Lekarze z gorzowskiego szpitala, którzy zgłosili zarzut zamordowania pacjenta przez rezydenta z Ukrainy, później się z tego wycofali - czytamy w opinii prof. Romualda Bohatyrewicza dla Rzecznika Praw Pacjenta. Zdaniem RPP doszło do naruszenia praw pacjenta, ale nie popełniono błędu medycznego.

"Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec stwierdza naruszenie praw pacjenta (tu dane osobowe) do świadczeń zdrowotnych oraz dokumentacji medycznej przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o." – czytamy w datowanym na 4 lipca piśmie, jakie szpital otrzymał z Biura RPP. Rzecznik wnosi w nim o rozmowę z personelem medycznym oddziału anestezjologii i intensywnej terapii (OAiIT) w gorzowskim szpitalu oraz "wdrożenie działań naprawczych, które pozwolą na wyeliminowanie wystąpienia podobnej sytuacji w przyszłości". Domaga się też szkolenia dla personelu medycznego oddziału na temat terapii daremnej i praw pacjenta oraz należytego prowadzenia dokumentacji medycznej. Nie nałożył jednak na szpital żadnej kary.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Paula Skalnicka poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Żaden polski lekarz, który odmówił przerwania ciąży zagrażającej życiu kobiety nie poniósł odpowiedzialności. A może się mylę?
  @AgaCzarowniczka
  Oczywiście że nie z resztąŃ to towarzystwo specjalnie uzieło się na Ukraińca bo wie że zaczynają być konkurencją a jak wiadomo konkurencji lekarze nie lubią. Izba lekarska specjalnie otwiera tak mało specjalizacji by broń boże pacjent nie miał wyboru
  już oceniałe(a)ś
  61
  2
  @AgaCzarowniczka
  Nie mylisz się. Taka hipokryzja.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @AgaCzarowniczka
  Pora tym panom wystawić rachunek za te fałszywe oskarżenia Korporacja lekarska w tym kraju to wyjątkowo parszywa instytucja
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Pewnie nasi chłopcy w białych fartuchach chcieli pozbyć się zagranicznej konkurencji, ale nie przewidzieli jaki z tego będzie dym i stąd cofnięcie. Ewentualnie zrozumieli, że kopali dół sami pod sobą.
  @ablewski1961nz
  Też tak pomyślałam
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @ablewski1961nz
  Czyli co? Żartowali? Mamy się śmiać?
  O ile wiem, na to jest paragraf. Człowiek przez nich siedział.
  już oceniałe(a)ś
  42
  0
  @Tales
  W tym artykule jest mowa o innym przypadku. Dotyczy tego samego lekarza i tak samo fatalnie świadczy o lekarzach z tego szpitala, ale w tym wypadku prokurator się powstrzymał.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @ablewski1961nz
  Nic nie zrozumieli. Spękali.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Dodajmy, że rezydent ktory doniósł na młodszego stażem ukraińskiego kolegę, pochodzi z rodziny lekarskiej i sam ma/miał zarzuty dotyczące podobnej sytuacji.
  @8-stars
  wlasnie. moze by tak wyborcza podala, jaki jest stopien pokrewienstwa tej pielgrzymki, co podreptala z donosem o morderstwie do dyrekcji, z mlodym rezydentem, co morderstwo odkryl? to moze byc istotny fakt
  już oceniałe(a)ś
  78
  0
  @8-stars
  Zarzuty miał większego kalibru, bo chodzi o błąd w sztuce, popełniony wbrew poleceniom ordynatora.
  już oceniałe(a)ś
  45
  5
  8-stars
  Co więcej był w samorządzie lekarskim. Tyle że będąc na 6. roku rezydentury anestezjologicznej na początku tego roku podjął decyzję o zmianie zaleceń ordynatora swojego oddziału i wskutek jego działania (podał żywienie dojelitowe 37-letniej pacjentce, która miała operację przewodu pokarmowego) pacjentka zmarła 3 dni przed tym, kiedy jego równieśnik z Ukrainy odłączył innego pacjenta od aparatury. Poza tym między oboma rezydentami był konflikt, Polak otwarcie deklarował, że nie lubi kolegi z Ukrainy i traktował go z wyższością (cytuję za artykułem z Polityki z kwietnia tego roku).
  Wychodzi na to, że Polak przycwaniakowal z donosem na Ukraińca chcąc przykryć jego sprawą swój błąd.
  już oceniałe(a)ś
  65
  1
  @piotrbelleair
  Czy rezydent i pozostali lekarze , którzy zgłosili zarzut zabójstwa poniosą odpowiedzialność karną za wprowadzenie prokuratury w błąd (doniesie o zabójstwie które składali jako lekarze specjaliści) i zapłacą odszkodowanie za areszt?
