Prawo rozjeżdża się z życiem. Na mocy tzw. rozporządzenia dublińskiego państwa unijne cofają migrantów do Polski, bo właśnie Polska dla części z nich była pierwszym krajem UE, do którego nielegalnie wjechali. Ale oni nie chcą tu zostać - mówi adwokatka Maria Poszytek

Rozmowa z mec. Marią Poszytek z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Anita Karwowska: Państwa Unii Europejskiej, do których najpierw przez Białoruś, a potem przez Polskę przedostali się migranci, na mocy obowiązujących przepisów odsyłają wielu z nich z powrotem do Polski. Tu trafiają najczęściej do zamkniętych ośrodków dla cudzoziemców. Jak pani ocenia ten system?

Mec. Maria Poszytek: Przepisy, na podstawie których państwa unijne odsyłają osoby wnioskujące o ochronę międzynarodową do innych państw członkowskich, są oderwane od faktycznych kierunków migracji.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I fobrze, ze nie chcą zostać. Widzialam ostatnio, co ci " szukajacy ochrony" wyprawiali w Berlinie i nie chciałabym, by to się powtorzylo u nas.

  @alex-mar
  Co konkretnie tam "wyprawiali"? Uważasz, że lepiej, aby umierali na naszej granicy?
  już oceniałe(a)ś
  2
  15
  @persefona
  Oczywiście, że tak.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @Samotnik1990
  No skoro tak uważasz Samotniku1990, to nawet nie dziwi, że jesteś samotnikiem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @alex-mar
  mowisz tez o matkch z dziecmi ,sierotach i starcach co umieraja z glodu i zimna ...
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Pani mecenes stara sie nam mydlic oczy. Ze imigrantom wcale nie chodzi o socjal od Niemca tylko o to ze niby uciekaja przes wojna. I ze w Polsce chcieliby zostac, i ze przeszkoda wcale nie jest brak socjalui i generalnie biedny kraj tylko ci okropni Polacy!!!
  @Obserwator_Polityczny
  Z tym socjalem, to pewnie uczyli się od nas, Polaków, bo jakby nie było, to jesteśmy w tym mistrzami. Ale ty o tym nie wiesz, albo nie chcesz wiedzieć, a poza tym my, Polacy, to przecież lepszy sort...
  już oceniałe(a)ś
  4
  9
  @Obserwator_Polityczny
  gdyby chcieli zostać w Polsce to nie jechaliby do Niemiec, prawda? Popracuj nad logiką nienawistna mendo.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @Obserwator_Polityczny
  Biedni Polacy podpisali się z ręką na sercu w klikalnej liczbie 24 pod tym szowinistycznym , kompromitującym Pana wpisem ((( Jedna "ręka na sercu , druga gotowa żegnać się i ...heitować ( nie rzadko heilować;-)
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  A to ciekawe, bo imigranci z Ukrainy, w znacznej większości prawdziwi uchodźcy, bardzo chętnie u nas zostają. Również imigranci z Dalekiego Wschodu nie mają obiekcji aby osiąść w Polsce.
  I tylko Murzyni razem z mieszkańcami Bliskiego Wschodu skarżą się na tragiczne warunki, ksenofobię i naruszanie ich praw w Polsce. Czy to nie jest dziwne?
  @rattus-rattus
  No bo tacy 'mili' już jesteśmy. Wiadomo, że Ukraińcy, to prawie nasi, a imigranci z Dalekiego Wschodu, to fajnie gotują, no i przeważnie nie są wyznawcami Allaha, bo to nas bodzie najbardziej.
  już oceniałe(a)ś
  3
  14
  @rattus-rattus
  Ukraińcy nic nie płacili, a Syryjczyki płacili. Gdyby pan zapłacił 10 tys. Euro za podróż to też nie zgadzałby się zostać się w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @rattus-rattus
  nie jest, bo Ukraińców nie zamykamy w więzieniach zwanych dla niepoznaki ?strzeżonymi ośrodkami dla cudzoziemców?
