W Kolumbii, gdzie już przebywa 1,3 mln Wenezuelczyków i codziennie przybywają kolejni, działa wiele organizacji międzynarodowych, ale ich pomoc to kropla w morzu potrzeb. Stąd decyzja Polskiej Akcji Humanitarnej, by zorganizować zbiórkę i ruszyć na pogranicze. "Wyborcza" będzie wspierać i pisać o akcji PAH dla Wenezuelczyków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozmawiałem w przeszłości z uciekinierami z wielu krajów ogarniętych chaosem, od Syryjczyków w obozach na tureckiej granicy po Malijczyków chroniących się przed dżihadystami w Mauretanii. Niewiele jednak opowieści zrobiło na mnie takie wrażenie jak te Wenezuelczyków.

Ropa to za mało

Owszem, w ich kraju nie ma wojny. Jest za to bezwzględny reżim nękający i wtrącający do więzień przeciwników. Rozbuchana przestępczość. I skrajna nędza, która sprawia, że ludzie dosłownie nie mają co włożyć do garnka. To dlatego podobno w Caracas nie ma już bezpańskich psów.

We wsiach jest nieco lepiej niż w miastach, ludzie jedzą to, co wyhodują. Ale nie mają jak dowieźć swoich plonów na rynek – kraj, który „śpi na ropie", niegdyś najbogatszy w Ameryce Południowej, boryka się z chronicznymi brakami paliwa. Do tego doprowadziły dyletanckie rządy, korupcja, nepotyzm, lekceważenie obywateli, autorytaryzm.

Rząd zdegenerowany do kleptokracji

Reżim stał się ponurą karykaturą tego, na co liczyli Wenezuelczycy, wybierając na prezydenta Hugo Cháveza. Nieżyjący już przywódca początkowo cieszył się dużym poparciem, bo jego reformy zapewniły darmową opiekę zdrowotną, edukację i inne świadczenia milionom ludzi.

Z czasem jednak rząd zdegenerował się do quasi-mafijnej kleptokracji. Za Nicolása Maduro hojne świadczenia społeczne są już tylko odległym wspomnieniem

Brak perspektyw i nadziei sprawia, że miliony osób uciekły do ościennych krajów. Mogą tam liczyć przede wszystkim na siebie. W Kolumbii, gdzie już przebywa 1,3 mln Wenezuelczyków i codziennie przybywają kolejni, miejscowi tworzą prywatne schroniska. Działa wiele organizacji międzynarodowych, w tym Czerwony Krzyż i World Central Kitchen, ale ich pomoc to kropla w morzu potrzeb.

Stąd decyzja Polskiej Akcji Humanitarnej, by zorganizować zbiórkę i ruszyć na pogranicze – tam, gdzie historie są najbardziej dramatyczne. „Wyborcza” będzie wspierać i pisać o akcji PAH dla Wenezuelczyków.

Wesprzyj działania Polskiej Akcji Humanitarnej dla Wenezuelczyków:

– przelewem: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 (z dopiskiem Wenezuela)
– poprzez stronę internetową
– dołączając do klubu PAH SOS i wspierając PAH comiesięczną darowizną
– organizując zbiórkę pieniędzy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Warto przeczytać co nas czaka.
To byl bogaty kraj.
Do tego prowadza rządy Wodzów Narodu.
A u Nas będzie jak po II wojnie,
warto spytać staruszków co dalej.
już oceniałe(a)ś
10
1
Tymczasem według ?Nowej Gaziety? ze stołecznego portu lotniczego Wnukowo (to lotnisko rządowe) 29 stycznia wyleciał transportowy boeing 757, który dzień później był widziany w Caracas. Według redakcji maszyna najpierw poleciała do Dubaju, gdzie ją rozładowano, a to, co przywiozła, zabrały z portu lotniczego opancerzone ciężarówki. Boeing w dalszą drogę wziął na pokład kontenery dostarczone w Dubaju. A w Caracas przewiozły je inne furgonetki.

Informatorzy twierdzą, że samolot wywiózł z Rosji 30 ton zdeponowanego tam, a należącego do władz Wenezueli złota. Kruszec został w Dubaju wymieniony na gotówkę, która trafiła do Caracas.

Ten sam samolot odbył kurs po tej samej trasie 18 i 19 stycznia. A po jego wylądowaniu w Caracas u Maduro nagle pojawiły się pieniądze m.in. na paczki żywnościowe dla ubogich. Po tym dziś już nie ma śladu!
już oceniałe(a)ś
3
1
Rosja ma w kraju Maduro ogromne interesy. Udzieliła Wenezueli 16 mld dolarów kredytu, na broń, maszyny, stale zaopatruje ją w pszenicę. Spółka naftowa Rosnieft kierowana przez Igora Sieczina, bliskiego przyjaciela Putina, inwestuje za oceanem kolejne 6 mld dolarów. Jeśli wspierany przez Rosję przywódca, a w istocie rzeczy jej klient, straci władzę, wszystkie te wkłady ? jak się obawiają w Moskwie ? przepadną.

