26,1 proc. Białorusinów uważa, że Łukaszenka nie powinien uczestniczyć w wyborach prezydenckich, które mają się odbyć w 2015 r. Zdaniem 21,4 proc. powinien jak najszybciej odejść i nie przeszkadzać w wyborach nowego prezydenta. Według 6,1 proc. powinien odejść i wskazać swojego następcę. W sumie więc 53,6 proc. pragnie jego odejścia, a 36,5 proc. wolałoby, żeby pozostał na stanowisku.
- Białoruskie społeczeństwo tradycyjnie dzieli się na zwolenników rządów twardej ręki i na tych, którzy wolą demokrację. Moim zdaniem system autorytarny miał u nas rekordowe poparcie w 2006 r.; od tego momentu jego popularność powoli spada - mówi "Gazecie" socjolog Siarhiej Nikaluk z NISEPI.
Wyniki sondażu nie dziwią też politologa Walerego Karbalewicza z Centrum Analitycznego Strategia: - To są skutki kryzysu i załamania się białoruskiej gospodarki w 2011 r. Choć władzy udało się utrzymać sytuację pod kontrolą, kryzys spowodował istotny spadek poparcia dla Łukaszenki; do dziś prezydentowi nie udało się go odrobić.
Mimo to Łukaszenka wciąż pozostaje politykiem mającym największe poparcie społeczne. Gotowość oddania nań głosów zadeklarowało w marcu 33,4 proc. obywateli - o 1,9 proc. więcej niż w poprzednim sondażu przeprowadzonym w grudniu 2012 r.
Jego polityczni przeciwnicy wciąż nie mają przywódcy, który mógłby się pochwalić podobnym poparciem. Najbardziej popularny Uładzimir Niaklajeu, lider opozycyjnego ruchu Mów Prawdę!, ma tylko 5,1 proc. poparcia; następny w kolejności jest przebywający na Zachodzie Andrej Sannikau, lider Europejskiej Białorusi, z 2,8 proc.
- Wyniki sondażu są paradoksalne, gdyż z jednej strony społeczeństwo uważa, że sytuacja gospodarcza się pogorszyła, z drugiej zaś poparcie dla Łukaszenki wzrosło o blisko 2 proc. Świadczy to o pewnej dezorientacji ludzi - uważa Walery Karbalewicz.
Sondaż przeprowadzono w marcu, wzięło w nim udział 1513 osób, dopuszczalny błąd wynosi 3 proc. NISEPI to niezależny ośrodek, który od 1992 r. prowadzi regularne badania nastrojów społecznych na Białorusi.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.