Migranci, którzy przez Polskę trafili do innych krajów Unii Europejskiej, robią wszystko, by tu nie wrócić, choć przewidują to unijne procedury. Po ich stronie coraz częściej stają europejskie sądy. Stwierdzają, że powrót do Polski ściąga na nich ryzyko nieludzkiego traktowania.

Małżeństwo Afgańczyków z trójką dzieci (7, 8 i 10 lat) dotarło do Polski na początku lipca 2021 r. Zanim do tego doszło, rodzina była kilkakrotnie wypychana przez Straż Graniczną za polsko-białoruską granicę. W Polsce trafili do zamkniętego ośrodka dla cudzoziemców. Spędzili tu ponad trzy miesiące. W tym czasie kobieta poroniła. Była w drugim miesiącu ciąży. W ośrodku nie zapewniono jej odpowiedniej opieki medycznej ani w czasie ciąży, ani po poronieniu.

Kiedy szef Urzędu ds. Cudzoziemców ze względu na duże prawdopodobieństwo przyznania im ochrony międzynarodowej w końcu zwolnił ich z dalszego pobytu w izolacji, rodzina wyjechała do Niemiec. Wszyscy są w traumie.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Byle nie do Polski....kilka refleksji: w ubiegłym roku w naszej gazecie wyborczej w wiadomościach z Białegostoku był taki artykuł :" trzeba przyznać że na piętnaście rodzin z Afganistanu dziesięć już uciekło do Niemiec "...bo tam większy socjal I więcej religijnych pobratymców. To tyle odnośnie argumentów :" potrzebujemy ich dla naszych emerytur bo grozi nam demograficzna zapaść"..." oni" chcą do Niemiec co powiedział w naszej gazecie wyborczej jeden z przemytników co przerzucają ludzi do Europy Zachodniej :" to każdy o tym marzy ". A co na to Zachodnia Europa ? O tym też pisała nasza gazeta wyborcza: w ubiegłym tygodniu był artykuł : Szwecja głównym hamulcowym dalszego " ubogacenia wielokulturowego " a włoski rząd zamknął porty dla statków które są częścią przemytniczego procederu...dlaczego ? A więc po raz kolejny : "geje to defekt mózgu a kobieta ma być dla mężczyzny jak cukierek: słodka I gotowa do rozpakowania "... tak powiedział w Niemieckiej telewizji oficjalny ambasador mundialu w Katarze...to nie są odosobnione poglądy tylko powszechne w tamtych stronach: czyli na bliskim wschodzie I w Afryce. W kościele anglikańskim biskupi z Afryki zagrozili schizmą gdy biskupi w Angli chcieli błogosławić pary jednopłciowe co już robi np. Kościół katolicki w Belgi Niemczech czy Szwajcari. Ludność Europy jest coraz bardziej świecka I seksualnie wyzwolona, ludzie chcą żartów o Proroku czy innym Jezusie, kobiety chcą być wolne I robić kariery...taka Europa nie przyjmie dziesiątek milonów przybyszy z bliskiego wschodu I Afryki z ich patriarchatem traktowaniem kobiety jako własności klanu czy brakiem poczucia humoru z żartów o Proroku...to tyle.
  @marekpoplawski
  A odnośnie sytuacji w Polsce też pisałem: " znaj proporcję mocium panie ": w Polsce nie jest idealnie ale związki partnerskie popiera większość wyborców pisu, kobiety mogą robić kariery I robią je, I nikt nie zabija córki bo poszła do kina z chłopakiem...Jerzy Urban przez trzydzieści lat rechotał z " czarnych " I ich Boga zrobił na tym majątek I umarł we własnym łóżku....redakcja " Charlie hebdo " za kilka nieśmiałych żartów z Proroka poszła do piachu. To tyle.
  już oceniałe(a)ś
  50
  25
  @marekpoplawski
  Redakcyjny tekst nie jest o tym, czy migranci mogą zostać przyjęci do jakiegoś kraju. Ten tekst jest o tym, kto ma o tym zdecydować. Różnica zasadnicza.
  już oceniałe(a)ś
  26
  10
  @marekpoplawski
  A ty, dlaczego nie wracasz do Polski? Tak tu fajnie, wróć i wstąp do SG!!!
  już oceniałe(a)ś
  18
  12
  @halice1

