Podsumowujemy, co wydarzyło się w ciągu dramatycznej nocy z piątku na sobotę w Paryżu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1. Około 21.20 pod klub Carillon przy ulicy Bichat podjeżdżają dwie osoby. Wyciągają karabiny maszynowe Kałasznikow i puszczają serię w kierunku ludzi na tarasie i ulicy . Według francuskich mediów strzelają także do gości pobliskiej restauracji Le Petit Cambodge. Pierwsze doniesienia mówią o 15 zabitych i kilku rannych. Policja natychmiast zabezpiecza teren.

2. Równocześnie pod restauracją La Belle Equipe przy odległej o 3 km rue de Charonne terrorysta zaczyna strzelać do gości siedzących na balkonie. Gdy ucieka, okoliczni mieszkańcy przynoszą z domów własne prześcieradła, by przykryć nimi sześcioro zabitych.

3. W tym czasie trzy osoby wchodzą do klubu muzycznego Bataclan przy Boulevard Voltaire, również w 11. dzielnicy. W klubie gra akurat rockowa grupa Eagles of Death Metal. Terroryści strzelają do znajdujących się w środku ludzi , według świadków krzyczą: "To za Syrię!" i "Allah akbar!". Napastnicy barykadują się we wnętrzu, biorąc około stu zakładników.

4. Jednocześnie przy kilku bramach prowadzących do odległego o 8 km Stade de France wybucha kilka bomb lub granatów. Dziennik "Liberation" mówi o trzech jednoczesnych eksplozjach. Reprezentacja Francji gra właśnie na stadionie mecz towarzyski z Niemcami .

5. Kilka minut później ze stadionu zostaje ewakuowany prezydent Francji François Hollande i jedzie do ministerstwa spraw wewnętrznych. Policja otacza stadion kordonem, tysiące widzów wpada w panikę i schodzi na murawę. Wkrótce rozpoczyna się ich ewakuacja. W wybuchach zginęła jedna osoba, jej zmasakrowane ciało leży pod stadionem.

6. Około 23.30 agencja Reuters informuje o co najmniej 40 ofiarach śmiertelnych. W sali koncertowej Bataclan napastnicy wciąż przetrzymują zakładników.

7. Przed północą przemawia prezydent USA Barack Obama . - Zrobimy wszystko, co niezbędne, by współpracować z narodem francuskim i wszystkimi na świecie. Ta sytuacja łamie nam serce tu, w Stanach Zjednoczonych. Sami przez to przechodziliśmy - mówi. Zamachy we Francji nazywa "atakiem na całą ludzkość i jej wartości".

8. Zaraz potem przemawia prezydent Francji François Hollande . Zapowiada stan wyjątkowy na terenie całej Francji, co oznacza zamknięcie granic, możliwy zakaz ruchu drogowego i przeszukania w całym regionie. Wszystko po to, by złapać sprawców zamachów, zanim opuszczą terytorium kraju.

9. Około północy pojawiają się informacje o rannych na rue Fontaine au Roi, również w 11. dzielnicy. Później pojawiają się doniesienia o strzelaninie w dzielnicy Hal. CNN informuje już o co najmniej 60 ofiarach śmiertelnych. Radio Europe 1 mówi o kolejnych strzelaninach - w centrum handlowym i na stacji metra Les Halles.

10. Kwadrans po północy zachodnie media cytują wpisy zakładników wewnątrz hali , według których terroryści zabijają uwięzionych jednego po drugim. Agencja AFP informuje, że sprawcą jednego z ataków nieopodal Stade de France był zamachowiec samobójca.

11. Godz. 0.35 - policja przystępuje do szturmu sali koncertowej Bataclan. Ok. 1 w nocy szturm się kończy. Wkrótce policja informuje, że zabiła trzech prawdopodobnych terrorystów.

12. Godz. 1.15 - agencja AFP, powołując się na informacje policji, podaje, że w samej hali koncertowej Bataclan zginęło około stu osób.

13. Godz. 1.45 - na ulice Paryża wychodzi dodatkowe 1,5 tys. żołnierzy. Agencja Reuters, powołując się na dane władz miasta, informuje, że w sali koncertowej Bataclan zginęło około stu osób.

14. Paryska prokuratura podała, że w związku z serią zamachów terrorystycznych w Paryżu zabitych zostało pięciu zamachowców. Według prokuratury w sześciu zamachach mogło zginąć ponad 128 osób.

