Rosyjski doradca Wiktora Janukowycza krytykuje plany ukraińskich służb. Radzi mu, by posłał do diabła szefów MSW i SBU. Janukowycz nie słucha i zaczyna morderczą dla narodu operację "Bumerang". Byli szefowie milicji i służb specjalnych na własną rękę zaczęli działać. Co się dzieje za kulisami walk na Majdanie analizuje Mirosław Czech.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek 18 lutego ukraińska opozycja popełniła błąd. Chcąc wymusić na prezydencie Janukowyczu powrót do konstytucji z 2004 r., która ograniczała uprawnienia prezydenta, poprowadziła kilka tysięcy członków Samoobrony Majdanu pod Radę Najwyższą. Tutaj czekało kilka tysięcy funkcjonariuszy Berkutu i wojsk wewnętrznych, którzy użyli nie tylko kul gumowych i granatów hukowych, lecz także ostrej amunicji.

Zginęło kilku manifestantów, kilkuset zostało rannych. Siły samoobrony rozproszyły się. Przygotowany na taki bieg wydarzeń Berkut rozpoczął szturm Majdanu, niszcząc barykady na ul. Hruszewskiego i Instytuckiej. Dopiero ogromnym wysiłkiem dziesiątków tysięcy ludzi zebranych na Majdanie udało się opanować sytuację i ustawić wał płonących opon, by uniemożliwić atak na scenę.

Władza potrzebowała pretekstu, dlatego płonął gmach związków

Celem Berkutu było też spalenie gmachu związków zawodowych, gdzie był sztab euromajdanu. Władze podejrzewały, że jest tam skład broni i amunicji i że podczas pożaru amunicja będzie wybuchać, co da koronny dowód na rzecz tezy, że opozycja to "terroryści", którzy chcą przejąć władzę siłą. Pretekst ten był potrzebny, by uzasadnić wprowadzenie stanu wyjątkowego i przeprowadzenie dwóch operacji: "Fala", za którą odpowiadało ministerstwo spraw wewnętrznych (z wykorzystaniem jego wojsk i Berkutu), oraz "Bumerang", którą miała wykonać Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Żadnych wybuchów w budynku związków nie było, ale spłonął on doszczętnie. Kilka nocnych szturmów na Majdan samoobrona odparła z wielkimi stratami wśród protestujących. Oficjalnie podano, że zginęło 28 osób, w tym kilku milicjantów, rannych zostało 460 osób (według opozycji - blisko 1,5 tys.).

Operacje "Fala" i "Bumerang". Opozycja zna plany władzy

W środę 19 lutego przed południem wywiadu telewizji espreso.tv udzielił Hennadij Moskal, generał milicji w stanie spoczynku i deputowany opozycyjnej partii Batkiwszczyna. Ujawnił, że opozycja uzyskała pełne informacje o planach władzy. Szczegółowo omówił założenia operacji "Fala" i "Bumerang", twierdząc, że spaliły na panewce dzięki skutecznemu oporowi Majdanu. Według niego w administracji Janukowycza odbyło się kilka narad poświęconych tym operacjom.

W jednej z tych narad uczestniczył wysoki funkcjonariusz służb rosyjskich, bohater Federacji Rosyjskiej, który "brał udział nie tylko w walkach w Czeczenii". Miał ocenić, że plany ukraińskich służb są do niczego. W ich wyniku musiałyby bowiem zginąć tysiące ludzi - i to po obu stronach. Skrytykował to, że władze planują użycie nie tylko milicji i wojska, lecz również tituszek - dresiarzy.

- A to jest czymś na podobieństwo Meksyku lub Kolumbii - mówił gen. Moskal. - Rosyjski funkcjonariusz poradził Janukowyczowi posłać do diabła szefów MSW i SBU.

Krytyka rosyjskiego oficera nie powstrzymuje Janukowycza

Jednak Janukowycz kazał przeprowadzić obie operacje. - Sądzę, że w przypadku takiego scenariusza, ów "Bumerang" wróci ze zdwojoną siłą do autorów. Oni po prostu nie zdają sobie sprawy, czym się bawią - podsumował generał Moskal.

