Wyobrażam sobie omawianie lektury, podczas którego prosimy chatGPT o charakterystykę bohatera albo opis wydarzeń. I wspólnie z klasą możemy rozmawiać, na ile zgadzamy się z tymi odpowiedziami - mówi ekspertka.

To było wiosną. Spytałam chatGPT, kto jest szefem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Odpowiedział bez zająknięcia, że Hanna Gill-Piątek (obecna posłanka KO, wcześniej związana m.in. z Polską 2050). Zapytałam: od kiedy? „Od 2019 roku" – przeczytałam ze zdumieniem odpowiedź. Zapytałam więc, co w takim razie robi Sławomir Broniarz. Po kilku pytaniach uzupełniających sztuczna inteligencja mnie przeprosiła i przyznała, że się myliła i że to Broniarz jednak wciąż szefuje ZNP. Gdybym nie wiedziała, że to błąd, mogłabym w to uwierzyć, bo wcześniej jednak brnęła w tę fantazję.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Jarosław Kurski poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "omawianie lektury, podczas którego prosimy chatGPT o charakterystykę bohatera albo opis wydarzeń. I wspólnie z klasą możemy rozmawiać, na ile zgadzamy się . Co za naiwność. Żeby rozmawiać o lekturze, trzeba ją najpierw przeczytać. Po czat GPT sięga się właśnie po to, by samemu nic nie robić.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Nazywanie tzw. dużych modeli językowych (LLM) sztuczną inteligencją to jednak spore nadużycie (delikatnie mówiąc).

  Pewnie celowe, żeby się produkt lepiej sprzedał, bo jak nazwa sexy, to i zainteresowanie większe.

  Niestety/-stety, jak mawiał wujek Jobs, jakość produktu jest kluczem do sukcesu.

  To co LLM zmieni pod strzechami to na pewno podejście do edukacji. Mniej testów wiedzy teleturniejowej tak samo bezużytecznej za komuny jak i za demokracji, a więcej wiedzy o zależnościach, przyczynach/ skutkach, procesach (na tym LLM na razie się epicko wykładają).
  @bart_of_mart
  ? i ktoś zagłosuje na tego Jarosława Kaczyńskiego z Lewicy. Taki miły chłopak.. i przystojny. :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @bart_of_mart Modele LLM to jak najbardziej jest AI - to tzw. ?narrow AI?, w odróżnieniu od ?generał AI?, które na ten moment jest przedmiotem wyłącznie science fiction.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Margon
  Zgoda, ale media już teraz okrzyknęły LLM mianem GenAI.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @bart_of_mart
  Zgoda, tylko uwaga - epicko po polsku to się może wykładać Homer, chyba że LLM jakąś epopeję popełni...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wiedzę uczniowie też będą mieć sztuczną.
  @panna.mela.konfacela
  Zawsze to lepsza niż żadna.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  100% uczniów używa AI, chociaż być może o tym nie wie. Chociażby używając bardzo popularnego Brainly, w którym można znaleźć rozwiązania 95% zadań domowych?. Już nie wspominając o zwykłym wujku googlu. AI nie kończy się na ChatGPT?. Swoją drogą wypadałoby tez dzieci nauczyć, ze używając takich narzędzi należy chronić swoje dane prywatne.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Współczuję człowiekowi, który musi czytać "wypociny" AI.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Podobno chat GPT nieźle fantazjuje w odpowiedziach, dlatego podchodzę ostrożnie do niego i nie podzielam zachwytów. Jakoś nie ufam w rzetelność? Może kiedy dopracują technologię, sytuacja się zmieni.
  @kemorx
  Jedno, że fantazjuje a dwa, że jest dodatkowo modyfikowany by na pewne pytania udzielał "prawidłowych odpowiedzi".

  A taka cenzura, oczywiście jak każda inna w celu dobra ludzkości, negatywnie wpływa na odpowiedzi AI. I w niektórych wypadkach możesz uzyskać nie odpowiedź chat GPT, ale propagandzisty.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @marokl
  I myśl tu człowieku (albo maszyno) niezależnie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kemorx
  Komercyjna usługa polega na załadowaniu własnych treści i wtedy ChatGPT ci odpowie tymi treściami jakie mu podasz. Można załadować wszystko, nawet cyfrowe wersje "Wyborczej", ebooki itp.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @kemorx To, że fantazjuje, nie znaczy ze jest bezużyteczny. Po prostu nie należy go traktować jako źródła wiedzy. Sprawdza się w tych dziedzinach, w których sami posiadamy kompetencje i jesteśmy w stanie weryfikować go, naprowadzać i ?ciągnąć za język?. Np. ChatGPT4 całkiem dobrze sobie radzi z kodem. On nie stworzy aplikacji za programistę, ale pozwala pisać kod wielokrotnie szybciej, ?wypluwając? całe jego bloki. Albo pomoże np. w przekształceniu jakiejś treści na inną formę: wrzucam mu kilka punktów i proszę o przygotowanie na ich podstawie tekstu, np. listu referencyjnego etc. Inne zastosowanie: przeklejam mu dłuższy tekst i proszę o jego streszczenie. Albo przeklejam kawałek kodu i proszę o wytłumaczenie, co ten kod robi - z tym ChatGPT radzi sobie np. bardzo dobrze.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie dała bozia rozumu?
  Dawała, tylko mało, to nie wziąłem
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Kiedyś pisało się ściągi, teraz się ściga ściągi i prace :) w każdej wersji coś tam się człowiek jednak uczy :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0