Nie ma konfliktu interesów, w interesie mediów i przyzwoitej władzy publicznej jest maksymalny poziom niezależności mediów, nie tylko politycznej - powiedział na początku spotkania premier Donald Tusk. Potem obiecał, że w walce z Big Techami media mogą na niego liczyć na 100 proc.

Środowe spotkanie w centrum "Dialog" to odpowiedź szefa rządu na zeszłotygodniowy apel wydawców.

4 lipca na pierwszych stronach gazet i czołówkach serwisów internetowych ukazał się manifest „Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!". Podpisało się pod nim 350 tytułów. 

Apelowaliśmy, by rząd pomógł nam w negocjacjach z firmami Big Tech w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z naszych treści.

Spotkanie trwało dwie godziny. Tusk już na wstępie obiecał, że chce wypracować satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie. Zapewniał, że dostrzega dysproporcje logistyczne i finansowe między wydawcami a firmami Big Tech. I zapowiedział, że wypracowany zostanie wzorzec negocjacji z internetowymi gigantami. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Przecież na tacy są podane przepisy działające już w innych krajach. Co za problem zaimplementować np. te czeskie? Zamiast wymyślać proch, korzystajmy z renty zacofania.
  już oceniałe(a)ś
  40
  3
  "Osobiście jestem zainteresowany, żeby wolne i niezależne media nie były tylko sloganem"

  Słuszne.

  Osobiście chciałbym również, żeby niezależne media też nie próbowały wpływać na wyniki wyborów przez publikację sondaży bez stosownego omówienia (vide Pacewicz w OKO.press). Żeby niezależne media były może nieco bardziej krytyczne wobec "generatywnego AI" a nie używały go w tworzeniu miałkich tekstów. Żeby pozbyły się z własnych szeregów oszustów stojących za "Suwartem".

  Oraz żeby pieniądze za tantiemy trafiły faktycznie do redakcji. Byłoby lepiej dla Was, gdyby pan Hojka nie przeznaczył ich np. na dywidendy Agory...
  @pauleycz
  Dlaczego pani Kublik zdecydowała się na arogancie stwierdzenie o Tusku cytuję:premier zaćwierkał. Zdania swojego nie zmienię tj , że Gazeta Wyborcza jej dziennikarze to pyszałki , które uważają , że można nam wcisnąć każdą ciemnotę i to zjawisko pojawiło się kiedy wybraliśmy Koalicję 15 października. Jako kulturalny dziennikarz pozostał już tylko z Gazety red. Wieliński
  już oceniałe(a)ś
  3
  7
  @acilec123

  "Dlaczego pani Kublik zdecydowała się na arogancie stwierdzenie o Tusku cytuję:premier zaćwierkał"

  To przecież dotyczyło tweet'a, dosłownie tłumacząc z angielskiego "ćwierknięcia"; wpisu z serwisu znanego dawniej jako Twitter. Chociaż ta spolszczona wersja chyba się nie przyjęła szerzej w języku potocznym...
  już oceniałe(a)ś
  8
  4
  @pauleycz
  A ja jeszcze bym chciał, zeby Onet przeprosił za przedwyborczą akcję z zatrzymanymi funkcjonariuszami SG, którą od razu wykorzystał PiS i która odebrała koalicji rządzącej trochę głosów. Koledzy dziennikarze z innych mediów nabrali w tej sprawie wody w usta. Nie wstyd wam ?
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  Zeszmacenie to jedno ale przereklamowanie tzw. mediów to już rzyg. Praktycznie słucham wyłącznie 19.30, premiera, kilku ministrów i Panią Michalik. GW prenumeruję i miewam się z tym różnie. Reszta to spam.
  @wiatrand
  Bez ksiazek nie zrozumiemy swiata i siebie,tzw.media to tylko skromny dodatek,bardzo skromny
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Bigtechy to wielkie zło. Niezależnie od tego jak oceniam Wyborczą i media polskie en general, to fakt że FB pozwala sobie na zbanowanie informacji o proteście jest po prostu zniewagą dla suwerenności państwa i naszej indywidualnej wolności. Jeżeli państwo nie powalczy z tą patologią to na pewno jednostki nie dadzą sobie rady. Nawet na tyle wpływowe jak Rafał Brzoska od Inpostu.
  @Krystyna_Wioletta_Hebel
  Spytaj Zuckerberga, czy zna Rafała B.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  i to jest zasadnicza różnica z pisem. rizmawiac, prowadzić trusny dialog, na różne sposoby
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  * "Żeby wolne i niezależne media nie były tylko sloganem"
  -----
  NO, WŁAŚNIE!

  Osobiście mam tu na myśli przede wszystkim TE PUBLICZNE media, które w okresie rządów pisiej mafii, stały się jawną propagandą, przerastającą 'komuno-bolszewicko-goebbelsowską'.
  A obecnie próbują podszywać się pod WOLNE media.

  Ale NIE tylko owe media mam na myśli.

  Od 2010 wiem, że wielu dziennikarzy PAP, Gazety.pl współpracowało z PiS-em i nadal współpracuje z mafia Kaczyńskiego, pretendując, do miana WOLNYCH MEDIÓW.

  TO jest haniebne i niegodne dziennikarza z prawdziwego zdarzenia.

  Szczególnie, mam tu na myśli tych wszystkich, którzy dzięki JK i jego pisiej mafii pozbijali milionowe fortuny za zdradę, NIE tylko swojego zawodu, ale przede wszystkim Polakow.
  @chi_neng
  To znaczy , że pisie gazety też na tym zyskają.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  a dlaczego doiero teraz a np. nie 3 lata temu? czyżby nie którym wydawcom zakręcono kurek z publicznej kasy?
  @andy2013
  Też mam takie wrażenie . Media nie rozliczyły się jeszcze z pieniędzy darowanych przez PIS nie tylko swoim mediom ale też tym tzw. symetrystom . ( vide Baczyński" Polityka") Czy to znaczy , że np Żakowski i Matczak i paru innych dziennikarzy Wyborczej dostawało i może dalej dostaje pieniądze z PIS?. To po pierwsze a po drugie . Podobno protest podpisało 350 tytułów . Odliczając kilka tzw. "demokratycznych i jakieś kilkadziesiąt a to o sporcie, wędkarstwie itp, zmusili Tuska dla swojego interesu do popierania także szczujących dalej mediów PIS(Gazeta Polska , Wprost , Do Rzeczy , W sieci . czyli większości tytułów politycznych na rynku". Brawo dla naszych mediów . Pycha ich sięga zenitu. Pani Kublik którą miałam za przyzwoitą dziennikarkę pozwoliła sobie na obrażający premiera dowcip : stwierdzając , że "Tusk w sprawie mediów zaćwierkał" . Co za chamstwo.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przypomniał sobie, że za rok wybory?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0