  Tekst jest o tym, że tzw. ?aktywiści? znaleźli sposób na to, jak wbrew rozporządzeniu PE zwanym Dublin III zapewnić nielegalnym migrantom pobyt w Niemczech. Sposób ten polega na przekonywaniu sądów na zachodzie Europy, że Polska i Polacy to faszyści i zbrodniarze maltretujący biednych uchodźców, a to maltretowanie polega na tym, że złapani po nielegalnym przekroczeniu granicy są umieszczani, decyzją sądów, w ośrodkach zamkniętych na czas rozpatrywania ich wniosków o azyl, i te ośrodki nie mają standardu pięciu gwiazdek all inclusive, a są starymi koszarami o warunkach w jakich setki tysięcy młodych Polaków kiedyś odbywały zasadniczą służbę wojskową.

  OK, można i tak, takie jest zbójeckie prawo tych aktywistów, i dla nas lepiej że dzięki temu spada nam problem z głowy, tylko że te rozstrzygnięcia sądowe i tak będą raczej wyjątkiem niż regułą, bo społeczeństwa tzw. ?Starej Europy? też już mają dość przybyszów, co każdy może przeczytać na tamtejszych forach dyskusyjnych albo zobaczyć po wynikach wyborów. Jedynym ich efektem będzie wzrost nielegalnej migracji gdy wsród zainteresowanych rozniesie się, że jednak jest sposób na dostanie się do upragnionej Germoney.
  już oceniałe(a)ś
  35
  24
  @marekpoplawski
  Nieee...no co Ty? Patriachat, jak wszyscy wiemy, występuje wyłącznie wśród białych.
  już oceniałe(a)ś
  15
  5
  @marekpoplawski
  Jak się Pańska wypowiedź ma do tezy artykułu o nieludzkim traktowaniu uchodźców? Bo nie wiem. Co ma chęć dalszej emigracji do bogatszej części Europy , do poniżania emigrantów z powodów rasowych , kulturowych i wszelkich innych? Jesteśmy narodem homofobów , faszystów i ksenofobów. Przykre ale taka jest prawda. Nienawidzimy : Żydów , murzynów , LGBT , Rosjan , Niemców , muzułmanów itd. W zasadzie każdy jest nam wrogiem. Mówię to jako Polak , który też się zalicza do tegoż narodu.
  już oceniałe(a)ś
  28
  31
  @marekpoplawski
  "w Polsce nie jest idealnie ale związki partnerskie popiera większość wyborców pisu"
  XD Istotnie, bardzo to budujące XD

  Ja rozumiem, że nie chcemy przyjmować imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej hurtowo jak leci, ale w takich sytuacjach ich się po prostu deportuje. A nie wyrzuca do lasu na pewną śmierć. Jest chyba pewna różnica, prawda?
  już oceniałe(a)ś
  22
  21
  @wadp21.8
  " nieludzkie traktowanie uchodźców " ?? ??? Czy Pan/ Pani w ostatnim roku na pewno mieszkał/a w Polsce??? Bo nawet profesor Bachmann mówił w naszej gazecie wyborczej że po tym jak Polacy pomogli kilku milionom uchodźców wojennych z Ukrainy to nie widzi różnicy w tym temacie między Polską a Europą Zachodnią. To tyle.
  już oceniałe(a)ś
  25
  17
  @marekpoplawski
  W punkt. Jeżeli Niemcy sa tak glupi, ze utrzymują tę bandę, to ich problem.
  już oceniałe(a)ś
  20
  11
  @tantus79
  "...ale w takich sytuacjach ich się po prostu deportuje." - gdyby to było możliwe to by tak robili. W rzeczywistości deportacja w 95% przypadków nie jest możliwa.

