Bia這ruskie w豉dze postawi造 pomnik wielkiemu ksi璚iu Olgierdowi, kt鏎y prowadzi wojny z Moskw. Oburzy這 to dzia豉czy organizacji rosyjskich na Bia這rusi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomnik księcia Olgierda został w sobotę uroczyście odsłonięty w Witebsku. Posąg wielkiego księcia na koniu stanął w centrum miasta naprzeciw soboru prawosławnego. Uroczystość prowadził gubernator obwodu witebskiego Aleksander Kasiniec.

- Książę Olgierd był wielkim politykiem, odegrał dużą rolę w rozwoju białoruskiej państwowości i miasta Witebska - powiedział na zaimprowizowanej konferencji prasowej Kasiniec, dodając, że pomnik symbolizuje miłość do Ojczyzny: - Kochamy Ojczyznę i będziemy jej bronić. Kto do nas z bronią przyjdzie, ten od broni zginie.

Antyrosyjska i antyprawosławna prowokacja

Dotychczas na Białorusi książę Olgierd, który rządził Wielkim Księstwem Litewskim w latach 1345-1377, nie cieszył się miłością władz, ponieważ prowadził krwawe wojny przeciw Księstwu Moskiewskiemu. W czasach kiedy Aleksander Łukaszenka prowadził politykę integracji z Rosją, nie było najmniejszych szans na uczczenie tego władcy. Pomysł postawienia mu pomnika pojawił się 4 lata temu, akurat w czasie, kiedy Mińsk aktywnie prowadził dialog z Unią Europejską.

Inicjatywa wywołała negatywną reakcje rosyjskiej mniejszości na Białorusi, której działacze zarzucają Olgierdowi nie tylko antyrosyjskość, ale też zwalczanie prawosławia. "Postawienie pomnika tuż obok cerkwi jest skrajnym cynizmem i bezczeszczeniem świątyni prawosławnej. To celowa prowokacja, by podzielić naród białoruski" - napisali w liście do Łukaszenki liderzy organizacji rosyjskich na Białorusi.

- Na Ukrainie też zaczęło się od kontrowersyjnych pomników - powiedział Andriej Gieraszczenko, lider organizacji rosyjskiej mniejszości "Russkij Dom".

Historycy białoruscy nie mają jednak wątpliwości, że książę zasługuje na upamiętnienie. - Centralną częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego były ziemie białoruskie, dlatego mówimy, że było to starobiałoruskie państwo. Olgierd był znaczącą postacią naszej historii. Był dobrym dowódcą wojskowym i dobrym politykiem - powiedział "Wyborczej" białoruski historyk Ihar Mielnikau, redaktor portalu "Historyczna Prawda".

Mielnikau uważa, że oburzenie Rosjan wynika z militarnych sukcesów Olgierda. Jedno z centralnych miejsc Moskwy - Pokłonna Góra - zawdzięcza nazwę właśnie Olgierdowi. - Właśnie tam ówcześni władcy Moskwy złożyli mu hołd, nisko się kłaniając po udanym marszu wojsk Olgierda na Moskwę - mówi Mielnikau.

Gra Mińska z Moskwą

Gubernator Aleksander Kasiniec w rozmowie z mediami nie ukrywał, że zgodę na wzniesienie pomnika otrzymał z Mińska.

- Za tą decyzją stoi polityka. Widzimy w tym chęć nie tyle podkreślenia niepodległości i suwerenności Białorusi, ile przeciwstawienia Białorusi Rosji. Do tego są wykorzystywane takie postacie jak Olgierd - powiedział "Wyborczej" Andriej Gieraszczenko z "Russkiego Domu".

- To prawda, że zgoda na pomnik jest demonstracją odrębności od Rosji - przyznaje Aleś Łahviniec, wiceprzewodniczący opozycyjnego ruchu "Za wolność" i przypomina: - Decyzję o jego wzniesieniu podjęto w 2010 r., czyli w okresie bezprecedensowego ochłodzenia stosunków z Kremlem. Rosyjska telewizja bombardowała wtedy widzów treściami antyłukaszenkowskimi.

Emocje w Witebsku są na tyle silne, że miejscowe władze podjęły decyzję o objęciu pomnika na kilka dni całodobową milicyjną ochroną.

Rosyjska agresja na Ukrainę przestraszyła Łukaszenkę

Po wydarzeniach na Ukrainie Aleksander Łukaszenka publicznie wyraził zaniepokojenie aktywnością prorosyjskich organizacji na Białorusi.

- Każdy kto mówi o prześladowaniu Rosjan na Białorusi, będzie traktowany jako dywersant - oznajmił białoruski prezydent i zażądał, by KGB uważnie kontrolowało działalność organizacji prorosyjskich na Białorusi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Na zimne lepiej dmucha bo a nu dziwnym sposobem poka膨 si "zielonego ludziki" ubrane i wyposa穎ne w okolicznych sklepach sprzedaj帷ych na p璚zki ka豉sznikowy, samochody pancerne, czo貪i itp. zabawki wymy郵one przez Putina.
ju ocenia貫(a)
0
0