Zamach samobójczy w Manchesterze. Pod koniec koncertu piosenkarki Ariany Grande w hali Manchester Arena doszło do wybuchu. Zginęło co najmniej 22 osób, a 59 jest rannych. Policja zatrzymała 23-latka, który może mieć związek z zamachem i twierdzi, że zna tożsamość zamachowcy. Jak podał "New York Times", do zamachu przyznało się tzw. państwo islamskie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1. W poniedziałek wieczorem po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w Manchesterze doszło do wybuchu

2. Zginęło co najmniej 22 osób, a 59 zostało rannych

3. Policja podejrzewa, że sprawcą był zamachowiec-samobójca

4. Dwoje Polaków zaginionych. Konsulat RP w Manchesterze uruchomił infolinię: +44 (0) 77 69 97 57 19

5. Policja zatrzymała 23-latka, który może mieć związek z zamachem. Służby twierdzą, że znają już tożsamość zamachowca

6. Do zamachu przyznało się tzw. państwo islamskie - podał "New York Times"

Zobacz: Ranni wołali o pomoc, ludzie płakali, panował chaos - relacjonują świadkowie zamachu

Ok. godz. 23.35 polskiego czasu głośny wybuch usłyszeli uczestnicy poniedziałkowego koncertu amerykańskiej wokalistki Ariany Grande. Artystka występowała w brytyjskim Manchesterze w ramach swojej trasy koncertowej. Jak mówią świadkowie, wybuch nastąpił po ostatnim utworze, światła były już zapalone i widzowie wiedzieli, że wybuch nie jest częścią koncertu.

Organizatorzy koncertu, Manchester Arena, poinformowali, że do wybuchu doszło we foyer, na zewnątrz sali koncertowej. Arena może pomieścić 18 tysięcy osób, a wszystkie bilety na koncert były wyprzedane. Bawiło się na nim bardzo wiele dzieci i nastolatków, którzy są odbiorcami muzyki Grande.

Nad ranem policja poinformowała, że w wyniku wybuchu zginęły 22 osoby, a co najmniej 59 jest rannych. Ofiary przewieziono do ośmiu różnych szpitali.

Fani początkowo myśleli, że w arenie był strzelec i padali na podłogę. Później, jak wynika z relacji świadków, wybiegali z areny w panice. - To był wybuch i wszyscy zaczęli wybiegać do wyjść ewakuacyjnych, które były zablokowane. Wtedy próbowali znaleźć inne wyjście tylko po to, żeby się wydostać. Wszyscy byli przerażeni - powiedział jeden ze świadków, Majid Khan.

Policja: Traktujemy to jako atak terrorystyczny

Ian Hoppkins, szef policji w Manchesterze, na konferencji prasowej po godz. 3 w nocy (4 w Polsce) potwierdził, że policja traktuje to jako "atak terrorystyczny aż do odwołania". Podobną informację przekazała w oświadczeniu wydanym z poniedziałku na wtorek brytyjska premier Theresa May.

Pracujemy nad ustaleniem szczegółów tego, co policja traktuje jak atak terrorystyczny. Nasze myśli są z ofiarami i rodzinami tych, którzy ucierpieli

- napisała premier.

Jak podał szef policji w Manchesterze Ian Hopkins, według służb za wybuch odpowiada zamachowiec samobójca. - W tym momencie priorytetem jest ustalenie, czy działał sam, czy jest częścią jakiejś siatki terrorystycznej. Jak w tej chwili wierzymy, był to ładunek samobójczy. Prosimy, aby w tym momencie nie spekulować, jeśli chodzi o pochodzenie zamachowca czy jego nazwisko - przekazał.

O godz. 10 czasu polskiego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego COBRA w sprawie ataku. Oprócz premier May udział wzięła w nim m.in. minister spraw wewnętrznych Amber Rudd.

Policja zna tożsamość zamachowca i dokonała jednego zatrzymania

Po południu służby bezpieczeństwa poinformowały, że znają już tożsamość zamachowca, ale nie mogą podać jej do publicznej wiadomości. Niedługo potem podały, że w południowym Manchesterze zatrzymały 23-latka, który może mieć związek z zamachem.

Poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym w Wielkiej Brytanii znajduje się od dłuższego czasu na czwartym w pięciostopniowej skali poziomie określanym jako "znaczący", który oznacza, że zamach jest "wysoce prawdopodobny".

W nocy z poniedziałku na wtorek operator linii kolejowych w Wielkiej Brytanii National Rail poinformował, że położona w pobliżu hali stacja kolejowa Manchester Victoria pozostanie zamknięta dla podróżnych co najmniej do środy.