Rozwieją się też nadzieje na to, że uda się nad Morzem Karaibskim, u miękkiego podbrzusza USA, założyć rosyjską bazę wojskową. A Moskwa już w grudniu zeszłego roku przeprowadziła rozpoznanie, wysyłając do Wenezueli ?z wizytą? dwa bombowce strategiczne Tu-160.

Rosjanie jednak starają się ukryć swoje zaangażowanie w obronę zagrożonego przez opozycję sojusznika. Dementują więc informacje o tym, że do Caracas poleciało na pokładzie należącego do Kremla Iła-96 kilkuset najemników z prywatnej spółki wojskowej Wagner. Mają oni ochraniać Maduro szczególnie w przypadku, jeśli zdradziłaby go własne gwardia.
już oceniałe(a)ś
3
1
Do tego prowadza zbrodnicze, nielegalne sankcje USA, ktore juz 20 lat temu probowaly obalic DEMOKRATYCZNY rzad H.Chaveza, a dzis probuja obalic rzad N.Maduro.

USA, ktore obalily dziesiatki DEMOKRATYCZNYCH rzadow na swiecie, w tym kilkanascie w Ameryce Lacinskiej, ktore od dziesiecioleci wspomagaja najbardziej krwawe i brutalne rezimy w Ameryce Lacinskiej (Gwatelala, Honduras, Salwador, Nikaragua) i na swiecie (Arabia Saudyjska, Izrael), prowadza od 18 lat wojne w Afganistanie, od 16 lat wojne w Iraku, Syrii i Libii, od 4 lat wojne w Jemenie (wspolnie z Arabia Saudyjska), ktore napadly w 2003. r pod sfalszowanym pretekstem Irak podpalajac caly Bliski Wschod , czego konsekwencja byly wojny domowe w Iraku, Syrii i `libii, milion ofir wsrod muzulmanow, 10 mln uchodscow, itd.

A dzis groza wojna Iranowi.

USA, ktorymi rzadzi Wall Street, chcace ograbic Wenezuelczykow z ropy, zlota i wszystkich innych bogactw naturalnych. Czyli zrobic dokladnie to samo, co amerykanski Wielki Kapital robil wczesniej we wszystkich innych krajach, ktore skolonizowal i eksploatowal.

Wiecej dla chcacych wiedziec JAK JEST tu:

An Ocean of Lies on Venezuela: Abby Martin & UN Rapporteur Expose Coup? youtu.be/ii5MlQgGXyk.

?The Independent? (?US sanctions are killing Venezuelans, says former UN rapporteur? independent.co.uk/news/world/americas/venezuela-us-sanctions-united-nations-oil-pdvsa-a8748201.html

'Economist Jeffrey Sachs: U.S. Sanctions Have Devastated Venezuela & Killed Over 40,000 Since 2017'
www.democracynow.org/2019/5/1/economist_jeffrey_sachs_us_sanctions_have
*

Polska Organizacja Humanitarna nie jest w stanie pomoc Wenezuelczykom, gdyz od kilku miesiecy pomaga im Miedzynarodowy Czerwony Krzyz. Poza tym dziesiatki miliardow dolarow nalezacych do tego panstwa sa zamrozone na zadanie USA w wielu bankach Zachodu.

Problemem Wenezueli i Wenezuelczykow sa NIELEGALNE, zabijajace dziesiatki tysiecy ludzi sankcje gospodarcze oraz blokada nalozona przez USA na swiatowe instytucje finansowe (MFW, Bank Swiatowy, itd) oraz rzady, ktora uniemozliwia temu panstwu wyjsc z kryzysu ekonomicznego.

Mowiac najkrocej: USA 20 lat temu chcialy obalic demokratyczny rzad H.Chaveza organizujac zamach stanu, a dzis chca obalic demokratyczny rzad N.Maduro probujac udusic Wenezuele ekonomicznie, gdyz nie podoba sie im to, ze Boliwarianska Republika Wenezueli nie chce byc kolonia Wielkiego Kapitalu USA.
@mr.off
Ujawniłeś się, więc wiemy, że żyjesz za judaszowe $ patre Putina!!!
już oceniałe(a)ś
2
0
@barxxl
nie, to taki zwykly kretyn...
już oceniałe(a)ś
1
0
chociaz faktycznie czesto ordynarnie klamie
już oceniałe(a)ś
1
0