  Cały problem leży w tym, że pseudohumaniści blokują możliwości deportacji. I dlatego ludzie giną w lasach, w masowych obozach czy na morzu.
  już oceniałe(a)ś
  26
  4
  @marokl
  Ta niemożliwość deportacji (potwierdzona przez Europejski Trybunał Obrachunkowy) wynika z wielu przyczyn. Główną jest brak możliwości jednoznacznej identyfikacji (migranci rutynowo niszczą dokumenty przed przekroczeniem granicy) oraz brak zgody na przyjęcie przez państwo pochodzenia.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @pankracypanasiuk
  Kiedyś ludzie umierali średnio w wieku 40 lat. Kiedyś były koszary, jakie były. Dziś jest dziś i koszary wojskowe sprzed 40 lat nie są odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Nawet jednak w tym wojsku 40 lat temu były jakieś ciepłe posiłki, prawda? O jakich 5 gwiazdkach wgle mówisz..? Tak, dziś standard jest taki, że dziecko wychowywane w brudzie, w koszarach, bez ciepłych posiłków jest uznawane za maltretowane. Nawet tu w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  5
  7
  @gendan2
  A dzisiaj nie ma ciepłych posiłków??? Czytałem, że oczywiście są. Oczywiście zbójeckie prawo migrantów zezwnawać w niemieckich sądach, że ich Polacy trzymali w zagrzybiałych piwnicach i żywili nadgniłą brukwią. Dziwi, że niemiecki sąd nie zweryfikował tych danych, korzystając z pomocy prawnej.
  już oceniałe(a)ś
  20
  2
  @wadp21.8
  Tak, jesteśmy katolikami.
  Nominalnie i mentalnie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @tantus79
  Noestety nie deportuje się ich . Procedura trwa latami, po drodze kilkukrotne odwołania, bywa że ucieczki i ukrywanie się tych, którzy dostali decyzję o deportacji.
  I jeszcze drugi kraj musi się zgodzić przyjąć tych deportowanych, a często nie chce. I co wtedy?
  Gdyby procedura deportacyjna była sprawna i skuteczna, to opór społeczny przed nielegalnymi imigrantami na pewno byłby mniejszy.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @marekpoplawski
  Polacy pomogli uchodźcom z Ukrainy bo:
  - Są białymi chrześcijanami. Co prawda gorszymi ludźmi, bo każdy niepolak jest gorszy, ale mieszczą się w polskim pojmowaniu w kategorii ?ludzie?.
  - Bo pomoc Ukraińcom była legalna.
  - Bo było to modne jak kiedyś WOŚP.

  A po czwarte i najważniejsze Polacy się po prostu zesrali ze strachu. Wiedzą, że ruscy chętnie zrobią z nami to co z Ukrainą. Gdzie będziemy uciekać i kto nas wpuści jeśli odwalilibyśmy taki sam numer jak na granicy z Białorusią? Rząd to rozważał i planował zasieki na granicy Ukraińskiej kiedy wiedział, że ruscy napadną Ukrainę. Tylko kto by chciał wtedy wpuścić takich bydlaków jak my gdziekolwiek?
  Dlatego ludzie zaczęli pomagać wbrew rządowi. Ze strachu.

  Zresztą. Z czasem wydestylujemy się do czystej polskiej, bo przecież my nie zniesiemy żadnego obcego wśród nas.
  Jak się moda zmieni to dokładnie tak samo będziemy traktować Ukraińców jak migrantów z granicy z Białorusią.