Theresa May zawiesza kampanię przedwyborczą

Jak podaje dziennik "The Guardian", kampania Theresy May przed przedwczesnymi wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć 8 czerwca, została zawieszona. Część partii politycznych, m.in. proeuropejscy Liberalni Demokraci i Szkocka Partia Narodowa, też zapowiedziały zawieszenie kampanii. Według źródeł brytyjskich mediów w rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy oba ugrupowania również zdecydują o wstrzymaniu do odwołania wszystkich działań wyborczych.

Oświadczenie wydała królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II . "Cały naród jest zszokowany śmiercią i ranami tak wielu ludzi, dorosłych i dzieci, którzy w zeszłą noc chcieli jedynie cieszyć się koncertem" - napisała. Złożyła kondolencje wszystkim ofiarom i oddała hołd służbom.

W wydanym dziś rano oświadczeniu burmistrz Manchesteru Andy Burnham opisał atak jako "akt zła". Powiedział, że jego myśli są z ofiarami, ich rodzinami i przyjaciółmi. - Zrobimy wszystko, aby ich wesprzeć. Dziś jesteśmy pogrążeni w żałobie, ale jesteśmy silni - przekazał.

Oddał też hołd służbom. - Chciałbym podziękować setkom policjantów, strażaków i ratowników, którzy pracowali całą noc... Chciałbym podziękować mieszkańcom Manchesteru: już minuty po ataku otworzyli drzwi swoich mieszkań dla obcych, którzy uciekali przed atakiem. To ten duch Manchesteru, który spaja nas razem - powiedział.

Na ulicach Manchesteru złość i smutek

Angelika Kosińska mieszka w Manchesterze od 2006 roku. Opowiada o złości i smutku panującym na ulicach.

- Ludzie są przygnębieni. Byłam dziś w szkole, gdzie mój syn ma zajęcia sportowe. Matki rozmawiały o tym, że terroryści zaatakowali dzieci i nastolatki, najbardziej niewinne osoby. W pewnym sensie byliśmy przygotowani na atak, od dłuższego czasu słyszeliśmy ostrzeżenia. Ale nie na to, że będzie tyle młodych ofiar - mówi Kosińska.

Polka dowiedziała się o zamachu od mamy, która zadzwoniła do niej późnym wieczorem, by spytać, czy wszystko w porządku. Rano dostała maila od szefa: "Mam nadzieję, że nikomu nic się nie stało". Niektórzy jej znajomi mają problemy z dojazdem do pracy, bo wstrzymano część transportu publicznego.

- Nie czuję się bardziej przestraszona, nie zmienię swojego trybu życia. Ale czuję ogromny smutek z powodu tego, co się stało - mówi Kosińska.

Niektórzy uczestnicy koncertu zarzucają organizatorom zbyt pobieżne kontrole przed wejściem. - Interesowało ich tylko, czy mamy jakieś butelki z wodą. Prawie w ogóle nie sprawdzali toreb - opowiada AP Czeszka Nikola Trochtova.

Inni twierdzą, że torby były przeszukiwane, ale pod kurtką można było wnieść co dusza zapragnie.

Ariana Grande zawiesza trasę po Europie

Ariana Grande jest w trakcje europejskiej trasy koncertowej. Na 31 maja i 1 czerwca ma zaplanowane dwa koncerty w Łodzi.  Rzecznik piosenkarki Ariany Grande poinformował, że artystce nic się nie stało. "Jestem załamana. Z głębi serca, jest mi naprawdę przykro. Nie mam słów" - napisała Grande na Twitterze.

Jak twierdzą osoby z otoczenia piosenkarki - podaje portal TMZ - Ariana nie jest w stanie wystąpić teraz na scenie. Źródła portalu dodają, że piosenkarka i jej współpracownicy boją się także o bezpieczeństwo zarówno artystki, jak i widzów.

Dlatego też czwartkowy koncert w Londynie zostanie odwołany, a europejska trasa, w czasie której Ariana Grande miała wystąpić też w Łodzi, zostanie zawieszona. Jak dodaje informator TMZ, gwiazda i jej ekipa rozważą wznowienie trasy w innym terminie, gdy tylko Ariana będzie "emocjonalnie gotowa".

Brak informacji o Polakach w zamachu w Manchesterze

Polski konsulat w Manchesterze poinformował na swojej stronie internetowej, że "w chwili obecnej nie posiada informacji o tym, aby wśród poszkodowanych w incydencie w Manchester Arena znajdowały się osoby narodowości polskiej".

