Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według informacji opublikowanej w środę wieczorem na stronie internetowej p.o. prezydenta Ukrainy odwołany został szef cywilnego wywiadu Ukrainy Grigorij Iljaszow i szef wywiadu wojskowego Siergiej Gmyzu.

Iljaszow kierował cywilnym wywiadem Ukrainy od czerwca 2010 r., a wcześniej był deputowanym z mandatu Partii Regionów, partii byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Natomiast Gmyzu kierował wojskowym wywiadem Ukrainy od sierpnia 2010 r. - jak przypomniała agencja korrespondent.net.

W poniedziałek parlament Ukrainy zdecydował, że nowym szefem obu wywiadów Ukrainy zostanie gen. Wiktor Gwozdź, który w latach 2008-10 był już szefem wojskowego wywiadu Ukrainy z nominacji byłego prezydenta Wiktora Juszczenko.

W środę Turczynow odwołał też dwóch wiceszefów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz ośmiu naczelników tej służby (w tym szefów departamentów kontrwywiadu, śledczego i technik operacyjnych).

W poniedziałek parlament Ukrainy na nowego szefa SBU powołał już Walentija Naływajczenko, który był szefem tej służby do 2010 r., z nominacji prezydenta Juszczenko, a potem prowadził działalność polityczną.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.