- To atak terrorystyczny na terytorium Litwy - ostrzega litewski minister spraw zagranicznych i wzywa ambasadora Bia這rusi w Wilnie
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek późnym wieczorem budynek litewskiej ambasady w Mińsku został obrzucony dwoma koktajlami Mołotowa. Ogień został szybko ugaszony przez strażników. Nikt nie doznał obrażeń.

- Jesteśmy przekonani, że to złośliwe chuligaństwo. Organy śledcze powinny niezwłocznie zbadać tę sprawę, a winni zostać ukarani - komentował incydent rzecznik białoruskiego MSZ.

Wilno jednak potraktowało sprawę o wiele bardziej poważnie. - Jak to wygląda? Co przypomina? Co to było, jeśli nie atak terrorystyczny? - nie krył oburzenia minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ažubalis. Polityk przypomniał, że zgodnie z konwencją wiedeńską teren ambasady stanowi terytorium Litwy. Białorusi przekazano już formalną notę protestacyjną. W czwartek - jak podaje agencja BNS - do litewskiego MSZ został wezwany ambasador Białorusi w Wilnie.

Premier Andrius Kubilius apeluje, by poczekać na rezultaty dochodzenia "kompetentnych organów na Litwie i Białorusi". Zgodnie z oświadczeniem litewskiej prokuratury śledztwo prowadzą organy Białorusi i nie ma podstaw, by Wilno wszczynało osobne dochodzenie.

Obrzucenie koktajlami Mołotowa to nie pierwszy atak na ambasadę Litwy w Mińsku. W przeszłości budynek obrzucano farbą, a także zostawiano imitację ładunku wybuchowego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Nacjonalistyczna Litwa dostala po mordzie. Co tu sie dziwic.
ju ocenia貫(a)
15
5
oddajcie nam Wilno Litwini
ju ocenia貫(a)
6
6
Czy瘺y ci nie Lubeni te si nie lubili? Kiedy to papie nawo逝je; bracia kochajmy si.
ju ocenia貫(a)
3
4