Sędziowie zasiadający w upolitycznionej KRS będą rozpoznawać cztery razy więcej spraw niż do tej pory - wynika z przygotowywanego zarządzenia ministra sprawiedliwości. Przydział spraw znacząco wzrośnie też u rzeczników dyscyplinarnych powołanych przez Zbigniewa Ziobrę.

Zasady przydzielania spraw sędziom ma zmodyfikować rozporządzenie ministra sprawiedliwości zmieniające regulamin urzędowania sądów powszechnych. Resort opublikował projekt przed świętami, kierując go do konsultacji. Główna zmiana dotyczy tzw. wskaźników obciążenia sprawami sędziów pełniących rozmaite funkcje. "W większości przypadków modyfikacja będzie sprowadzała się do zwiększenia przydziału spraw" - opisuje ministerstwo.

Procentowy wskaźnik przydziału spraw określa, jaki jest udział danego sędziego w przydzielaniu spraw wpływających do jego wydziału. Sędziowie funkcyjni mają ten wskaźnik obniżony, bo wykonują dodatkowe zadania. Np. wskaźnik prezesa sądu wynosi 25 proc., a sędziego, który nie pełni żadnej funkcji - 100. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Paula Skalnicka poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Na razie gonić do roboty. Po wyniesieniu się Pacynki z Pałacu, tryb dyscyplinarny i pozbawienie prawa do zawodu Sędziego. Każdy Sędzia który skundlił się kolaboracją z Partią Faszystowską w przypadku jej powrotu do władzy zadba o wywalenie pozostałych uczciwych. To walka o przetrwanie ostatnich ludzi pilnujących politycznej bandy i regulatora Systemu.
  już oceniałe(a)ś
  258
  1
  Zagonić wszystkie PiS?owskie nieroby do solidnej roboty. Wówczas może okazać się, że nie potrafią uczciwie pracować !
  @j23rudy102
  A co jeśli nie będą pracowali uczciwie? Przecież odczują to podsądni; będą apelacje, wydłużanie terminów rozpatrywania spraw i tak już absurdalnie długich, mnożenie różnych zarządzeń motywowanych nie merytorycznie. Atmosfera takich spraw będzie mówiąc oględnie kiepska, a sala sądowa powinna być wolna od takich kontekstów. Ten eksperyment kadrowy MS, aczkolwiek politycznie w pełni zrozumiały, jest eksperymentem na żywym organie - obywatelach. Mam mieszane odczucia.
  już oceniałe(a)ś
  1
  30
  @Flying_Circus
  Co proponujesz? W nagrodę za złe orzekanie mają mieć jeszcze mniej pracy?

  Jeśli ich wyroki będą masowo zmieniane w sądach wyższej instancji, będzie to dodatkowy argument za tym, że nie nadawali się na te funkcje. Zresztą jakieś sprawy już rozpatrują, nie było doniesień o koszmarnej atmosferze na sali sądowej. Może do sądzenia złodziei samochodów i sprawców bójek po pijaku się jednak nadają.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  "Ale jak to, że mam orzekać jak inni sędziowie, skoro jestem w Warszawie i ciężko pracuję w Radzie za ciężkie pieniądze i nie mogę codziennie dojeżdżać do jakiegoś podrzędnego sądu rejonowego po jakiejś nic nie warte sprawy o parę groszy za parę groszy?"
  już oceniałe(a)ś
  138
  0
  Dociążyć pisobolszewików, kontrolować jakość pracy, karać bezwzględnie
  @ge67
  8*
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Paradoksalnie Ziobrze udało się wyodrębnienie kasty sędziowskiej która ujawniła się kiedy ? wlano do koryta?. Najbardziej ochydne warcholstwo niczym głodne warchlaki rzuciło się na żarło nie licząc się z żadną opinią i przyszłością mając przyszłość gwarantowaną w stanie spoczynku. Sędziowie i prokuratorzy ? kapturowi? też tak myśleli. Prawdę napisali na ścianach trybunałów w dawnej Polsce: SPRAWIEDLIWOŚĆ WASZĄ SĄDZIĆ BĘDĄ !
  już oceniałe(a)ś
  80
  0
  "Rosną w Polsce domy z czerwoniutkiej cegły
  Domy wznosi piekarz, bo w tej pracy biegły
  Handel zagraniczny rozwijają zduni
  Znają koniunktury z gawędzeń babuni"

