Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- To nie jest normalne, że nie da się spokojnie porozmawiać z głową innego państwa - oburzał się Łukaszenka podczas wtorkowej narady z szefem Rady Bezpieczeństwa Białorusi generałem Aleksandrem Mieżujewem. - Trzeba wypracować jakieś nowe formy działania.

Vovan222 dzwonił, ale nie nagrywał

Organizacją i obsługą rządowej łączności na Białorusi tradycyjnie zajmuje się specjalny wydział KGB. Jednym z zadań, które przed nim stoją, jest zagwarantowanie tajności owych rozmów.

Kilka tygodni temu Łukaszenka stał się obiektem głośnego skandalu podsłuchowego. Do internetu trafiło nagranie jego rozmowy telefonicznej z osobą przedstawiającą się jako Wiktor Janukowycz, syn byłego prezydenta Ukrainy. Jednak szybko się okazało, że to nie z synem przebywającego w Rosji Janukowycza seniora rozmawiał prezydent Białorusi, ale ze znanym rosyjskim żartownisiem Vovanem222, który drwi sobie ze znanych postaci.

Już nazajutrz informację o pertraktacjach Łukaszenki z Janukowyczem juniorem podały ukraińskie media, a nieco później nagranie całej rozmowy pojawiło się w internecie.

Ale to nie Vovan222 je udostępnił.

- Zamierzałem odbyć z Łukaszenką jeszcze kilka rozmów i dopiero potem wystawić je w sieci. Nagranie zamieścił ktoś, kto podsłuchuje Łukaszenkę - powiedział "Wyborczej" Vovan222.

Białoruskie KGB i administracja prezydenta nie komentowały tych rewelacji, udając, że nic się nie stało; obecna krytyka rządowej łączności przez prezydenta to pierwsza oficjalna reakcja.

Łukaszenka chce kontroli

- Ten skandal zabolał Łukaszenkę, uderzył w jego ambicje - mówi "Wyborczej" Anatol Labiedźka, lider opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

Zdaniem Labiedźki Łukaszenka obawia się, że upublicznienie jego rozmów telefonicznych może się powtórzyć, stąd zabiegi o wzmocnienie kontroli nad łącznością. - Jednak w dzisiejszym świecie nikt nie może być pewien, że jego rozmowy nie są nagrywane - podsumowuje Labiedźka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.