Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dane te przekazał podczas wieczornej konferencji prasowej komisarz Angelo Borrelli, szef włoskiej obrony cywilnej.

Innymi słowy, wyzdrowiało 10 proc. zarażonych, zmarło 3,8 proc. Obecnie niespełna 3,3 tys. osób jest zarażonych wirusem – dzisiaj ich liczba wzrosła o 590. 351 osób znajduje się na intensywnej terapii.

1,8 tys. zakażonych w Lombardii

Najwięcej zarażonych jest w Lombardii: prawie 1,8 tys., co stanowi 54 proc. wszystkich zarażonych. W Emilii-Romanii koronawirusa ma 658 osób, a w Wenecji Euganejskiej - 380. Chorzy z tych trzech północnych regionów stanowią 85 proc. wszystkich chorych we Włoszech. Również w Lombardii zmarło najwięcej osób: do tej pory 98 (w tym dzisiaj 25).

W Lombardii zarażone koronawirusem zostało drugie niemowlę, tym razem w Brescii (pierwszym jest roczna dziewczynka w szpitalu w Bergamo). Giulio Gallera, asesor ds. zdrowia regionu Lombardia, poinformował, że stan obojga dzieci „jest stabilny”.

Do tej pory przeprowadzono prawie 32,5 tys. testów, w tym ponad 27 tys. w trzech północnych regionach.

Rząd zwiększa deficyt

Premier Giuseppe Conte ogłosił, że rząd zamierza przeznaczyć w sumie 7,5 mld euro na pomoc rodzinom i przedsiębiorcom. Oznacza to zwiększenie deficytu o kolejne 6,35 mld, na co ma we wtorek wydać zgodę parlament. Premier zapewnia też, że „nie jest to skok w nieznane” i że jest w stałym kontakcie z Unią Europejską, od której spodziewa się zgody na ten ruch.

Część tych pieniędzy pójdzie na zatrudnienie nowych lekarzy i pielęgniarzy, część na wsparcie gospodarki, zwłaszcza turystyki, transportu i rzemiosła, skąd „nadchodzą sygnały alarmujące”, jak poinformowała Annamaria Furlan, szefowa Włoskiej Konfederacji Związków Zawodowych Pracowników (CISL).

Prezydent prosi o nieuleganie panice

Prezydent Sergio Mattarella wieczorem wystąpił w telewizji z odezwą do Włochów: „Zachowajmy zimną krew, przestrzegajmy wskazówek rządu. Bez paniki, z ufnością, wyjdziemy zwycięsko z tej próby".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.