Niemcami i Francja rzadza nacjonalisci? Mowimy o tej samej planecie?
  już oceniałe(a)ś
  1
  9
  @Marta A.
  Twój wpis nie odnosi się do mojego komentarza.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @Immelmann
  Odnosi sie. W artykule jest o braku pomocy Francji i Niemiec - Ty o nacjonalistach.
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  @Marta A.
  Niemcy i Francja - wbrew powszechnej opinii rządzących nami narodowosocjalistycznych bolszewików - oglądają się na resztę Europy i nie wykonają jakichś ruchów które by zmierzały do pogrzebania wspólnego projektu.

  Nie ma w tej chwili woli politycznej na federalizację. Ale będzie. Przypuszczam, że to się będzie działo stopniowo, powstanie Europa dwóch prędkości, której tak się obawiamy i za jakieś pokolenie znów będziemy aplikować o akces, tym razem do twardego jądra.

  To będzie już inna Polska. Inne pokolenia, inna świadomość, inni ludzie. Taki wirus też to w jakimś stopniu zmieni. Polecam wszystkim analizę przypadku ?Pacjenta #31? z Korei Południowej.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Marta A.
  No cóż skoro ci się z tym kojarzy ....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dlaczego "Unia nie zadziałała"? Ano dlatego że to jest organizacja "suwerennych państw narodowych", które to państwa wypinają się jedna na drugie!!!!! W przepisach UE nie ma nic dot. współpracy ws. epidemii.
  @uutek
  Gorzej, to jest głównie pseudowolnorynkowa (bo pełna monopoli i innych rentierskich wynalazków) gospodarka i konkurencja cenowa na zasadzie wyścigu aż do dna (np. Polska tak działa w ramach jednolitego rynku, oferując usługi call-centre za bezcen, czy Irlandia, oferując stawki podatkowe dla biznesu na poziomie rajów podatkowych). To co do zasady wyklucza realną współpracę i solidarność międzynarodową w przypadku epidemii, bo każde państwo skupia się wówczas głównie na tym, jak się samemu zabezpieczyć, wykorzystać swoją przewagę i zarobić, wiedząc, że realnie na żadną pomoc liczyć nie może (tak jak nie mogło w przypadku kryzysu uchodźczego). Taka jest obecna logika unijnego jednolitego rynku i bez głębszej integracji nic się tu nie zmieni.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  Unia zawaliła... ale... no właśnie... Włosi podczas kwarantanny jeździli po pizzę do pizzerii. To jest kraj ludzi bez wyobraźni, tak samo jak Hiszpania (drugi pod względem zakażeń kraj) - to co się dzieje tu, w Hiszpanii woła o pomstę do nieba. Ludzie siedzą w ogródkach z dziećmi i doskonale się bawią traktując kwarantannę jak ferie. Olewcze podejście do sprawy, brak dbałości o higienę społeczną oraz zwykły społeczny prymitywizm doprowadził do tego, że cała Europa jest tak zainfekowana. Do kogo oni mają pretensję?
  @melocotonen
  Wystarczy popatrzeć co się dzieje u nas w sklepach i widzimy wyobraźnię naszych rodaków
  już oceniałe(a)ś
  33
  2
  @melocotonen
  Dano ludziom wolne i kazano siedziec w domu. Ale spoleczenstwo stwierdzilo, ze to nadplanowy urlop i masowo oblegalo plaze.
  Glupota ludzka nie zna granic.
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  @dobroniak
  Proszę mi wierzyć, w Hiszpanii nikt nie przjemuje się koronawirusem. nie są zawieszone zajęcia, imprezy. hiszpanie protestują, bo w perspektywie jest odwołanie la Feria de Abril. to jest Matrix! Dawno już powinny być odwołane loty z i do Hiszpanii! Tutaj powtarza się scenariusz włoski. Tu już jest 3078 zdiagnozowanych, a smierć poniosło 90. A hiszpanie bawią się doskonale.
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @melocotonen