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  @Władysław Koncewicz
  Ukrai?cy często przypłacili dobytkiem i rodziną jeśli o kosztach rozmawiamy
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @persefona
  Nie. Chodzi o to że np. Ponad milion Ukraińców I sto tysięcy wietnamczyków nie tworzą w Polsce dzielnic gdzie policja nie wchodzi bez wsparcia opancerzonych wozów w dzień a w nocy wcale. Nie słychać też by Ukrainiec zabił córkę bo poszła do kina z chłopakiem I " znieważyła honor rodziny ". Przykłady można mnożyć. To tyle.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @marekpoplawski
  Ależ Marku, Polacy też mordują i to z różnych, czasem bardzo dziwnych powodów. Przez wiele lat mieszkałam sobie w Londynie, mieście ogromnym, w którym mieszka mnóstwo ludzi z prawie wszystkich stron świata. Pracowałam w kilku firmach z ludźmi o zróżnicowanym kolorycie skóry, modlącymi się do różnych bogów. Nigdy nie spotkało mnie z tego powodu nic złego, czy przykrego, bo jakoś dziwnie zachowywaliśmy się normalnie. Pracowałam nawet w firmie, której dyrektorem był wyznawca islamu. Też normalny człowiek. Jedynymi, którzy mieli się za lepszych i nader żarliwie to podkreślali, to byli Polacy, nasi drodzy rodacy, których też było dane mi spotkać. Zaś co do mordowania córek, to nie przyszło ci nigdy do głowy, że może ci ludzie, tam, na granicy, po prostu przed tym uciekają? Może tylko chcą normalnie żyć, nawet jako wyznawcy islamu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  4
  @persefona
  Oczywiście że Polacy za granicą też sprawiają kłopoty: w Edynburgu pod hostelami dla bezdomnych czasem słyszę polski język . Tylko po raz kolejny: " znaj proporcję mocium panie " czy może " mocium pani" :) to nie Polacy mieszkają w dzielnicach typu Molenbeek w Brukseli gdzie policja nie wchodzi bez wsparcia opancerzonych wozów. A co do UK: gdy wyświetlano film " kod da vinci " to Polacy nie protestowali pod Kinami bo " ukazuje on w niewłaściwy sposób relacje Jezusa z Marią Magdaleną ". Tymczasem w roku ubiegłym w UK wycofano z kin film " lady of heaven " bo muzułmanie poczuli się urażeni " sposobem ukazania naszego Proroka " I już były groźby odcięcia tego I owego..." znaj proporcję mocium pani" :) . To tyle.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @marekpoplawski
  Świetnie Marku, tylko o jednym drobiazgu zapominasz. Islam jest młodszy od np. chrześcijaństwa o coś ok. 600 lat. To teraz przypomnij sobie, co chrześcijanie wyprawiali w XV, czy XVI wieku. Nie, to niczego nie usprawiedliwia, tak jak i tego, że na podstawie działań gdzieś ok. 15-20%, oceniamy wszystkich. W końcu i nasi drodzy wojujący polscy chrześcijanie domagają się czasem zamknięcia jakiejś wystawy, bo rani ich chrześcijańskie uczucia. Czyżbyś i o tym zapomniał? Niemożliwe.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @persefona
  Oczywiście, w islamie jest obecnie koniec 14tego wieku...a w Europie nie było wtedy idealnie w temacie np. Praw kobiet, zgodnie z naszymi czasami...tylko że świecka I seksualnie wyzwolona Europa nie będzie czekać kilkaset lat aż wielu ( nie powiem większość ) wyznawców islamu przyjmie nasze zasady w temacie wolność słowa prawa kobiet czy prawa osób LGBT. Bo obecnie na bliskim wschodzie w tym temacie jest wyznawany pogląd:" geje to defekt mózgu a kobieta ma być dla mężczyzny jak cukierek: słodka I gotowa do rozpakowania " jak powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji oficjalny ambasador mundialu w Katarze...I oczywiście potępiam to wszystko co jest złe w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @marekpoplawski
  Ależ Marku, chodziło mi raczej o fanatyzm religijny, którego i u nas nie brakuje, kiedy umierają kobiety, bo odmawia im się aborcji dopóki płód jest jeszcze żywy, choć wiadomo, że ciąża zagraża życiu. Dochodzi jeszcze bezkarność wielu urzędników kk, którzy albo popełnili wyjątkowo ohydne przestępstwo, albo je ukrywali. No, może kilku dla przykładu ukarano, ale to tylko niewielki procent tych, którzy ukarani być powinni. Polacy, którzy tłuką żony, też nader często nie są karani, ale my, Europejczycy, to zupełnie inna kwestia... Oczywiście mamy już XXI wiek, zarówno w Europie, jaki i w pozostałej części świata, co nie zmienia faktu, że podejście do religii jednak trochę się różni. Ale dobrze Ci idzie Marku, pisz dalej.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @persefona
  Po raz kolejny potępiam wszystko zło co dzieje się teraz w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @marekpoplawski
  Brzmi dobrze, ale co z ludźmi na granicy polsko-białoruskiej? Już co najmniej 69 przepłaciło to życiem, a jeśli jeszcze trochę poczekamy, to ofiar będzie więcej. Fajnie jest wygodnie siedzieć w ciepłym domu przy kompie i dyskutować o tym, czy powinni się ich wpuścić, czy nie, nieprawdaż Marku?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rattus-rattus
  bo nie wolno im bezkarnie uzewnętrznić swojego antysemityzmu. W Polsce może spokojnie iść nawet ortodoksyjny Żyd i nic mu sie nie stanie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @persefona
  to chyba były Twoje urojenia. @łaśnie Polacy się najszybciej wynaradawiają. Już drugie pokolenie jest bardziej brytyjskie niż król
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  No i wszystko odbywa się zgodnie z życzeniem dużej grupy prawników uwielbiających takie kombinacje, że coś jest nielegalne ale jak się ma dobrego prawnika to jest legalne.
  Przekraczanie granicy bez wizy jest nielegalne, ale jak prawnik podpowie, ze trzeba ściemnić i zadeklarować - jestem uchodźca, to nielegalne staje się powstrzymywanie przed przekroczeniem granicy.