  Tata Kazika
  już oceniałe(a)ś
  70
  1
  Rozumiem cel ministra Bodnara. Niemniej jednak, ja bym raczej oczekiwał, że osoby, które uczestniczyły w konkursach przed upolitycznioną KRS a nie musiały (np. nie wchodziły do zawodu jako nowi sędziowie, którzy nie mieli innego wyjścia), będą raczej odsuwane od orzekania ze względu na utratę wiarygodności.
  @math_rules
  Ale coś muszą robić, nie mogą brać wynagrodzenia tylko za to,że przychodzą do pracy.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  @math_rules
  Ten wpis jest absurdalny. Poza tym każda KRS JEST UPOLITYCZNIONA zgodnie z Konstytucją. Tylko wcześniej było więcej posłów w z PIS, a teraz są z PO i Koalicji. Ten argument oczywiście prawdziwy (bo tak było od zawsze) był na użytek przed organami UE, a teraz już utracił sens, po dostaliśmy środki z KPO.
  już oceniałe(a)ś
  1
  42
  @ato
  Zamiast pisać głupoty , doczytaj najpierw jak KRS była wybierana kiedyś, a jak po "reformach" Ziobry i Kaczyńskiego. Może wtedy zrozumiesz dlaczego dostajesz same minusy...
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @ato
  To ja może wyjaśnię, żeby wpis pisowsko-symetryczne trolla nie był w tym wątku ostatni.
  1. To PiS zmienił ustawę o KRS tak, że jest upolityczniona.
  2. Nominaci do KRS z nowego sejmu jeszcze nie wydają decyzji, ponieważ sprawujący funkcję prezydenta niejaki Andrzej Duda robi co może, żeby wydłużyć działanie pisowskiej KRS i wtłoczyć do systemu jak najwięcej nie-sędziów, zwanych także neosędziami.
  3. Ustawy naprawiającej KRS Andrzej Duda zapewne nie podpisze.
  4. Ze względu na punkt nr 3, nominaci z nowego sejmu planują oddać przeprowadzenie całego konkursu organizacjom sędziowskim, a następnie powołać sędziów wybranych przez sędziów. W ten sposób KRS w ramach chorej ustawy pisowskiej powoła sędziów wybranych w prawidłowy sposób.
  .
  PAMIĘTAJ! PiS to nie jest to samo co inne partie polityczne. PiS to partia, która wprowadziła w Polsce autorytaryzm. Dzięki wyborom 15 października mamy szansę to odwrócić.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @ato
  Najkrócej - wg konstytucji KRS składa się z:
  - Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Ministra Sprawiedliwości, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej,
  - 15 sędziów
  - 4 posłów
  - 2 senatorów

  ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ politycy wybierają mniej niż połowę składu KRS. Wg PiS - wszystkich jej członków.

  I co, dostaliśmy KPO i teraz to już możemy znów nie mieć trójpodziału władzy?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @ellena82
  Dostaliśmy KPO, ponieważ obecna władza, ze wszystkimi jej wadami, gwarantuje, że trójpodział władzy zostanie przywrócony. Trzeba tylko jeszcze wybrać jakiegoś normalnego prezydenta.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Na tym ZABAGNIONYM przez Ziobrę i harcerzy z jego zastępu polu zwanym polską sprawiedliwością prof. Bodnar wykazuje się nieprawdopodobną skutecznością (patrząc na narzędzia, którymi dysponuje po "prawnych" pisowskich magistrach) i determinacją, którą należy podziwiać. Ostatnie "wypowiedzi" np. Kalety, Wosia czy Goska (który z widzialną przyjemnością lubi przemawiać do domofonów w zamkniętych bramach - polecam do oglądnięcia !!!) wyraźnie wskazują na wybitny stan strachu w formacji tzw. ZJEP'u.
  Świadomość tego, że takie osoby i na takim poziomie władały Polską przez ostatnie osiem lat naprawdę może prowadzić do powszechnej DEPRESJI NARODOWEJ !!! ... .
  @większośćMałorolna
  Nawet ten Boryna z powiesci Reymonta i z czasow dawno przeszlych reprezentowal lepsza polityczna jakosc od twojej MALOSCI pretendujacej do bycia smieszna "wiekszoscia" tzw. malorolna ...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0