Jednocześnie przekazano nr telefonu dyżurnego: +44 (0) 77 69 97 57 19 dla osób posiadających "jakiekolwiek informacje dotyczące obywateli polskich, którzy ucierpieli w tym zdarzeniu" w Manchesterze.

Świat składa kondolencje

Do Wielkiej Brytanii spływają kondolencje z całego świata. "Moje myśli są z mieszkańcami Manchesteru w związku z dzisiejszą tragedią" - napisał na Twitterze premier Nowej Zelandii Bill English.

Kondolencje ofiarom złożył prezydent USA Donald Trump.

"Składam moje najgłębsze kondolencje tym, którzy zostali ranni w tym ataku terrorystycznym oraz rodzinom zabitych - powiedział. - Wyrażamy swoją absolutną solidarność z obywatelami Wielkiej Brytanii". Tak wiele młodych, pięknych, niewinnych ludzi cieszących się swoim życiem zostało zamordowanych przez tych zbrodniarzy, którzy przegrali swoje życie. Nie nazwę ich potworami, ponieważ oni chcą być tak nazywani. Myślą, że to wielkie określenie. Od teraz będę ich nazywał przegranymi, ponieważ właśnie nimi są. Są przegranymi" - stwierdził Trump w przemówieniu.

Do angielskiej królowej kondolencje przesłał też prezydent Chin Xi Jinping. "Chińczycy stoją ramię w ramię z Brytyjczykami w tym trudnym czasie" - przekazał Xi królowej.

Wyrazy współczucia złożył nowy prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak podał Pałac Elizejski, w związku z zamachem przeprowadzi rozmowę telefoniczną z brytyjską premier Theresą May.

Kondolencje złożyła też premier Beata Szydło. "Terroryzm znowu dosięgnął niewinnych. Bestialski akt przemocy, na który nie może być zgody" - napisała na Twitterze.

Muzułmanie w Wielkiej Brytanii potępiają zamach

Atak potępili przedstawiciele i duchowni różnych wyznań, w tym anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii Harun Khan.

- To przerażająca zbrodnia. Niechaj sprawców dosięgnie ramię sprawiedliwości w tym i przyszłym życiu. Oddaję hołd policji i służbom medycznym, które pracowały z determinacją, by ocalić życie ofiar. Pomagali im cywile. Wzywam wszystkich w regionie i kraju, by zjednoczyli się we wsparciu dla tych, których dotknęła tragedia - powiedział Khan.

Cywile, o których wspomniał, to pracownicy pobliskich hoteli, taksówkarze, którzy oferowali kursy za darmo, zwykli mieszkańcy Manchesteru, którzy oferowali ciepłą herbatę, lokum i możliwość podładowania telefonu straumatyzowanym uczestnikom koncertu, zamieszczając oferty na Twitterze z hashtagiem #roomformanchester. Manchester Arena znajduje się nieopodal dworca Victoria, który został zamknięty, więc wielu młodych ludzi nie miało jak wrócić do domu.

Artyści przekazują wyrazy wsparcia

Na Twitterze swoje wyrazy wsparcia dla ofiar i rannych wyrazili artyści, m.in. Katy Perry, Demi Lovato, Olly Murs, Bruno Mars, Cher i Ellie Goulding.

Wielka Brytania ma jedne z najlepszych służb antyterrorystycznych na świecie

Brytyjczycy mimo utrzymującego się zagrożenia terrorystycznego,długo bronili się przed poważnymi atakami. Najtragiczniejszy w ostatnich latach miał miejsce 7 lipca 2005 r., gdy w atakach dżihadystów w londyńskim metrze i autobusie zginęły 52 osoby, a ponad 700 zostało rannych. 22 maja 2013 r. dwóch terrorystów zabiło przy użyciu maczet na ulicy w Woolwich żołnierza Lee Rigby'ego.

22 marca tego roku napastnik wjechał w grupę przechodniów na moście Westminsterskim w Londynie, a następnie zaatakował policjanta strzegącego bram Pałacu Westminsterskiego, siedziby parlamentu . Zginęło sześć osób, w tym sprawca i policjant.

Po tym wydarzeniu eksperci wzywali, by nie przeprowadzać rewolucji w polityce antyterrorystycznej, która jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Służby na Wyspach od początku wojny syryjskiej monitorują dżihadystów wracających do kraju. Po marcowych wydarzeniach w Londynie przeprowadziły falę nalotów i aresztowań, m.in. w stolicy i Birmingham.