15. Godz. 2.45 - Rada Bezpieczeństwa ONZ w wydanym w piątek oświadczeniu potępiła "barbarzyńskie i tchórzliwe ataki terrorystyczne" w Paryżu. "Rada Bezpieczeństwa podkreśla potrzebę zaprowadzenia sprawców tych terrorystycznych ataków przed wymiar sprawiedliwości" - głosi komunikat.

16. Po serii zamachów w Paryżu Belgia wprowadziła kontrole graniczne w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym z Francją - poinformował rzecznik rządu w Brukseli. Podkreślił, że Belgia nie zamyka swoich granic, ale jedynie wprowadza kontrole osób przybywających z Francji.

17. Godz. 3.05 - prokuratura informuje, że wspólnicy terrorystów mogą wciąż przebywać na wolności.

18. Godz. 3.47 - paryska policja ocenia, że wszyscy napastnicy są już martwi.

19. Bilans sześciu zamachów na terenie Paryża. Ośmiu zabitych terrorystów, część z nich to zamachowcy samobójcy, którzy wysadzili się w powietrze. Co najmniej 120 ofiar śmiertelnych, większość zginęła od kul w klubie Bataclan. 200 rannych, w tym 99 osób w stanie krytycznym.

19. Sobota przed południem. Państwo Islamskie przyznaje się do zamachu. W oświadczeniu nazywa Francję jednym ze swoich głównych wrogów.