  Po przedarciu się do Polski wjazd do Niemic jest nielegalny i grozi co najwyżej deportacją z powrotem do Polski, ale jak się ma dobrego prawnika, to ten podpowie, że trzeba ściemnić, że polskie obozy są gorsze niż ISIS i deportacja staje się nielegalna.
  Można też się przez pół roku przyczaić w okolicach jakiegoś kościoła i po pół roku nielegalny pobyt zamienia się w legalny.
  Teraz można (jeśli się ma ochotę) pokoczować w okolicach Calais jako "uchodźca" który próbuje się dostać, oczywiście nielegalnie, ale bycie "uchodźcą" to usprawiedliwia, do Wielkiej Brytanii.
  @kwantocen
  a ty jak zgwałciłeś wtedy tą dziewczynę to było nielegalne, ale prawnik ci podpowiedział żebyś mówił że sama chciała i to było legalne.
  już oceniałe(a)ś
  2
  8
  @poziomka2
  Jesteś jednym z bardziej zdebilniałych odpadów na tym forum
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @tomi9un
  I to wszystko? Tomi9un, przyznaj się, ty tak sam z siebie to piszesz, czy ci za to płacą? Bo to jednak jest minimalna różnica. Albo ci natura (tudzież bozia) poskąpiła mózgu, albo sprzedajna z ciebie panienka najstarszego zawodu świata. Nawet jeśli jesteś facetem. To które? I tylko się nie opluj o tych "zdebilniałych odpadów".
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  Sukces to będzie kiedy nie będą chcieli do nas przyjeżdżać.
  @Yokokasta
  I kiedy...NAS żadne państwo nie zechce wpuszczać, tak? Warto poćwiczyć zmianę perspektywy...
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  Pewnie nie tylko mi to przyszło do głowy, ale jakby tak MSZ przygotowało jakieś plakaty z polskimi funkcjonariuszami: jakieś młode Murzynki gwalcone przez ludzi ubranych w polskie mundury? Polscy żołnierze rażący prądem półnagiego Murzyna z obłędem i wyrazem przerażenia na twarzy? A potem porozwieszać takie plakaty z wielkim napisem: "Między Białorusią a Niemcami czają się polscy kaci!" na ulicach Irbilu, Kinszasy i skąd tam jeszcze przylatują do nas ubogacacze? Może to pozwoliło choc trochę zmniejszyć problem migracyjny i uratować trochę żyć na granicy?
  @pawel_zet1
  ty naprawdę masz zaburzenia psychiki. Umów się na wizytę do psychologa i powiedz że jesteś chory z nienawiści, niech cię zdiagnozuje.
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @pawel_zet1
  Pomysł dobry. PR w tamtym rejonie średnio nas obchodzi, za to wyszłoby na plus i biednym migrantom i nam.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @poziomka2
  Zabrakło argumentów ad rem? Dlaczego nie ma ogólnopolskiej debaty na temat zorganizowanych turystów Łukaszenki, gdzie wszystkie zainteresowane strony mogłyby wziąć udzial
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @romuald47
  Nie ma to jak dyskutować o ludzkim życiu, kiedy ma się dach nad głową i co jeść. To co, organizujemy tę "ogólnopolską debatę"? Ponoć już 69 z tych, którzy chcieli się dostać do naszej wspaniałej Polski, nie żyje. Ale co nas to obchodzi? To nie nasza sprawa...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Skoro opuścili teren "najjaśniejszej" RP, znaczy nie byli zainteresowani jej urokami. Zatem wniosek o azyl łatwo rozpatrzyć -> deport.
  Inna sprawa, że są totalnie niedepotowalni, podobnie jak że 3 miliardy im podobnych ze wszystkich zabitych dechami dziur w Afryce i Azji. Jedyna opcja to umocnić granice UE , na morzu robić przysłowiowe fale.
  @Attm
  zdaje sie ze jest 25 milionow polakow "za granica" obys nie musial podzielic ich losu....bo juz na polskie nieszczescie nikt sie nie nabierze
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @Attm
  Czyżbyś nie wiedział, że te afrykańskie dziury światli Europejczycy wykopali i dechami zabili?
  już oceniałe(a)ś
  1
  4
  @zemanco
  Mało tego, Europejczycy, podstępnie szczepiąc, lecząc i dokarmiając Afrykanów, spowodowali gigantyczny przyrost naturalny.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @rattus-rattus
  Och jacy dobrzy ci Europejczycy, bo to, że wyssali z Afryki, co tylko się dało, to pikuś. A później tak sobie dziwnie podzielili, że teraz ciągle się tam tłuką.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Azyl kościelny? wyobrażacie sobie proboszcza polskiej parafii, który na plebanii przechowuje imigrantów-innowierców? A parafianie przynoszą im jedzenie? To wizja tak fantastyczna że powieści Dicka się chowają...
  @poziomka2
  Mało widziałeś, ale uprzedzenia masz. Zapraszam do Oławy koło Wrocławia, żeby porozmawiać z uchodźcami z Syrii.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1