Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Francuski prezydent Francois Hollande formalnie wprowadził stan wyjątkowy na całym kontynentalnym terytorium kraju i na Korsyce.

Jak poinformował, zażądał wsparcia wojskowego w celu zapobieżenia kolejnym atakom. - Wobec terroryzmu Francja musi być silna, wielka, ale władze muszą być zdecydowane. Terroryści chcą nas przerazić. I jest się czego bać. Ale wobec strachu stoi naród, który potrafi się zmobilizować - mówił prezydent w wystąpieniu, które miało pokazać jego determinację w zatrzymaniu sprawców.

Jak podkreślał prezydent, w tej chwili siły bezpieczeństwa działają we Francji, szczególnie w Paryżu. Vive la France! Niech żyje Francja - zakończył swoje wystąpienie.

Co oznacza stan wyjątkowy we Francji?

Zgodnie z francuskim prawem stan wyjątkowy można zarządzić w razie "bezpośredniego zagrożenia w następstwie poważnego złamania prawa albo zakłócenia porządku publicznego".

Stan wyjątkowy pozwala władzom na wstrzymanie ruchu osób oraz pojazdów w określonym czasie i miejscu. Daje także możliwość wyznaczenia specjalnie chronionych stref bezpieczeństwa, gdzie ruch osób poddaje się kontroli.

Dodatkowo policja może przeprowadzać w domach rewizje nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

>> Najnowsze informacje na temat wydarzeń w Paryżu [RELACJA NA ŻYWO]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.