Siły specjalne - ale już nie Berkut, tylko Alfa, oddział specjalny Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - nie bacząc na to, że demonstranci się zatrzymali, ostrzeliwują okolicę z broni ostrej - automatów i karabinów snajperskich. Nasi wysłannicy nie mogą się na to nabrać i muszą żądać od prezydenta, by natychmiast wydał rozkaz przerwania ognia prowadzonego przez siły specjalne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wacław Radziwinowicz o Soczi i absurdach współczesnej Rosji. Przeczytaj książki >>

Dziś rano w Kijowie doszło do prowokacji. Na długo przed godziną 9 Berkut szykował się do opuszczenia pozycji na samym Majdanie i przy barykadzie na ul. Instytuckiej. Demonstranci od czasu do czasu strzelali w jego stronę fajerwerkami, palili opony, ale nie atakowali funkcjonariuszy.

Berkutowcy spokojnie przegrupowali się, ustawili armatki wodne na ul. Instytuckiej, by osłaniały ich odwrót. Spokojnie, nieatakowani zeszli z placu. Zrobili to po godzinie 9, kiedy z hotelu Ukraina, górującym nad placem, zaczęli wychodzić mieszkający tu dziennikarze.

Za odstępującymi pobiegło kilku, może kilkunastu demonstrantów, ale nie był to frontalny atak.

Dwóch berkutowców zaczęło się ostrzeliwać. Wtedy dopiero z Majdanu pobiegła za uciekającymi większa grupa, w ruch poszły koktajle Mołotowa. Funkcjonariusze byli na to przygotowani i pod osłoną zawczasu ustawionych trzech armatek wodnych odeszli w górę Instytuckiej. Dowódcy Majdanu, rozumiejąc, że to prowokacja, zatrzymali swoich ludzi tam, gdzie wcześniej była barykada Berkutu na tej ulicy. Szybko wyrosła nowa, zapłonęły na niej opony.

Siły specjalne - ale już nie Berkut, tylko Alfa, oddział specjalny Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - nie bacząc na to, że demonstranci się zatrzymali, ostrzeliwują okolicę z broni ostrej - automatów i karabinów snajperskich. Kiedy wyszedłem przed hotel i próbowałem wejść na Majdan, strzelali do mnie i do korespondenta TVN.

Rannych jest bardzo wielu, hall Ukrainy zamienił się w lazaret polowy, gdzie opatrują znoszonych z ulicy rannych i próbują reanimować umierających. Przy mnie zmarł tu postrzelony chwilę wcześniej chłopak.

To, co się tu stało, dzieje się moim zdaniem "dla obrazka", dla telewizyjnych relacji, którymi władze Ukrainy chcą pokazać światu, że ich oponenci to terroryści i bandyci. Ludzie Janukowycza przygotowali te sceny, by pokazać je europejskim ministrom spraw zagranicznych, którzy dziś przyjechali na rozmowy do Kijowa.