  Tacy jesteśmy. Podli, tchórzliwi, żałośni i przez to okrutni.
  już oceniałe(a)ś
  7
  8
  @T140v
  Nie. Polacy pomogli uchodźcom z Ukrainy bo: już przed 24tym lutym ubiegłego roku mieszkało w Polsce ponad milion Ukraińców co dali poznać się z dobrej strony: pracowici spokojni żadnych dzielnic gdzie policja nie wchodzi bez wsparcia opancerzonych wozów w dzień a w nocy wcale. Polacy pomogli też bo np. Nie słychać by jakiś Ukrainiec zabił córkę bo poszła do kina z chłopakiem I " znieważyła honor rodziny ". Uchodźcy z Ukrainy nie domagają się też specjalnego traktowania " prawosławnej odrębności kulturowej". Gdy Nergal podarł Biblię to emigranci z Ukrainy nie demolowali Warszawy bo " znieważono naszego Jezusa. ( w Szwecji zamieszki po spaleniu Koranu trwały kilka dni ) . To są niektóre powody. Kolor skóry a szczególnie religia nie ma tu nic do rzeczy, szczególnie teraz gdy w Polsce do Kościoła chodzą głównie emeryci. Poza tym Ukraińcy też chodzą do cerkwi głównie na święta. To tyle.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @Spin
  Należy dodać, że w większości przypadków po przyznaniu prawa pobytu nasz "uchodźca" nagle przestaje być prześladowany w kraju pochodzenia i bez obaw go odwiedza nawet kilka razy w roku by przekazać znajomym, że się udało.

  Wliczają się do tego również obywatele Syrii czy Afganistanu. Często też na czas starania się o azyl zmienia im się orientacja seksualna lub poglądy religijne i polityczne. Zmiana ta ustaje natychmiast po uzyskaniu azylu.
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @wadp21.8
  Po tym co napisales i używanym słownictwie, niestety, widac, sam masz klopoty z zaakceptowaniem różnorodności i dokonujesz projekcji swoich tradycyjnych w Polsce uprzedzeń na innych bardziej światłych czytelników. Przemysł to, proszę.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @tantus79
  Niemcy mają takich juz 300 tys. do deportacji ale żaden kraj ich nie chce przyjąć. To co proponujesz?
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @T140v
  Nastepny co ma kłopoty z zaakceptowaniem istniejącej różnorodności
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @marekpoplawski
  I właśnie dlatego, że Ukraińcy, banderowcy, rzeźnicy z Wołynia dali się poznać Polakom z ludzkiej strony to im pomagamy. A ci co nie mieli okazji dać się nam poznać, mają pecha. Będziemy snuć takie horrory i pieprzenia, których nie widzieliśmy ale wiadomo, że tak jest. Tylko aby usprawiedliwić naszą małość i podłość.
  To może najpierw spróbujmy i sprawdźmy zanim wydamy wyroki śmierci i tortur na wszystkich brązowych ludzi tego świata, których nie znamy, ale jaramy się każdym newsem, który usprawiedliwia nas samych przed samymi sobą?