Jego słowa potwierdził gen. Ihor Smieszko, szef SBU w czasach pomarańczowej rewolucji. To u niego w mieszkaniu miało dojść podczas kolacji do otrucia Wiktora Juszczenki, wówczas kandydata na prezydenta. Smieszko, zagrożony śledztwem, wyjechał do Moskwy, a po pewnym czasie powrócił na Ukrainę. Teraz ocenił, że "operacja antyterrorystyczna Bumerang" jest bez sensu i powinna zostać wstrzymana. I że nie wolno dopuścić do szturmu na Majdan.

Snajperzy SBU zabijają. Zaczyna się operacja Bumerang

Wystąpienia obu generałów pokazały, że za kulisami rozpoczęli samodzielne działania byli szefowie milicji i służb specjalnych. Uznali, że należy zrobić wszystko, by przeciwdziałać wybuchowi wojny domowej. Janukowycz bowiem nie panuje nad sytuacją i za wszelką cenę usiłuje realizować scenariusz rosyjski, mający dowieść, że Ukrainą nikt nie jest w stanie rządzić oprócz Kremla.

Wojsko na razie pozostało w koszarach. Amerykański prezydent Barack Obama, wezwał do tego w środę jego dowództwo, grożąc "poważnymi konsekwencjami".

Moskal i Smieszko wiedzieli, co mówią. Kilka godzin po ich wypowiedziach szef SBU kazał rozpocząć operację "Bumerang". Przeciwko "terrorystom" na Majdanie i protestującym w całym kraju miano użyć jednostek specjalnych SBU, milicji i wojska. Ministerstwo obrony potwierdziło, że w ramach "Bumerangu" planuje użycie sił zbrojnych. Do Kijowa od środy rano ściągano wojska powietrzno-desantowe, w kierunku stolicy ruszyła kolumna czołgów. Janukowycz wymienił też szefa sztabu generalnego; zapewne dlatego, że jego poprzednik nie chciał dopuścić do użycia armii.

Atak na pozycje Berkutu. W odwecie strzelają snajperzy

Po godzinie od wspomnianego rozkazu, SBU wydała komunikat, że przygotowania do operacji "Bumerang" są "dopiero planowane". W ślad za tym Janukowycz wznowił rozmowy z opozycją, które zakończyły się w środę późno wieczorem ogłoszeniem rozejmu i odstąpieniem od zaplanowanego już szturmu na Majdan. Ołeh Tiahnybok, szef Swobody, po powrocie na Majdan powiedział, że to "rozejm według Janukowycza, mówi o pokoju, a tutaj Berkut strzela i rzuca granaty".

Taki rozejm utrzymał się do czwartku 20 lutego rano, gdy MSW wydało komunikat, że snajper ostrzelał koszary wojsk wewnętrznych, gdzie miało odnieść rany 23 funkcjonariuszy. W tym samym czasie Berkut i wojska wewnętrzne zaczęły wycofywać się z Majdanu, co grupa manifestantów - lub prowokatorów, bo samoobrona stwierdziła, że to nie ich ludzie - uznała za hasło do ataku na pozycje Berkutu. Z nimi ruszyła samoobrona i inni demonstranci.

Odpowiedzieli im ogniem snajperzy; opozycja podejrzewa, że z oddziału "Alfa" SBU, podobnego do polskiego "Gromu". Funkcjonariusze Berkutu zaczęli strzelać z kałasznikowów. Służby medyczne Majdanu naliczyły kilkunastu zabitych i wielu rannych. Strzelcy mierzyli w głowy, szyje, serce i płuca obrońców Majdanu - mówiła w czwartek w południe Olga Bogomolec, szefowa służb medycznych.

Czy powstanie nowa władza

W szeregach wojsk wewnętrznych zaczęła się panika. Oficerowi uciekli, a kilkudziesięciu szeregowych (w większości 18-20-letnich kadetów Akademii Spraw Wewnętrznych) poddało się samoobronie. Komendantura Majdanu, po fatalnej lekcji wtorkowego marszu na Radę Najwyższą, nakazała zająć pozycje, które wtedy utraciła, i odbudować barykady. Zabroniła atakowania siedzib parlamentu, rządu i prezydenta, które na pewien czas przestał ochraniać Berkut.