  już oceniałe(a)ś
  59
  1
  @piotrbelleair
  Nie byl a dalej jest w skladzie NIL ( komisja ds mlodych lekarzy 22-26 ) , pozycja nr 8- www.nil.org.pl/izba/naczelna-rada-lekarska/komisje-i-zespoly/komisja-ds-mlodych-lekarzy
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @makeintosch
  Są zarzuty większego kalibru dla lekarza niż zabójstwo ?!!!!! I skąd ta informacja: „ wbrew zaleceniom ordynatora” ? Kolego/ Koleżanko- proszę nie wypisywać głupot bo komentarze czytają też lekarze. To co się stało jest straszne, obrzydliwe, stawia w IFK najgorszym świetle szpital - zarząd i niestety personel lekarski. Wstyd !
  już oceniałe(a)ś
  4
  7
  @jaqbik
  Ciekawe czy Wawrzyniak też czyta?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @notekra
  Powinni, ale to sie okaze.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @piotrbelleair
  A kogo "my" lubimy ?
  czechów ? niemcow ? ukrainców ? ...
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Uporczywa terapia to zmora współczesnej medycyny. Jest nieetyczna, nieludzka. Przedłuża agonię- teoretycznie nawet- w nieskończoność.
  Uporczywej terapii oczekuje zazwyczaj rodzina, chcąca za wszelką cenę odsunąć od umierającego moment śmierci. Lekarze ustępują w obawie przed potencjalnymi oskarżeniami i procesami, tracąc z oczu to, co najistotniejsze- dobro pacjenta.
  @ew_ita
  Powiedz to rodzinom. Nie lekarzom. I politykom. A także prokuratorom
  już oceniałe(a)ś
  32
  4
  @ew_ita
  Obawiam się że sposób postrzegania kwestii uporczywej terapii przez rodzinę zależy wprost proporcjonalnie od wysokości emerytury chorego...
  już oceniałe(a)ś
  45
  1
  @Woyaoshou
  Nie bądź takim cynikiem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  22
  @tom
  Wystarczyłoby uchwalić prawo do odmowy uporczywej terapii. Ja bym notaroelnie podpisała taką odmowę już dziś, kiedy jestem w miarę zdrowa. Zatem to sprawa polityków i prawa, niczgo więcej.
  już oceniałe(a)ś
  33
  1
  @mawik
  ...ja też podpisałabym taką odmowę, nie chciałabym cierpieć bez sensu i być obiektem eksperymentowania medycznego, tuż przed śmiercią.
  już oceniałe(a)ś
  31
  1
  @ew_ita
  Bo obowiązuje 'filozofia życia ' głoszona przez JPII i politycy boją się coś w tej sprawie zrobić. A jeżeli rodziny życzą sobie uporczywej terapii, to niech to robią na własny koszt w prywatnych szpitalach.
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  @Woyaoshou
  Nie tylko. Również od stopnia uwielbienia JPII
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @psm51
  JPII nigdy nie namawiał do stosowania uporczywej terapii. Dziś Kościół także do tego nie namawia. Wręcz odwrotnie - mówi się o godnej śmierci. Kościół jedynie nie godzi się na eutanazję. Ale jeżeli "lekarze" nie mają "znajomości zasad i protokołu kończenia terapii daremnej" to może też nie rozróżniają uporczywej terapii od eutanazji.
  już oceniałe(a)ś
  6
  11
  @ew_ita
  Zgadzam się z tobą. Mój bardzo sędziwy ojciec podlegał takiej terapii przez dwa miesiące, ale chociaż szczerze wątpiłam w jej sens, przecież nie powiem lekarzom "Stop!", zwłaszcza jeśli nikt mnie o to nie pyta. Poza tym zawsze istnieje margines wątpliwości...
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @ew_ita
  Żyjemy w tak bardzo cywilizowanym kraju, że u nas każda terapia jest uporczywa. Skoro gwiazdy w białych fartuchach sobie przypominają o prawach pacjenta dopiero na etapie wypinania wtyczki z kontaktu, to faktycznie jest z nami bardzo, bardzo źle.
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @nutka11.17
  Istnieją dobre przygotowane przez prawników wzory oświadczenia woli pacjenta. Podpisałam notarialnie. Szpital nie musi tego uwzględnić, ale może. Przypuszczam, że mógłby przyjąć takie oświadczenie z ulgą.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  W oskarżeniu rezydenta z Ukrainy , przez rezydenta z Polski widzę zawiść ludzka.
  już oceniałe(a)ś
  202
  0
  Zawistne polskie gnidy, pełno takich w tym naszym narodzie, niestety.
  już oceniałe(a)ś
  169
  1
  Ciekawe czy panowie, którzy pomówili niewinnego człowieka, a potem sami przyznali, że nie mieli racji, poniosą konsekwencje służbowe (plus ewentualne odszkodowanie za pomówienie)
  @szary2121
  moim zdaniem zawiadomienie to ewidentne szukanie d.u.p.o.krytki
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Czyli jest dokładnie tak jak pisano. Jakiś ktoś albo ktosie boja się konkurencji i robią wszystko by się jej pozbyć.
  @100Panda
  byleby tylko nie osiągnęli celu, bo nie wiadomo czy ukraińscy lekarze będą chcieli pracować w Gorzowie po czymś takim
  już oceniałe(a)ś
  33
  0