>> Najnowsze informacje na temat wydarzeń w Paryżu [RELACJA NA ŻYWO]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I, co tu komentować?
  już oceniałe(a)ś
  14
  3
  Policja tradycyjnie zwlekała zbyt długo z podjęciem szturmu na klub. Terroryści przez 3 godziny spokojnie kolejno zabijali zakładników. Antyterroryści weszli gdy już mało kto został żywy. Jak zwykle służby które mają na schronić i które kosztują nas krocie, zawodzą gdy są potrzebne.  
  już oceniałe(a)ś
  15
  7
  Foto nr 12. A może tu PT Podpisywacz widzi osoby uciekające w panice ze stadionu?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  ci młodzi ludzie są ofiarami własnych rodzin. wmówiono im że dla dobra rodziny muszą się poświęcić a po śmierci i tak pójdą do swojego Boga, ci ludzie mają prane mózgi od urodzenia, wmawia im się wiarę właściwie przymusową oraz najważniejsze dla nich musi być dobro rodziny, niezależnie czyim kosztem, rodzina jest świętością dla takiego młodego człowieka, oni są poświęceniem dla rodziny i pieniędzy, tutaj nie ma nic wspólnego ich religia, oni nie mordują dla religi kwestia religi to przykrywka putina bo jakim innym powodem mógłby się zasłonić , co może muzułmanin? putin wymyślił 20 lat temu że jego terroryści mają rzekomo walczyć dla allaha, przecież każdy kto ma styczność z islamem wie że allah zabrania zabijać własnego brata, a więc tutaj religia nie ma nic wspólnego z tymi mordami, każda z rodzin mordercy po jego śmierci w jakiś błyskawiczny sposób staje się milionerem w arabi, sprawdzono wiele takich rodzin i takie są konsekwencję, ci młodzi ludzie poświęcają się dla pieniędzy , putin płaci rodzinom miliony za każdy zamach, najgorsze jest to że węgry wiedziały od putina o uchodżcach i sami zabronili imigrantom wstępu nie uprzedzając innych, putin uprzedził orbana o terrorystach dlatego orrban pozamykał granicę , co za europejski idiota, powinien uprzedzić inne kraje o niebezpieczeństwie a nie sam swój tyłek schował a inni jak naiwniacy nabrali terrorystów z litości, europejski kraj powinien chronić innych europejczyków a nie siedzieć cicho, wiedział od putina że do europy idą terroryści idą do swoich rodzin aby wykonać putina rozkazy, nie przyszli po pomoc przyszli po to aby wykonać rozkaz. to jest straszne kolejną kwestią właściwie dowodową , putin spotkał się z obamą w turcji i odrazu w jakiś dziwny sposób terroryści nagrali film grożący obamie i ameryce, skąd wiedzieli że ameryka bierze udział . logiczne może możecie też zobaczyć relację jak putin rozmawia z obamą siedząc na korytarzu , obama udzielił putinowi informacji na temat udziału w wojnie a ten odrazu przekazał swoim terrorystom aby obamie zagrozić , od czasu kiedy rosjanie pojawili się w brukseli zaczęło się europejskie piekło, putin chcę rządzić światem , planował to od 20 lat, trenował i finansował swoje dzikie mordercze armie po to aby zniszczyć europę i kraj który wejdzie jemu w drogę , putin dla europy to największe niebezpieczeństwo on przylatuję na spotkania tylko po to aby otrzymać informację i wiedzieć jak ma walczyć z europą i którą armię terrorystyczną użyć ,w paryżu dokonał ataku i jakby nigdy nic poleciał do turcji aby dowiedzieć się co zamierzają a zarazem po chwili jego armia groziła europie i obamie, widać jak na dłoni że to terrorysta i jego armia,europa powinna wykluczyć putina ze wszystkich spotkań lub nie udzielać żadnych informacji co zamierza nato, rosjanie to nie są ludzie którzy walczą dla dobra ludzi to mordercy i takie armie ma putin, nauczył ich mordować swoich rodaków, dla pieniędzy,
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Zdjęcie nr 5. Podpis niewłaściwy. Czy ktoś robiąc podpisy, patrzy na fotografie?
  @leszkus18 ak szybko zapomnieli co WYRABIALI JAKO KOLONIŚCI W AFRYCE, WCALE MI ICH NIE ŻAL!!! ILU LUDZI PRZEZ NICH ZGINĘLO . TRAKTOWALI JAK ZWIERZĘTA I WYZYSKIWALI. Jak szybko zapomnieli co WYRABIALI JAKO KOLONIŚCI W AFRYCE, WCALE MI ICH NIE ŻAL!!! ILU LUDZI PRZEZ NICH ZGINĘLO . TRAKTOWALI JAK ZWIERZĘTA I WYZYSKIWALI.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  niemcom nic nie grozi,,,putin ma tam swoje pieniądze, i musiałby być idiotą aby niszczyć kraj w którym ma forsę , i to jaką , on sobie wybrał niemcy dla swoich imigrantów po to aby nadzorować swoje interesy w europie , ale drugim ważnym powodem jest to że imigranci którzy w jakiś tam sposób otrzymają niemieckie paszporty będzie miał możliwość kontrolowania świata, niemiecki paszport daje możliwość mieszkania w całym świecie, a więc putin opracował sobie dobry plan, atak w paryżu to już potwierdzona teza, francja nie sprzedała putinowi samolotów które potrzebuję do syrii, to jest powód ataku , i nie ma innego, jak zwykle europa śpi , szukają terrorystów a niemczech holandi czy innych, co za bezmyślni ludzi idą w ślepym kierunku, każdy kto obcuję od wielu lat z arabami wie doskonale że arab po zamachu ucieka na wiochę i do kraju o którym nie mówią media, a rozwiązaniem jest szwajcaria, same pola i wiochy, i tam uciekli putina terroryści, i śmieją się że wojsko i policja chodzi jak mucha po omacku, minister spraw zagranicznych rosji w wystąpieniu miał uśmieszek , na kamerach da się zauważyć w wiedniu, on wie doskonale że to putina wojna, śmieją się z europejczyków bo wiedzą że to naiwniaki wierzą we wszystko, nawet płaczące matki arabskie które mają kałasznikowa pod spódnicą , takie kobiety wiedzą że mordują dla sprawy, putin płaci im miliardy i wysyła do europy aby mieć właszę nad światem, ten facet jest ządny władzy a nie bezpieczeństwa, nie ma żadnych terrorystów to armia putina potwierdzono że putin zakłada armię za armią w różnych krajach, nawet w afryce, to on utrzymuję i finansuję te wszystkie grupy terrorystyczne, i to nigdy się nie skończy dopuki będzie miał broń , każdy kraj który sprzeda broń putinowi jest udziałowcem w terroryżmie, znaleziono kałasznikow,,, kto ma taką broń jak nie rosja, przemycyli broń łącznie z imigrantami. , teraz jest za pożno bo ci imigranci są wszędzie
  @Spać Mi Się Chce uważaj bo za taką odpowiedż trafią ci się kajdany, zreszto już wiesz chyba że tam na ciebie czekają ,
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  znaczy to ze sie francja skompromitowala jako panstwo bo pozwolily sluzby specjalne na tak dobrze zorganizowana akcje terrystyczna co oni wlasciwie robia chyba nie maja pojecia jak wyglada sluzba bezpieczenstwa
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Przykro to powiedzieć, ale to Francja zaatakowała pierwsza. A relację powinno się zacząć przynajmniej rok temu, z Syrii...
  już oceniałe(a)ś
  0
  1