Komisja Europejska poprosiła Radę UE o przejście do kolejnego etapu postępowania z artykułu 7. wobec Polski. Nie przekonały jej dotychczasowe ustępstwa w sprawie praworządności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przedstawiciel Komisji Europejskiej podczas czwartkowych obrad ambasadorów krajów UE w Brukseli poprosił Radę UE (ministrowie krajów Unii) o przeprowadzenie formalnego wysłuchania Polski w sprawie praworządności. To kolejny krok w ramach artykułu 7.1, co oznacza, że Komisja nie dała się przekonać niewielkim polskim ustępstwom w sprawie kontrowersyjnych ustaw sądowych. Skoro Komisja chce tego wysłuchania, nie ma na razie mowy o spowolnieniu, zawieszeniu czy też zamknięciu postępowania z artykułu 7. Komisja trzyma się zatem stanowczej linii swego pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa.

Niemcy i Francja za Timmermansem

Bułgarska prezydencja zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu zdecyduje, czy wysłuchanie odbędzie się już 26 czerwca, czyli na najbliższym posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych. Kolejne posiedzenie tej Rady odbędzie się już pod rządami austriackiej prezydencji, która – wedle naszych informacji – jest gotowa podjąć się tego zadania, jeśli uchyliliby się Bułgarzy. Wedle nieoficjalnych informacji w czwartek żądanie wysłuchania Polski zdecydowanie poparły: Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Szwecja, Dania i Holandia. Przeciw wypowiedziały się wyłącznie Węgry i Polska.

Wysłuchanie jest częścią „prewencyjnej” części artykułu 7., w której nie decyduje się o żadnych sankcjach. Celem jest presja polityczna – poprzez dyskusje, naciski pozostałych krajów na Polskę, przyjęcie rekomendacji praworządnościowych dla Polski, a na końcu – deklaracji o „wyraźnym ryzyku poważnego naruszenia praworządności przez Rzeczpospolitą Polską”. Trzeba by do tego większości 22 z 28 krajów Unii. Obecnie ani Polska, ani Komisja Europejska nie są pewne, czy taką większość udałoby się zbudować, czy też – ze strony Warszawy – zbudować mniejszość blokującą.

Poszło o Sąd Najwyższy

Ugoda z Komisją i Radą UE w sprawie artykułu 7. stała się na tym etapie niemożliwa, gdy rząd Mateusza Morawieckiego odmówił ustępstw w kwestii ustawy o Sądzie Najwyższym. Ta ustawa już 3 lipca przeprowadzi w SN czystkę emerytalną (przez obniżenie wieku emerytalnego z 70. do 65. roku życia), która obejmie też pierwszą prezes Małgorzatę Gersdorf, choć jej sześcioletnia kadencja (czyli trwająca do 2020 r.) wynika bezpośrednio z konstytucji. Prezydent Andrzej Duda może się zgodzić na pracę emerytów w SN, jeśli poprosili go o to do 3 maja. Ale wielu z nich, łącznie z Gersdorf, odmówiło, tłumacząc, że to naruszenie trójpodziału władz.

CZYTAJ TEŻ: W Komisji Europejskiej nie ma zgody, co zrobić z polską ustawą o Sądzie Najwyższym

Parlament Europejski w najbliższą środę będzie debatować o ustawie o Sądzie Najwyższym. Decyzja o wprowadzeniu tego do porządku obrad była – jak tłumaczy nam wysoki przedstawiciel chadecji – inspirowana apelami m.in. organizacji pozarządowych (ale i Lecha Wałęsy), by Komisja w związku z SN zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Chce tego Timmermans, ale Komisja jest w tej kwestii podzielona.

