Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Od 26 października na teren Białorusi wjechało bez wiz 875 turystów. Z czego 316 to Polacy, a 474 to Litwini – mówi „Wyborczej” ppłk Siarhiej Szumiejko, rzecznik prasowy grodzieńskiej grupy Wojsk Pogranicznych. Reszta turystów to obywatele Łotwy, Niemiec, Francji, Macedonii, Hiszpanii i Włoch. Przy czym większość obcokrajowców wjeżdżała na teren strefy bezwizowej przez Litwę.

– Przez przejście Kuźnica Białostocka-Bruzgi wjechało 297 turystów, a z Litwy 569. Pozostali skorzystali z rzecznego przejścia nad Kanałem Augustowskim – powiedział Szumiejka.

Oficjalnie białoruska strona jest zadowolona z wyników.

Ruch bezwizowy się sprawdził. Wywołał duże zainteresowanie, mimo że nie mamy obecnie sezonu turystycznego – powiedział w wywiadzie dla rządowej agencji Biełta gubernator obwodu grodzieńskiego Uładzimir Kraucou.

Władze jednak nie ukrywają, że liczą na znaczny wzrost liczby turystów odwiedzających Grodno i okolice. Poszukują też sposobów na zwiększenie atrakcyjności tego terenu. Jednym z pomysłów, który ma przyciągnąć Polaków i Litwinów do Grodna, jest turystyka medyczna.

– Pomysł jest taki, żeby turyści mogli odpłatnie skorzystać z usług medycznych świadczonych przez nasze szpitale – powiedział „Wyborczej” Matwiej Swirkou z działu sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego. Inicjatywa została już zaakceptowana i teraz wypracowywane są szczegóły.

Zdaniem Alekseja, lekarza z prywatnej kliniki w Grodnie, Polaków może zainteresować oferta białoruskich szpitali.

Mamy dobrą jakość usług, atrakcyjna może być też cena, gdyż stomatologia jest u nas tańsza niż w Polsce. Należy też brać pod uwagę, że dużym zainteresowaniem może cieszyć się turystyka aborcyjna, gdyż możliwość przerwania ciąży w Polsce jest ograniczona – powiedział „Wyborczej” Aleksej.

W białoruskich szpitalach aborcja do 12. tygodnia ciąży wykonywana jest na życzenie kobiety. Średnia cena takiego zabiegu w grodzieńskich szpitalach waha się w granicach 57 - 170 zł. Leczenie zęba w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu może kosztować od 22 do 250 zł.

Dział sportu i turystyki podkreśla, że na razie jest za wcześnie, by mówić o dokładnej liście zabiegów.

– Jest oczywiste, że może to być np. stomatologia i jakieś inne nieskomplikowane zabiegi, które nie zajmują dużo czasu – powiedział Swirkow.

Lista szpitali z dokładnym opisaniem usług, które będą świadczone dla obcokrajowców, zostanie zatwierdzona przez dział ochrony zdrowia grodzieńskiego komitetu wykonawczego.

Od 26 października Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy na terenie Grodna i okolic Kanału Augustowskiego. Po wykupieniu wycieczki u białoruskiego operatora klient otrzymuje maila potwierdzającego transakcję, z tym dokumentem może wjechać na Białoruś. Ma prawo przebywać na terenie strefy bezwizowej do 5 dni.

Zobacz także: Deal z Łukaszenką? O polskich inwestycjach i manewrach na Białorusi w 3x3

 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.