Wybuch w Manchesterze ponownie zmobilizował funkcjonariuszy. Szef policji w Manchesterze Ian Hopkins powiedział, że w nocy służbę pełniło ponad 400 jego podwładnych. Na ulicach miasta ma pojawić się więcej patroli, w tym uzbrojonych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
To jest konsekwencja polityki Busha i jego sojusznika który bombardował swoimi myśliwcami Tornado miejsca często zamieszkiwane przez rodziny z małymi dziećmi,a tymi faktami nikt się nie przejmuję gdyż liczy się wprowadzania tzw.demokracji, a w prawdzie to chodzi o opróżnianie z magazynów z przeterminowanych kul i rakiet oraz sprzedaż broni ! Dlatego nie dziwie się że w odwecie świat muzułmański również stosuje środki terroru -tylko że na mniejszą skale, czyli niech chociaż zginie kilkanaście osób w odwecie za setki zabitych w czasie bombardowania !
@dobry Doskonaly argument.
już oceniałe(a)ś
0
0
@hardy Wsrod 3000 Amerykanow zamordowanych 11/09/2001 nie bylo dzieci?
już oceniałe(a)ś
0
0
@dobry popieram
już oceniałe(a)ś
0
0
@naftaly_frenkel Nie.
już oceniałe(a)ś
0
0
@naftaly_frenkel Dzieci byly ofiarami Teda Kaczynskiego, Amerykanina z polskim pochodzeniem. Wysadzil w powietrze przedszkole. Dzieci byly tez ofiarami Breivika. Dzieci byly ofiarami nalotow amerykanskich w Wietnamie, Korei i Iraku w pierwszej wojnie a Zatoce Perskiej.
już oceniałe(a)ś
0
0
@abk2 Ted nigdy nie wysadzil przedszkola. Posylal paczki z bombami jakims naukowcom. Byl indywidualista a nie czlonkiem agresywnej sekty. Salafici to agresywna sekta.
już oceniałe(a)ś
0
0
Napisałam post, w którym stwierdziłam, że zamiast monitorować "powracających dżihadystów", powinno się ich od razu trzymać w kamieniołomach. Czy osoba odpowiedzialna za usunięcie tego postu mogłaby wyjaśnić, co w nim było skandalicznego? Tutejsza cenzura przekracza już wszelkie granice.
@Marzena Zagrodzka Każdy jest niewinny, do czasu aż wina zostanie udowodniona.
już oceniałe(a)ś
0
0
@martwy..kirylow Czyli za niewinność byli monitorowani i obraźliwie klasyfikowani jako "dżihadyści"?
już oceniałe(a)ś
0
0
@Marzena Zagrodzka Bo widzi Pani jak mawiał Ignacy Krasicki „Prawdziwa cnota krytyki się nie boi" a jeśli się boi to może nie do końca ta cnota prawdziwa ;). Komentarze głupie ,rasistowskie to nie problem ich twórcy sami się dyskredytują ,komentarze które stawiają zasadne, niewygodne pytania ,pytania które uwierają "Wyborczą",.. tak ,te komentarze są nie do zniesienia ;) Następnym razem proszę albo podzielać w 100% linie portalu albo pisać głupoty i będzie ok .:)
już oceniałe(a)ś
0
0
@Marzena Zagrodzka W kontekscie polskim najlepiej nie pozwolic Niemcon na zasiedlanie Polski Arabami, Pakistanami, itd. aby oni nigdy nie byli stad i nigdy tu nie powracali. Oni w drugim pokoleniu potrafia byc gorsi niz w pierwszym. czego GW nie psze to to, ze morderca z Manchesteru i zeszloroczny morderca z Monachium to dzieci azylantow.
już oceniałe(a)ś
0
0
Zamachu w Manchester Arena dokonal Salman Abedi, syn libijskich uchodzcow. Podobnie bylo w zeszlym roku w Monachium, gdzie zabijal syn iranskich uchodzcow. Jeszcze jakies pytania, lewusy?
@naftaly_frenkel Lewuska odpowiada. Iranczyk mial niemieckie obywatelstwo i mscil sie na Turkach, i podobnych do Turkow Grekow, ktorych uwazal za niegodnych zycia w Niemczech.
już oceniałe(a)ś
0
0
@abk2 Jednym słowem, nie jesteś w stanie zaprzeczyć faktom wskazanym przez naftaly_frenkel: Był on dzieckiem uchodźców. Gdyby jego rodzice nie zostali wpuszczeni do Niemiec, nie popełniłby tych zbrodni, bo by go w Niemczech nie było.