  Zobaczysz jak w Polsce się zacznie na dobre co to znaczy kraj bez wyobrazni
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @melocotonen
  Na początek mogliby uprzątnąć góry śmieci które permanentnie zalegają np.w Neapolu.Zobaczyć Neapol i umrzeć,nic trudnego,
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @melocotonen
  bo statystycznie to jest niewele w porównaniu ze zgonami z innych przyczyn ;)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @melocotonen
  Zaraz zaraz. Hiszpania podjela decyzje zamkniecia wszystkich szkol i uniwersytetow. a juz wczesniej w regionach najwiecej dotknietych (Madryt i Kraj baskijski);
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  UE to też są Włochy. Wygląda na to, że wszyscy przespali czas przygotowań.
  już oceniałe(a)ś
  77
  3
  Jasne, wszyscy są winni tylko nie my sami. Niemcy mieli ale nie dali. A dlaczego Włosi nie mieli....armia exitowa zaczyna działać?
  @Xmod76
  mogli szyć odzież ochrona zamiast szmat na pokazy mody. Także u nas by się to przydało. Kiedy Unia chce wprowadzać jakieś rozwiązania centralizujace ważne dziedziny jak choćby polityka zagraniczna czy zdrowia to populisci krzyczą o zagrożeniach suwerenności. No ale teraz chcieliby moc kogoś obwiniać. Zawsze ktoś z zewnątrz, nigdy my sami.U nas tqk samo
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Unia nie jest federacją. Może miesiącami debatować nad krzywizną banana, emisjami CO2, czy zniesieniem roamingu - i z dobrym efektem zresztą - ale w przypadku takiego kryzysu po prostu nie ma odpowiednich narzędzi.

  Odpowiedzią na globalny świat, globalne szanse ale i globalne zagrożenia, jest tylko zacieśnianie współpracy.

  Federacja. Stany Zjednoczone Europy.
  już oceniałe(a)ś
  54
  1
  wlosi przespali temat wirusa a teraz zwalaja wine na europe mieli wystarczajaco czasu zeby wprowadzic
  zakazy i ograniczenia do czego nie doszlo i pozwolilo na niekontrolowane rozniesienie sie wirusa.
  @lollolol
  dokladnie
  już oceniałe(a)ś
  14
  8
  @lollolol
  i ty masz rację i autor artykułu ma rację. Brak koordynacji, brak wyobraźni, Unia zawiodła niestety.
  już oceniałe(a)ś
  34
  4
  @lollolol
  To jest tylko kwestia losowa ze og iska wybuchly najpierw we Wloszech. Rownie dobrze mogloby sie to stac w Polsce wczesniej. Z reszta nie ma sie z czego cieszyc bo jeszcze wszystko przed nami. Moze byc jeszcze gorzej niz tam.
  już oceniałe(a)ś
  36
  0
  @lollolol
  To, że Włosi przespali - to fakt, Polska też przespała. Ale unia nie zawiodła. W komentarzu powyżej masz wyjaśnione - tak właśnie wygląda Europa Ojczyzn, o której bredzą wszystkie kretyny spod znaku pseudopatriotyzmu. Europa ojczyzn była przed UE, była w trakcie II WŚ i wszystkich poprzednich wojen. I jak zwykle potwierdza się, że historia uczy jedynie tego, że nikogo nic nie uczy poza jednostkami.
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  @lollolol
  Wolacy też przesypiaja. Na razie cmoktają się ż kościółkiem.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @lollolol
  bo makaroni to taka swojska odmiana "jakos to bedzie"
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  EUROPA MUSI BYĆ FEDERALNA!!!! Nacjonalistyczne brednie w stylu PiS głupców powodują ze zamuast działać wspólnie bandy głupców okopują się sami wokół siebie i wszyscy przegrywają!!!
  już oceniałe(a)ś
  29
  1