Opozycji chodziło również o to, by zwołać po południu posiedzenie Rady Najwyższej. Było planowane na środę, ale jej przewodniczący i najbliższy współpracownik Janukowycza odwołał obrady. Inicjatywę przejęła więc opozycja, grupa deputowanych niezależnych i część Partii Regionów.

Na tym posiedzeniu planowano wybranie nowego kierownictwa parlamentu, przegłosowanie powrotu do konstytucji z 2004 r. i powołanie nowego premiera. Dzięki temu na Ukrainie powstałaby nowa władza, która miałaby uspokoić sytuację, odnowić instytucje państwa i zapobiec podziałowi kraju, do czego wzywa Rosja.

Janukowycz chce odpowiedzieć narzuceniem stanu wyjątkowego, do czego nie ma uprawnień. Byłby to akt rozpaczy, nie panuje już bowiem nad wojskiem, siłami porządkowymi i własnym zapleczem. Nadchodzi koniec satrapy, który postanowił utopić swój kraj we krwi.

Aktualizacja: Parlament przegłosował uchwały nakazują siłom bezpieczeństwa wstrzymanie się od używania broni i powrót do koszar, zakazują też blokowania władzom połączeń komunikacyjnych - dróg i torów kolejowych. Uchwała, za którą głosowało 236 posłów, ma powstrzymać wprowadzoną przez służby specjalne "operację antyterrorystyczną" - czytaj relację na żywo z wydarzeń na Ukrainie .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ukraina i wspólnota międzynarodowa ma do czynienia z szaleńcem, który topi własny naród we krwi. Nie panują nad nim nawet Rosjanie. Daj Boże, znajdzie się grupa oficerów armii, która go przynajmniej aresztuje (o ile kogoś do siebie dopuszcza spoza grona wiernych morderców). Janukowycz powinien jak najszybciej zostać postawiony przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości, nim zdąży podpalić Ukrainę i nim ofiary będą liczone w setkach. moskwasadowa.blox.pl/html
  @moskwasadowa Jezeli ostatni na tej ziemi sojusznik KimYongUn go przygarnie to moze mu sie uda. Ja mu rzycze ,zeby skonczyl jak Libijski "przywodca" elGaddafi zatluczony w przydroznym rowie kijami. W kazdym razie trybunal w Hadze ma pewny, jak ci z Balkanow.
  już oceniałe(a)ś
  39
  8
  @john666x wersja z kijami staje się realna
  już oceniałe(a)ś
  28
  6
  @moskwasadowa Srał pies Janukowycza. Na wymierzanie mu sprawiedliwości przyjdzie czas. Teraz najważniejsze, żeby przestali ginąć ludzie, a śmierć tych, którzy zginęli, nie poszła na marne.
  już oceniałe(a)ś
  54
  6
  @kryklu jedno z drugim się wiąże niestety - póki on u władzy, dopóty nie będzie końca - tak to wygląda o tej godzinie dzisiaj
  już oceniałe(a)ś
  19
  5
  @kryklu " Teraz najważniejsze, żeby przestali ginąć ludzie, a śmierć tych, którzy zginęli, nie poszła na marne." Ich śmierć nie pójdzie na marne choć na sprawiedliwość przyjdzie Ukraińcom chwilę zaczekać bo bandyci prysną do Rosji i dopiero jak w Rosji powstanie następny "euromajdan" i obalą Putina to dopadną tych morderców..
  już oceniałe(a)ś
  29
  5
  @moskwasadowa Ktoś tego 'szaleńca' wybrał. Nie wyskoczył z teczki Putina, ani tym bardzeiej z czapki uszanki Miedwiediewa. Zwycięzył w demokratycznych wyborach. Jest takie stare porzekadło, ze każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje. Zrzucanie calej winy na prezydenta tego kraju to uznanie, że np. naród niemiecki nie ponosi odpowiedzialności za nazizm. Wszystkiemu byłby winny tylko jeden człowiek. A to jest absurd i bład logiczny., niegodny kogoś, kto - jak mniemam - siedzi na rozsławionej przez Bułhakowa Sadowej, ulicy prowadzącej wprost do Kremla. Ukraincy nie chca jak np. Niemcy lub Polacy (idzie to u nas jak po grudzie, ale postepy widac) rozliczyć się z własną historią, czcza pomnikami najohydniejszych w dziejach człowieczeństwa zbirów banderowskich, nie są takze gotowi ponieść ofiar transformacji (jak np. Polacy), skutkiem czego mają to, co mają. Polacy nie powinni się wtrącać do ich spraw, bo ta banderowska banda da nam znów popalić.
