W przededniu podpisania uk豉d闚 o "g喚bokiej integracji" jego kraju z Rosj Aleksander ㄆkaszenka obiecuje, 瞠 nikomu nie odda Bia這rusi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Zapamiętajcie! Nie jestem chłopcem, który popracował trzy, cztery, pięć lat jako prezydent. Ja już mam tych lat wiele. I nie chcę przekreślić tego, czego dokonałem razem z wami, z narodem – stworzyłem suwerenne, niepodległe państwo. Nie po to, by je teraz złożyć do jakiejś skrzynki z krzyżem na wieku i wyrzucić albo komuś przekazać - zapewnił w czwartek rządzący Białorusią ponad ćwierć wieku Łukaszenka na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów białoruskiego parlamentu.

Co z tą integracją?

Wystąpił z tą ważną deklaracją przed zapowiedzianym na niedzielę podpisaniem traktatów integrujących ściślej jego kraj z Rosją.

W 31 dokumentach mają być opisane kolejne kroki unifikacji systemów finansowych, celnych, prawnych, podatkowych, tworzenia instytucji (m.in. wspólnego rządu i parlamentu), wspólnej polityki międzynarodowej.

Jak to wszystko ma konkretnie wyglądać, nie wiadomo. Projekty „map drogowych” integracji, nad którymi pracują przedstawiciele Mińska i Moskwy, są trzymane w tajemnicy.

Sekretne plany przywódców budzą wielkie obawy na świecie i na Białorusi. Tamtejsi opozycjoniści we wtorek wystąpili z dramatycznym apelem, wzywając społeczność międzynarodową do obrony suwerenności kraju zagrożonej ich zdaniem przez „agresywne, wojownicze imperium” rosyjskie.

„Zwracamy uwagę narodu białoruskiego i społeczności międzynarodowej na niebezpieczne plany kierownictw Rosji i Białorusi. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka zamierzają 8 grudnia podpisać układy wzmacniające zależność Białorusi od Rosji i potencjalnie zagrażające istnieniu Białorusi jako niezależnego, suwerennego państwa” – czytamy w apelu podpisanym przez licznych polityków białoruskich, w tym Stanisława Szuszkiewicza, pierwszego przywódcę niepodległej Białorusi.

Obawy żywi również sam Łukaszenka. Dzielił się nimi w swoim orędziu do parlamentarzystów.

- Tak, Rosja jest wielka. I w jej kierownictwie są różni ludzie. Komuś tam chce się tak, komuś - owak. I dziś są wywierane na Władimira Putina ogromne naciski. Przy tym ze strony jego najbliższego otoczenia – antybiałoruskie - przemawiał.

Białoruś pod ścianą

Z Moskwy już od ponad roku dochodzą głosy żądające jak „najgłębszej integracji" z Białorusią, prowadzącej w istocie rzeczy do inkorporacji kraju przez wschodniego sąsiada. Rosja praktycznie stawia Mińsk pod ścianą, wprowadzając ograniczenia na kluczowy dla istnienia jego gospodarki eksport: to mleka, to mięsa, to owoców.

„Atomową bronią”, której użycie zapowiedzieli Rosjanie, jest znaczne podwyższenie cen ropy i gazu dostarczanego przez nich sąsiadom. To byłby cios doprowadzający Białoruś do bankructwa. Uniknąć takiego losu Łukaszenka mógłby jedynie, podpisując cyrografy podsuwane mu przez Kreml.

Na jak dalekie ustępstwa pójdzie prezydent Białorusi, okazać się powinno w sobotę w Soczi, dokąd na konsultacje wezwał go Putin. Po tych rozmowach jasne będzie, czy następnego dnia dojdzie na Kremlu do podpisania układów, które na sąsiadce wymusza Rosja.

A to, czego chce Moskwa, najdobitniej wypowiedział niedawno Władimir Żyrinowski, apelując do Bat’ki, by ten „stał się w końcu współczesnym Bohdanem Chmielnickim i połączył wreszcie Ruś i Białoruś". Polityk wzywa więc Łukaszenkę, by poszedł śladem hetmana, który 365 lat temu, podpisując ugodę perejesławską, oddał Ukrainę lewobrzeżną carom moskiewskim.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
dyktator che wiecej !!! malo mu gruzji , ukrainy , syrii....
ju ocenia貫(a)
18
0
To Ciebie, Ba熥a, po這膨.
@byczek
Backa, miej w豉sne herbatniki i butelk z woda, nie zdejmuj r瘯awiczek z latexu
ju ocenia貫(a)
2
0
Rosja przez 獞ier wieku zaciska p皻le na szyi Bia這rusi. Robi to tak umiej皻nie, 瞠 po這wa Bia這rusin闚 tego nie widzi.
ju ocenia貫(a)
10
0
Polska bedzie miala dluzsza granice z Rosja.
ju ocenia貫(a)
9
1
Nie po這篡sz? To Putler po這篡 ciebie
ju ocenia貫(a)
2
0
Pr璠zej czy p騧niej, mo瞠 ju 8 grudnia a mo瞠 jeszcze nie, Bia這ru zamieni si w Obw鏚 Bia這ruski Federacji Rosyjskiej. Jedyn alternatyw dla ㄆkaszenki by這by natychmiastowe wst徙ienie do UE i NATO, na co nie ma ju czasu, ani mo磧iwo軼i technicznych. Bia這ru ju teraz jest zbyt mocno zintegrowana pa雟twowo z Rosj, by mo積a by這 j tak po prostu przyj望 do zachodnich struktur. Sam ㄆkaszenka jest z reszt te cz這wiekiem, kt鏎y po陰czenie z Zachodem ma za jeszcze wi瘯sze z這, ni oddanie kraju Rosji. Wi璚 niestety Panie i Panowie, ale Bia這ru ju zbyt d逝go nie b璠zie go軼i na mapach. A my nied逝go b璠ziemy graniczy z Rosj nie tylko od strony Obwodu Kaliningradzkiego. Lajf is lajf... #B這雟ka2020 #JestemNaWyborach
ju ocenia貫(a)
3
2
Ba熥a kiwa, kiwa i zakiwa si na 鄉ier, zostanie teraz gubernatorem Obwodu Bia這ruskiego. By貫 Ba熥a za kr鏒ki dla Putina ."Sam tego chcia貫 Grzegorzu dynda這".
ju ocenia貫(a)
0
0
Zn闚 Radziwinowicz ze swoimi obsesjami? Obawy na ca造m 鈍iecie? Raczej w jego g這wie z kt鏎 dzieje si co dziwnego...Na 鈍iecie, to nie bardzo wiedz gdzie ta Bia這ru le篡.
ju ocenia貫(a)
1
10