Wyborcza to Wy! Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tak trzymać! I skarga do ETSu! Nie dajcie się zrobić w konia PiSowi!
  @RyoIshizaki
  Mocno sugeruję koniec jakichkolwiek ustępstw wobec KE. Rząd PiS musi doprowadzić do jak najszybszego głosowania dotyczącego Polski w KE, które to głosowanie KE z całą pewnością przegra i w ten niechlubny sposób KE będzie musiała zakończyć sprawę Polski.
  już oceniałe(a)ś
  0
  36
  @arawin321
  A poza tym masz wielki urok osobisty i wielką siłę oddziaływania. Bardzo proszę o wymianę trolla - ten ma problemy i nie powinien być zatrudniany.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  @arawin321
  I co, zesrało się kakao, nie zdążyłeś szmaciarzu, teraz musisz sie ratować wpisami pod pierwszymi?
  Leję na twój bełkot, jak wszyscy. Plują ci w ryj, będziesz udawał, że deszcz pada.
  Mam nadzieję, że Unia zastosuje wobec gnojstwa z Polski najdalej idące sankcje. Aby was suweren kopnął w te cwaniacke, wąsate zady.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  Tak trzymać, Brukselo! Nie dajcie się oszukać pisowskim aparatczykom.
  @exxx2015
  Polska musi pokazać swoją siłę w stosunkach międzynarodowych, uzależniając swoje poparcie dla niektórych krajów unijnych od poparcia tych krajów dla Polski w kwestii tzw. ?praworządności.?
  już oceniałe(a)ś
  0
  22
  Najmniejszego kroku w tyl Europo!
  @Longmire
  Groteskowość sytuacji polega na tym, że KE nie ma żadnych zastrzeżeń do przepisów polskiego prawa zmuszającego sędziego Sądu Najwyższego do odejścia w stan spoczynku czyli na emeryturę, w wieku 70 lat, bez względu na długość kadencji, natomiast KE uważa, że zmuszanie sędziów SN do odejścia na emeryturę w wieku 65 lat, tak jak to proponuje PiS, narusza zasady tzw. ?praworządności?, co tylko pokazuje, że unijnym politykom brakuje rozumu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  20
  @arawin321
  Groteskowość rozumiemy inaczej nie mówiąc juz o przepisach.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @eeeell_chupacabra
  Czym jest groteskowość dla groteskowego trolla? Nawet zgrabne zadanie dla studentów:)
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Jestem przeciwnikiem załatwiania spraw przez łóżko, ale jeśli chodzi o interes Polski uważam, że dopuszczalne jest wysłanie posła Pięty do przespania się z kim trzeba, żeby tą sprawę rozwiązać.
  @bezmajewicz
  pierwszy ogier IV Rzeczypospolitej z bożej łaski
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @bezmajewicz
  W PE chyba nie ma czarnych panter.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @bezmajewicz
  Pieta ma dac dupy aby cos osiagnac??
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @bezmajewicz
  to by raczej zaszkodziło, nikt przyzwoity nie miałby ochoty na bliskie kontakty z tym pisuarem
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Jeżeli UE ma się chcieć nas bronić przed łamaniem prawa, to dlaczego nam się tak słabo chce ruszyć 4 litery i zaprotestować jak trzeba tu, w kraju? Pokazać, że także sami walczymy o sprawiedliwość.
  @obywatel_zb
  Ta mentalność bierze się z braku wiary w powodzenie wobec sondażowych notowań pisofaszystów. Okazuje się, nadal popularne jest przekonanie w polskim narodzie, iż demokracja to są tylko despotyczne rządy większości, mało tego popularne jest przekonanie, że demokracja to dyktatura większości(!).To jest największy polski błąd (!) grzech i najgorsza polska trucizna! Brak edukacji i wpajania od dziecka czym jest demokracja!!! Warunek podstawowy ku temu to wyprowadzenie religii ze szkoły i zapisanie jednoznaczne w Konstytucji laickości państwa i rozdziału jego od Kościoła i wszelkich religii.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @staccato
  Masz rację.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @obywatel_zb
  A kto ma nas skrzyknąć. Skretino? Schował się w swoim pokoiku i nawet słowa nie jest w stanie wydobyć!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pozbawienie PiSu głosu na podstawie art. 7 to żadna kara bo oni w Brukseli i tak nic nie mówią.
  @larg7
  mylisz się, bo to jest bardzo dobra kara. pozbawieni głosu nie będą mogli wesprzeć orbana, czy innej moskiewskiej dziwki, więc orbana łatwo przekupimy.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Bardzo dobra wiadomość. Ale:
  "Wysłuchanie jest częścią prewencyjnej części artykułu".
  Nie lepiej: "wysłuchanie jest prewencyjną częścią artykułu"? Lub "wysłuchanie jest etapem prewencyjnej części artykułu"?
  Tak sobie głośno myślę...
  @MacSieniel
  Czyli nie tylko ja mam wrażenie, że poziom języka GW się obniża ...
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  @w_anna
  To jest bolączka wszystkich mediów. Portal TVP pisał dziś o "podnoszeniu histerii" (pewnie znów Pereira coś komponował). Grunt, to nie obrażać się na uwagi i je korygować, to żaden wstyd zrobić błąd.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @MacSieniel
  a kto czyta, przy zdrowych zmysłach, portal TVP?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @w_anna
  Nie GW, suwerenów, sporej części populacji niestety.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Chylę czoła przed praktykantem w redakcji za zdjęcie z polskimi flagami układającymi w 7 na tle baloników UE.
  @bezmajewicz
  Ludzie to pisowski troll,nastepnym komentarzem zaatakuje po pisowsku .
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @bezmajewicz
  Masz wyobraźnię, gościu... Skrzywioną, niestety, ale potężną.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0