  już oceniałe(a)ś
  39
  28
  @john666x Z Balkanow przez sadem postawiono tylko tych lotrow, ktorych Zachod nie lubi. Do polowy ubieglej dekady o Chorwatow i Bosniakow niemal wcale sie nie upominal.
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @kryklu Czy sprawiedliwosc wymierzymy tez tym, ktorzy brukiem walili w glowe milicjanta i strzelali do Berkutu?
  już oceniałe(a)ś
  14
  11
  @moskwasadowa Taki koniec go czeka... Ktoś już kiedyś strzelał do ludzi... Snajperzy Securitate... www.youtube.com/watch?v=ehyU_uDRNeQ
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @john666x myslenia już nie ucza już w gimnazjum , a szkoda ma wielka przyszłość .... ale nie dla ciebie
  już oceniałe(a)ś
  6
  10
  @john666x nie zapraszaj w miejsca gdzie bywasz , nie każdy jest swinia :)
  już oceniałe(a)ś
  4
  11
  @moskwasadowa ciekawe ila placa za każdy wpis ... zakładam ze w $$
  już oceniałe(a)ś
  4
  16
  @newwandea Pewnie NKWD tylko literki ci sie pomieszaly.
  już oceniałe(a)ś
  3
  7
  @john666x I znowu naszło się hołoty. Szkoda klawiatury na takich.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @kryklu Musze sie za SS-mana podawac zeby durnote zwalczac. Przykre to .Ale co robic
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @john666x Słowem durnoty nie zwalczysz, trzeba by ogniem wypalać.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @moskwasadowa Ależ Janukowicz nigdy nie był pro-rosyjski (poczytaj co mówią o nim krymczanie - był gorszy od Juszczenki) , był tylko i wyłącznie pro-rodzinny. Podlizywał się UE, ale jak nie zechciał podpisać anty-ukrainski MWF kontrakt (hgw co mu strzeliło), to UE+USA muszą go teraz pilnie wymienić na jeszcze bardziej swojego. 50 mln konsumentów to nie broszka.
  już oceniałe(a)ś
  9
  7
  @franclajn Polacy maja zas ciagoty do PiSu - poraz drugi, choc mieli okazje zakosztowac ich wladzy.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @kryklu Widziales zdjecia pomordowanych lezacych na bruku ? Jedyne co jeden z drugim debil ma do powiedzenia to "Banderowcy" To sa wypowiedzi "prawdziwych patriotow w trosce o ojczyzne". Nawiedzona baba straszy SS, inny glupek beczy bo mu powiat Banderowcy zabiora. To Polacy. Nie dziekuje.
  już oceniałe(a)ś
  9
  6
  @john666x Ależ ciągle je oglądam. Mój przyjaciel walczy na Majdanie o wolną Ukrainę.Potwornie się o niego boję. Tym bardziej nie mam ochoty na miałkie pseudodyskusje. Tam się dzieje historia, ci tutaj to jej odpady.
  już oceniałe(a)ś
  4
  4
  Jeden z niewielu tutaj tekstów tak obfitych w informacje i analizę, to się nazywa dziennikarstwo! Co do "demokratycznie wybranych" władz które pierwsze zaczęły mordować własnych obywateli za to że ci chcą do UE - taka władza zasługuje na szybki sąd i rozstrzelanie.
  @newwandea "Polaków uważają za okupantów a rzeź wołyńską za uzasadnioną" Tkwisz mentalnie w pierwszej połowie XX wieku. To że Ukraińcy nie kochają Polski nie ma tu znaczenia, faktem jest że każdy naród ma prawo o sobie decydować a ich obecna władza jest dla ludu ekonomicznym okupantem. Jeśli po udanej rewolcie u władzy staną jeszcze gorsi i chciwsi? to już będzie (kolejny) problem Ukraińców. "Popierajcie ich dzisiaj to będziecie w nimi walczyć jutro bo będą u naszych granic." Lud który podnosi rękę na "demokratycznie wybraną " władze to bandyci i za to ich potępić? to opinia typowa dla niewolniczych narodów jak wschodni Ukraińcy, Rosjanie i część Polaków - tego typu nacje gardzą wolnością, chcą mieć wielkiego wodza, silnego nad sobą Pana i mocny policyjny but na szyi.
