Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Nowym ministrem sportu i turystyki został 44-letni gen. Aleksander Szamko, wiceszef Ministerstwa ds. Nadzwyczajnych. Oprócz tego Łukaszenka, który sam jest prezydentem Narodowego Komitetu Olimpijskiego, złożył wniosek o mianowanie wiceszefem NOK gen. Igora Raczkowskiego, byłego szefa Wojsk Pogranicznych. Naturalnie wniosek natychmiast został zatwierdzony.

W środę w trakcie poszerzonej narady z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Narodowego Komitetu Olimpijskiego Łukaszenka oświadczył, że wyniki na olimpiadzie (tylko 12 zamiast 25 medali, których żądał prezydent) były rozczarowaniem dla całego narodu Białorusi. Przyznał, że po nieudanych występach sportowców zlecił służbom specjalnym przeprowadzenie szerokiej kontroli finansowej we wszystkich sportowych związkach i że jej wyniki były dla niego wstrząsające.

- Trzeba ich wszystkich [urzędników od sportu] posadzić do więzienia - grzmiał Łukaszenka. Wprost oskarżył byłego ministra sportu i szereg urzędników o korupcję, nadużycia finansowe oraz załatwianie własnych interesów kosztem państwa. - Jeżeli to nieprawda, ja was przeproszę, ale jeżeli prawda, to wtedy kupujcie sobie kajdanki - oznajmił Łukaszenka.

Zmiany na szczytach białoruskiego sportu są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Wcześniej wyrzucono bowiem 44 trenerów, którzy kierowali bądź uczestniczyli w przygotowaniu do igrzysk, zmieniono też kierownictwo czterech federacji sportowych.

Sportowy dziennikarz niezależnego tygodnika "Nasza Niwa" Zmicier Pankawiec uważa, że słabe wyniki na igrzyskach są tylko pretekstem do czystki w białoruskim sporcie. Główna przyczyna to korupcja. - Wokół sportu powstały pewne kryminalne układy do wyciągania państwowych pieniędzy. O tym w ciągu ostatnich miesięcy dużo pisano w niezależnej prasie. To wszystko w końcu zdenerwowało Łukaszenkę - powiedział nam Pankawiec.

Taka pokazowa walka z korupcją zostanie też pozytywnie odebrana przez znaczną część społeczeństwa. - Dlatego w tej czystce jest dużo politycznego PR - uważa dziennikarz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.