Nasi wysłannicy nie mogą się na to nabrać i muszą żądać od prezydenta, by natychmiast wydał rozkaz przerwania ognia prowadzonego przez siły specjalne.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
no i nadal krytykujecie okrągły stół ?????
@adwach1 W innych krajach nie było okrągłego stołu w tamtym okresie i mają się dużo lepiej.
już oceniałe(a)ś
0
11
A jak się czują nasi podżegacze? Ci którzy jeździli "na barykady", wspierali i obiecywali wsparcie. Może rozsądniej było uspokajać i tonować nastroje? Mam wrażenie że pielgrzymki polityków na Majdan służyły ich partyjnym interesom w Polsce a nie służyły interesom Polaków czy Ukraińców. Mam też wrażenie że wielu polityków motywowanych było niechęcią do Rosji. Naszym wspólnym interesem jest demokratyzacja Ukrainy i integracja z Europą. Czy te wydarzenia przybliżą nas do tego celu? I czy śmiertelna ofiara jest tego warta? I ostatnie pytanie: czy można tego dokonać wbrew interesom Rosji?
@jk1962 Różne możesz mieć "wrażenia". Polscy politycy jeździli na Majdan wyrazić nasze poparcie dla demokratycznych i proeuropejskich dążeń Ukraińców. Oni nie chcą być znowu rosyjską kolonią. Dlatego są dziś tacy zdesperowani i walczą. Przez 3 miesiące Janukowycz ignorował ich pokojowy protest a teraz postanowił ich rozstrzelać i to robi. A czy Polska nie odzyskała niepodległości "wbrew interesom Rosji"? Chciałbyś aby nasz kraj był w dziś w sytuacji Ukrainy? Gdy odzyskiwaliśmy pełną niezależność na zachodzie też byli ludzie, którzy pisali tak jak ty. Nie chcieli narażać się Rosji i byli przeciwni przyjęciu nas do NATO a potem UE? Czy Ukraińcy nie mają dziś prawa do wyboru? Janukowycz kandydując na prezydenta obiecywał im integrację z UE a potem oszukał i chce dziś ich oddać w ręce Kremla. Oni kilkaset lat żyli pod rosyjskim panowaniem. Wiedzą, że nic dobrego ich w związku z Rosją nie czeka. Chcą normalnie żyć. Przynajmniej tak jak my.
już oceniałe(a)ś
24
9
@kwiecien45 świetna replika
już oceniałe(a)ś
8
3
@kwiecien45 Widzisz, różnica jest jedna. Nas na Zachodzie traktują trochę inaczej, bo myśmy byli tzw. narodem historycznym. Ja zbieram stare dokumenty i mapy, i mam np. Taką francuską z 1691 roku na której na dużej części Europy jest napisane "Republique de Pologne", i taką niemiecką z 1787 na której jest napisane "Republik Polen", obok "Deutschland" na zachodzie, a I rozbiór nawet nie jest uwzględniony, tylko na północy jest mały napis "Preussen". Myśmy jakoś tam w świadomości istnieli, nawet jeśli Niemcy za Stressemanna próbowali wmówić światu że jesteśmy "Saisonstaat". Ich w świadomości w ogóle nie ma. Tam jest "Rosja".
już oceniałe(a)ś
6
3
@jk1962 Problem w tym, że tego nie da się dokonać inaczej niż wbrew interesom Rosji ! Chyba nie oczekujesz zgody Putina?? Wcale nie jest taki mocny, jak niektórzy myślą.
już oceniałe(a)ś
7
4
@kwiecien45 Dobrze i słusznie napisane. Ale nie da się zaprzeczyć, że byli tam też tacy polscy politycy, którzy mieli inny cel: lansowanie się przed zbliżającymi się wyborami.
już oceniałe(a)ś
0
0
Podzieli los innych dyktatorow.
już oceniałe(a)ś
41
18
ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez tyranie i chciwość złych ludzi
już oceniałe(a)ś
23
5
RIP, przede wszystkim. Ale. Napiszę cynicznie. Te wydarzenia najwyraźniej spod kontroli Moskwy się wymknęły. Nie sądzę żeby aż tyle ofiar śmiertelnych było w planie. Zwłaszcza w czasie propagandowego święta Wladimira Botoksowicza. Gra była moim zdaniem na rozpad Ukrainy i aneksję Wschodu i Południa, za przyzwoleniem drugiej strony, w zamian zapewne za wolną rękę na Bliskim Wschodzie. Zobaczymy.
@asperamanka Myślę, że się przecenia znaczenie Putina. On jest czynnikiem, ale on nie ma możliwości sterowania wydarzeniami, jak animator swoją lalką. W interesie Putina leży spokój na Ukrainie. Najlepiej osiągnięty bezkrwawo. A jeśli już krwawo, to nie w czasie olimpiady. To zupełnie nie jest jego scenariusz. Raczej źródła problemów szukałbym na Ukrainie. I to nawet nie w samym Janukowyczu, ale w jego zapleczu.
już oceniałe(a)ś
17
2
@asperamanka RIP tak, oczywiście. Ale zupełnie się nie zgadzam z tym, że Putin chce podzielić Ukrainę. On chce mieć ja CAŁĄ !! Formalnie niezależną, ale pod jego wpływem. Nie jest mu potrzebny sam wschód, z jego górnikami i hutnikami. Ukraińcy tam mieszkający stanowiliby tylko problem dla Rosji. A gazociągi (na zachód) leżą też pod całą Ukrainą, nie pod jej kawałkiem.
już oceniałe(a)ś
1
1
@pak4 Kasa ! Czyja kasa podsyca spiralę ?
już oceniałe(a)ś
2
0
Tam też nie lubią TVN?
już oceniałe(a)ś
3
1
Z tego co pan Radziwinowicz opisuje wynika, że nowe starcia sprowokowali demonstranci. Berkutowcy się wycofywali, za nimi pobiegło kilkunastu zadymiarzy, berkutowcy zaczęli się bronić, wtedy zostali zaatakowani przez tłum z koktajlami mołotowa. I tak się zaczęła masakra. Może mnie ktoś oświecić gdzie tu wina służb porządkowych?
@mortimer55 Nie ma tej winy. Ale nie im prawdę chodzi. Tacy niby dziennikarze jak Radziwinowicz, ale to zwykłe szumowiny, co podjudzaja i sieja nienawisc, kulki nie dostaja, tylko dodatkwą kase na konto...
już oceniałe(a)ś
2
4
Pod bokiem Rosji i Raz=Putina nigdy nie wyrośnie Europa, bo to byłby jego koniec! A to szczwany lis i to nie tak farbowany jak nasz Tusek! To gracz i to twardy! Wie, że takiej władzy jaką ma i plany odbudowy imperium nikt mu nie zabierze! On już przeszedł do historii
już oceniałe(a)ś
8
11