  już oceniałe(a)ś
  23
  11
  @zbirone a teraz pomysl sobie , Pisiory robia zadyme , okupują plac zamkowy, palą samochody prywatne i mieszkania , jeden z ościennych krajów uzbraja ich, jednostki prewnecji są ostrzelane .... co dalej ? dołączasz co nich ? pomyśl zanim całkiem GW zrobi ci papke z mózgu ....
  już oceniałe(a)ś
  11
  18
  @krixrix Nie szalej. Pisiory są jakie są, ale nie będą robić takich rzeczy. Sytuacja na Ukrainie nie jest adekwatna do polskiej.
  już oceniałe(a)ś
  12
  4
  @krixrix Papke z mózgu to Tobie zrobiły pisiory, Ale owszem - gdy Polski rząd pierwszy zaczął strzelać do pokojowo protestujących obywateli, obojętnie jakiej opcji to zamieszki byłby słuszne.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @newwandea Idź i powiedz te farmazony rodzicom zastrzelonych ludzi w ostatnich dniach mądralo forumowy ...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @zbirone a kto to są ci POKOJOWO protestujący obywatele?
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @zbirone Naprawdę pokojowo?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @safom To te zamieszki z rzucaniem koktajlami molotova i strzelaninami wybuchły dopiero wczoraj czy najpierw pokojowo kilka miesięcy temu, w 2013 ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @zbirone Przykre, że wśród Polaków jest tylu mentalnych niewolników - byle wygodniej, byle bezpieczniej, co tam wolność, godność... Jak słyszę lub czytam teksty w rodzaju "Dzięki stanowi wojennemu uniknęliśmy tego, co na Ukrainie" to mnie krew zalewa. Cieszyć się, że naród został spacyfikowany i dał się spacyfikować?? Nie ma z czego - dla mnie to powód do wstydu, że silniejszy kolega z podwórka może obić kogo chce i wszyscy siedzą potulnie i cieszą się, że to nie oni oberwali. Ale cóż - wychodzi na to, że przeciętny Ukrainiec miłuje wolność bardziej, niż przeciętny Polak. Wszak Ukraińcy - a dokładniej dominujący na Ukrainie żywioł potomków Kozaków - to zbiegli chłopi pańszczyźniani, a więc ludzie, którzy pragnęli wolności i mają ją we krwi. Tatarzy mają podobnie. Przeciętny Polak będzie utyskiwał, narzekał, rozważał, oceniał - a przeciętny Ukrainiec DZIAŁA.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @critto Jaruzelski nie został wybrany demokratycznie, więc jego władza nie miała mandatu. Ukraińcy sami,w wolnych wyborach, wybrali Janukowycza. Sorry. A teraz części z nich ten wybór się nie podoba. To zdecydujmy się: albo chcemy demokracji z jej regułami i kalendarzem wyborczym, albo rządzi ten, kto więcej opon spali...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  I tak powinno mniej więcej wyglądać dziennikarstwo. Fakty, fakty, bez opowiadania się za tym , czy tamtym.
  już oceniałe(a)ś
  109
  15
  Sorry za cytowanie konkurencji, ale, jak podało RMF FM, podczas negocjacji z przedstawicielami UE Janukowycz zarządził godzinną przerwę aby... skontaktować się telefonicznie z prezydentem Putinem. Dokładnie widać, kto pociąga za sznureczki...
  @cin1977 To akurat jest chyba jasne dla każdego.
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  Szkoda ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  41
  2
  Kaczyński to pewnie podniecony. Zawsze marzył o takiej rozróbie w Polsce.
  @4kaszelek Masz obsesje?
  już oceniałe(a)ś
  13
  12
  @4kaszelek Nie przepadam za Kaczyńskim i nigdy na niego nie zagłosuję. Ale nie sądzę, żeby był tak szalony.
  już oceniałe(a)ś
  7
  5
