Donald Tusk nadal uchodzi w Brukseli za faworyta na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej. Doradcy François Hollande'a zaprzeczają w rozmowie z agencją Reuters, by prezydent Francji miał chętkę na stołek po Polaku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obecna, 2-5-letnia kadencja Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się 31 maja, a traktat UE pozwala na pełnienie tej funkcji przez maksymalnie dwie kadencje. Decyzja Rady Europejskiej, czy Tusk pozostanie na kolejne 2,5 roku w Brukseli, powinna zapaść w marcu. Ale bardzo możliwe, że pierwsze jasne sygnały w tej sprawie pojawią się po nieformalnych rozmowach przywódców, które odbędą się przy okazji szczytu 27 krajów UE (bez Wlk. Brytanii) na początku lutego na Malcie.

Kategoryczne zaprzeczenia

– O zastąpieniu Donalda Tuska na czele Rady Europejskiej myśli François Hollande – poinformował w czwartek francuski dziennik „Le Parisien”. Doradcy Hollande’a już tego samego dnia kategorycznie i anonimowo dementowali tę wiadomość w rozmowach z dziennikarzami agencji Reuters. Same zaprzeczenia trudno uznać za wystarczające, bo otoczenie Tuska niemal do ostatniej chwili – i wbrew faktom – przekonywało w 2014 r., że premier Polski nie zabiega o przeprowadzkę do Brukseli. Jednak teraz kandydowanie Hollande’a na szefa Rady Europejskiej z niedowierzaniem przyjmuje wielu obserwatorów w Brukseli.

Hipotezy co do Hollande’a zastępującego Tuska krążyły w Brukseli już w grudniu, zwłaszcza wśród włoskich europosłów z frakcji centrolewicowej. W nieoficjalnych rozmowach przekonywali, że jeśli mieliby zgodzić się na wybór polityka centroprawicy na nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, to – dla zachowania „równowagi politycznej” – Tusk powinien być zastąpiony centrolewicowcem, czyli np. socjalistą Hollande’em. Centroprawica ma też bowiem szefa Komisji Europejskiej (Jean-Claude Juncker), a centrolewica „tylko” szefową unijnej dyplomacji (Federica Mogherini) oraz mniej ważnego szefa eurogrupy (Jerone Dijsselbloem).

Tyle że kluczowi gracze w Radzie Europejskiej (przywódcy krajów UE) dotychczas nie traktowali serio pomysłów na polityczne „równoważenie” wyborów szefa Parlamentu Europejskiego za pomocą obsady szefa Rady Europejskiej. Co więcej, w tym tygodniu pękły polubowne układy między centroprawicą i centrolewicą w Brukseli będące ewentualną podstawą dla tworzenia równowagi politycznej na najwyższych stołkach. Wyborowi centroprawicowego Antonia Tajaniego na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego do ostatniej chwili sprzeciwiali się centrolewicowcy forsujący swego kandydata Gianniego Pittellę.

Zobacz: Dlaczego Jarosław Kaczyński chce "ściągnąć" do Polski Donalda Tuska?

Niepopularny Hollande

Prezydent Hollande ma tak niskie notowania we Francji, że w grudniu oficjalnie zrezygnował z ubiegania się o prezydencką reelekcję w maju tego roku. „Le Parisien” wskazuje, że Hollande po odejściu z Pałacu Elizejskiego byłby do wzięcia przez Radę Europejską. Ale obsadzenie jednego z najwyższych urzędów w Brukseli przegranym politykiem psułoby wizerunek Rady Europejskiej. W brukselskich poszukiwaniach równowagi politycznej, płciowej czy geograficznej atutem Tuska jest też to, że jako jedyny spośród najwyższych przedstawicieli UE pochodzi z młodszej części europejskiej wspólnoty. I cieszy się dużym poparciem krajów naszego regionu (w tym Węgier i Słowacji), z wyjątkiem rządu Beaty Szydło.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Monsieur Hollande powinien udać się na zasłużona, polityczną emerytutę. Tak będzie najlepiej dla nas wszystkich, włączając w to prezydenta Francji.
już oceniałe(a)ś
0
0
Tusk obejmował to stanowisko jako polityk sukcesu, przynajmniej tak był postrzegany w Europie, został premierem na drugą kadencję, notowania w kraju też miał całkiem niezłe (on jako on, abstrahując od partii), a Hollande jest politykiem przegranym! nie ma szans na reelekcję, nikt z jego opcji nie ma, poparcie jednocyfrowe ... to by była dla niego synekura i tyle... Wątpliwe, żeby Bruksela tak strzeliła sobie w stopę... Posady w UE traktowane były do tej pory jak awans, docenienie polityków, którzy sprawdzili się np.na arenie krajowej , teraz miałby to być "nagroda pocieszenia"? Świat się zmienia gwałtownie, rywalizacja nabiera rozpędu, jedni i drudzy chętnie widzieliby Rosję po swojej stronie, płn Afryka i Bl.Wschód ciągle wrą, wielkie zmiany w Turcji która wie, że na wiele może sobie pozwolić jako kraj duży, silny militarnie, który jest strategiczny w tym rejonie świata, flirtują i z Moskwą i Brukselą jak im pasuje... W Europie ciągle myślenie europocentryczne , a świat się zmienia, punkty ciężkości się przesuwają ...a tymczasem w Brukseli "poszukiwania równowagi politycznej, płciowej czy geograficznej" ....taaa bawcie się dalej ...
już oceniałe(a)ś
0
0
Jeden nieudacznik zastąpi drugiego nieudacznika. Koniec Europy coraz bliższy.
już oceniałe(a)ś
0
0
UE musi teraz ostro potraktować, ukarać Polskę za TK i rozbicie trójpodziału władzy. Tusk , choć byłby policzkiem dla kaczynskiego, mimo wszystko będzie Polski bronił. I nie wypada mu organizować frontu przeciw "Polsce". A Hollande, po helikopterach, zapewne by chciał kaczora ukarać. I mógł być się Hollande w końcu wykazac. Tuskowi podczas takiego kryzysu w PL nie wypada szefować ""uzurpatorowi"" :)
@michalek malutki Proponuję taką narrację, jeśli Tuska wyślą do domu.:- ))
już oceniałe(a)ś
0
0
Kaczyński zaciska piąstki... "Ktokolwiek, byle nie Tusk". Małe toto, zawistne, mściwe i żałosne.
@pw63 Teraz to konus musiałby kazać Antoniemu Caracale kupić i to, bynajmniej, nie kilka.:- ))
już oceniałe(a)ś
0
0
Debilne pojmowanie polskiej racji stanu przez zmianę patałachów doprowadzi do tego, że i ten polski atut w UE zostanie zmarnowany. Co za banda nieudacznych mętów.
@lafontaine Nie niedouczonych mętów - tylko najzwyklejsza AGENTURA WPŁYWU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
już oceniałe(a)ś
0
0