już oceniałe(a)ś
0
0
@naftaly_frenkel Że "psujemy" muzułmanów już na miejscu? Że o problemach z brakiem szans i o beznadziei pisano całe książki naukowe od lat 80ych? Tylko politycy nie chcą wdrażać niczego wcześniej, niż coś zaczyna się rzeczywiście rozlewać...
już oceniałe(a)ś
0
0
@azix10 Uchodzcy z Iranu sa wrogami obecnego rezymu. Jest srod nich wielu wybitnych naukowcow, politykow i ekspertow. Mialam pare doktorantow: on mudzaheddin, ona byla komunistka. Nawet zeby bredzic, trzeba miec chocby minimum inteligencji.
już oceniałe(a)ś
0
0
@abk2 Zauwaz, ze Iranczyk zabil 9 osob z ktorych bodajze cztery byly sunnitami z Kosowa ale reszta nie byla sunnitami. Mam nadzieje, ze Nowoczesna nigdy nie dojdzie do wladzy i ludzie z krajow arabskich i Iranu nigdy nie beda mieli polskiego paszposrtu. Oni w drugim pokoleniu sa gorsi niz w pierwszym.
już oceniałe(a)ś
0
0
@klaud To nie my ich psujemy. Jesli juz to Niemcy daja im zbyt duzo kasy. Psuja ich fundowane przez saudyjczykow meczety.
już oceniałe(a)ś
0
0
Wlasnie ten super kretyn Trump sprzedal Arabom niesamowita ilosc brani wszelkiego rodzaju. Za olbrzymie nasilenie islamskiego terroru amerykanie ponosza najwieksza odpowiedzialnosc.
@hardy Szczegolnie z Saudyjczykami. Oficjalna religia Saudyjczykow to wahhabizm/salfizm: zakaz wszystkich innyc religii, zakaz krzyzy i Biblii, zakaz stosunkow pozamalzenskich i homoseksualnych, scisla kontrola nad kobieta, smierc za ateizm. Meczet w warszawie zostal ufundowany i jest kontrolowany przez te sekte.
już oceniałe(a)ś
0
0
@hardy I jeszcze Trump kazał im strzelać i za spust pomagał pociągać ,bo terroryści i Arabowie to przeca jak dzieci ,więc winni są Amerykanie
już oceniałe(a)ś
0
0
to musisz wiedzieć o ataku - właśnie, że nic nie muszę wiedzieć. nic.
już oceniałe(a)ś
0
0
czemu na swiecie jest tylu powalonych ludzi ktorzy daja si urobic jakiejs propagandzie i potrawia zabijac w imie powalonych "moja racja" ?? 99% terrorystow to faceci..
@tatarak99 Mylisz sie. Jest wsrod nich duzo kobiet. Radze obejrzec sceny z pogrzebu Chomeiniego.
już oceniałe(a)ś
0
0
Schetyna jest dzisiaj za czy przeciw przyjmowaniu islamskich imigrantów???
@pannanick Jakie to ma znaczenie? Zamachu na 99% dokonał człowiek urodzony w W. Brytanii. Nie trzeba go było przyjmować, on tam był od urodzenia.
już oceniałe(a)ś
0
0
@pannanick panna nikt - jakie to ma znaczenie?? terrorysta sie zostaje teraz przez internet. wylacz siec wiec
już oceniałe(a)ś
0
0
@myszka-terrorystka Ale jego rodzice byli "uchodzcami" jak rodzice tego szyity co strzelal do sunnitow i inyych w Monachium. Jego rodzice przyjechali na azyl do Niemiec.
już oceniałe(a)ś
0
0
@myszka-terrorystka >>Jakie to ma znaczenie<< Takie ma znaczenie, że najwyraźniej sprawca tego mordu, nawet jeśli urodzony w Wielkiej Brytanii, był potomkiem libijskich uchodźców, którzy przybyli do UK.
już oceniałe(a)ś
0
0
@naftaly_frenkel W Monachium strzelal ateista. Jego ofiary to tez Grecy, ktorzy nie sa zadnymi sunnitami. Skad ci sie wzielo, ze strzelal do sunnitow? Fantazyjki ci nie brakuje.
już oceniałe(a)ś
0
0
@abk2 Sunnici dokuczali mu w szkole wiec sie postanowil zemscil. Zabil czworke sunnitow z Kosowa ale tez innych ludzi.
już oceniałe(a)ś
0
0
20 ofiar w UK, 200 w Syrii. Faszyści nie dostrzegają źródła problemu.
@bmmb "Faszysci" dostrzegaja zrodlo problemu i juz teraz tobie mowia: w Polsce tego zrodla nie bedzie. Po naszym "faszystowskim" trupie....
już oceniałe(a)ś
0
0