  @lodzermensz1 No, ale taki Rymkiewicz z pewnością. I Macierewicz też nie byłby od tego...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Znowu mogę się narazić internautom ale uważam, że poniesione ofiary nie otworzą drogi do demokracji. Może nastąpić co najwyżej wymiana oligarchów trzymających polityków u władzy - i tyle. Żadna opozycja nie przejmie władzy bo ....opozycji na Ukrainie nie ma. Nawet nie ma jej na takim skrawku Ukrainy jak Majdan! I to jest największą tragedią narodu ukraińskiego. Janukowycz cały czas kontroluje sytuację a Unia Europejska rozgrywa swoją rozgrywkę z Putinem nie bacząc na los narodu ukraińskiego, który nie stanowi dla Unii powodu większego niż nowy rurociąg, żeby ta miała sie Putinowi postawić.
  @paraprawo ???
  już oceniałe(a)ś
  9
  9
  @paraprawo poczytaj najnowsze informacje i zobacz, że Janukowycz NIE kontroluje już sytuacji. Za to jego kontroluje Moskwa. I nabiera chęci na wymianę pionka...
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @paraprawo akurat tutaj sie mylisz, Janukowycz nie panuje nad sytuacja, to go przeroslo. dobry polityk to polityk zdecydowany, on nie wie co robic i ciagle wydaje sprzeczne polecenia, nikt go juz nie slucha bo kazdy widzi ze on marzy juz tylko zeby byc jak najdalej
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @paraprawo Cóż, Irak dostał demokrację i teraz mają niemal codziennie taki bodycount jak ostatnio na Majdanie...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Nie wydaje mi się, by głośne nawoływanie do sądzenia Janukowycza i życzenie mu rychłej śmierci były rozsądne. Nawet jeśli jest tylko oszalałym tyranem, który za cenę krwi chce utrzymać się przy władzy, to wciąż jeszcze może wiele. Janukowycz ustąpi tylko kiedy będzie przekonany, że po oddaniu władzy będzie miał - jakiś tam - spokój. W przeciwnym razie będzie walczył do końca, na śmierć i życie. Dosłownie. Trzeba niestety pozwolić mu odejść w spokoju - inaczej nie ma drogi do kompromisu.
  @kreciek.i.plankton Tez uwazam ze Adolfowi H. nalezy sie sanatorium w Szwajcari. A biedak sie po poludniowej Ameryce poniewiera.
  już oceniałe(a)ś
  14
  6
  @john666x Jak zwykle argumentum ad Hitlerum. Wszyscy po ludzku chcielibyśmy sprawiedliwego i przykładnego ukarania Janukowycza, ale w tej sytuacji to zabójcze. Jeśli on wie, że po złożeniu urzędu czeka go wieloletnie więzienie lub trucizna, to jaki ma interes, żeby ustąpić? Żadnego. Owszem, w końcu i tak odda pewnie władzę pod przymusem, ale za cenę kilkuset albo i tysięcy zabitych, którzy zginą zanim to wszystko się dokona. Nie lepiej zostawić mu otwartej furtki - żeby mógł wycofać się jeszcze teraz, zanim nie wkroczyło wojsko, a zabitych będą setki, a nie tysiące? Gdyby to miało ocalić życia kilkuset młodych Ukraińców, to on może sobie siedzieć w szwajcarskim sanatorium, fine by me.
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  @kreciek.i.plankton To each his own. Fine for you ?
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @kreciek.i.plankton Albo szybko zastrzelić...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @kreciek.i.plankton Powiem tak: Nicolae Ceausescu miał identyczne dylematy i identyczny wybór jak ma Janukowycz....
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @kreciek.i.plankton Zgadzam się. To by było bardzo pragmatyczne wyjście zamiast desperackich prób osiągnięcia sprawiedliwości. Tym się Polska różni on Ukrainy że w osiemdziesiątych latach Slepowron dostał immunitet od solidarności i nie poniósł kary za swoje zbrodnie, dlatego uniknęliśmy scenariusza ukraińskiego.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0