  Mali, podli, żałośni, tchórzliwi.
  Brzydzą mnie Polacy en masse.
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @marekpoplawski
  Straszny, chaotyczny bełkot. Dlaczego nie uporządkowałeś swojego słowotoku?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ogólny ton komentarzy - *my, zaawansowana cywilizacja nie chcemy tu innych*.
  Przypomnę nieśmiało, ze Polska to obecnie kraj bezprawia, kraj mafijny i kraj wyznaniowy. Raczej nie ma powodów do obaw, ze od obecności obcokrajowcow nam się pogorszy, bo trudno już o gorsze.
  @halice1
  Jak widać polactwo to dzicz
  już oceniałe(a)ś
  15
  24
  @premie-nam-sie-naleza
  . . . która poprawia sobie samopoczucie doszukując się dzikości w innych nacjach . . .
  już oceniałe(a)ś
  22
  17
  @halice1
  Przecież te komentarze my nie chcemy to nic innego jak kopiuj-wklej kilku trolli, którzy się Produkuja pod każdym postem o uchodzcach.
  już oceniałe(a)ś
  11
  18
  @kadanka
  Byłoby fajnie tak założyć. Niestety, tak nie jest.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @halice1
  Ogólny ton komentarzy pod każdym artykułem o uchodźcach na GW to stonowani pragmatycy kontra agresywni naiwniacy. El Clásico.
  już oceniałe(a)ś
  17
  6
  @    
  Ciekawa obserwacja. Ja natomiast agresję dostrzegam wśród *obrońców naszości*.
  już oceniałe(a)ś
  3
  8
  @halice1
  Żartujesz? Mamy właśnie wystarczająco dużo własnych problemów, by sprowadzać sobie kolejne.
  już oceniałe(a)ś
  6
  3
  @halice1
  No, jakby nie patrzeć, to taki typowy Muhammad jest znacznie bardziej dziki, niż przasny Zdzisiek z Podkarpacia.
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @halice1
  Co tu jeszcze robisz? Weź sobie do serca hasła idoli gw i wypie...j.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @halice1
  Dziwne, że nie mieliśmy żadnych problemów z przyjmowaniem masy Ukraińców, Białorusinów, Mołdawian, Rosjan, Gruzinów, Armenów, Wietnamczyków, Nepalczyków czy Hindusów.. Ludzie którzy legalnie wjechali do naszego kraju i chcą tu pracować przyjmowani są bez większych oporów. Pewnie, zawsze się znajdzie ktoś, komu się to nie podoba, ale wszystkim nie dogodzisz. To przeczy chyba twojej narracji, nie sądzisz?
  już oceniałe(a)ś
  8
  5
  @Samotnik1990
  Problemy są stworzone przez pis.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ABP_W
  A konkretnie jakiej *mojej narracji*? Mój wpis to - co wydawałoby się oczywistym - reakcja na odbieranie uchodźcom prawa do życia tutaj, a nie na uwagi o nielegalności tego pobytu (bo nie takowe są dominują pod redakcyjnym tekstem, czyż nie?).
  Naprawdę warto jakoś odnaleźć się w dyskusji, a nie prowadzić wywody od czapy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @nultub6
  Klasyczne pytanie nacjonalisty, to co tu jeszcze robisz?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ukraina jest biedna, ale Polska nie chciała i nie chce afrykanczyków Azjatów i islamistów. Ponad dwadzieścia lat temu zaczęło się Francja z dużą chęcią brała wszystkich afrykańskich Kolonii dziś jest już wczoraj za boga nie chce ale już się nie da Niemcy też brali wszystkich głównie Turków teraz mają to samo też chcieliby cofnąć czas tego się nie da można tylko zapobiec?
  @Gibasek
  Francja brała ludzi z kolonii gdy te kolonie się uniezależniały, czyli w latach 60-tych, i to dlatego że potrzebowała siły roboczej. Tak samo Niemcy (ci akurat nie mieli kolonii, więc brali Turków i Jugosłowian, układ o imigracji proponowali też rządowi PRL) i Anglicy. Ale to się skończyło w latach 80-tych gdy miejsca pracy odpłynęły do Azji i zaczęło ich brakować nawet dla miejscowych - imigranci jednak nie wrócili do swoich ojczyzn bo na zachodzie, nawet targanym kryzysem, było im lepiej.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @poziomka2
  Niemcy mieli kolonie,np.Kamerun,Namibia
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Gibasek
  Nie islamistów, tylko muzułmanów, durniu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @Pawel
  po wojnie nie mieli
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Kurza paka... Wychodzi, że w Niemczech też ich nie chcą.
  @turpin
  Ale przez płoty nie przerzucają ! Czujesz różnice ?
  już oceniałe(a)ś
  20
  27
  @premie-nam-sie-naleza
  Może to ma coś wspólnego z tym, że Niemcy nie są państwem granicznym UE, więc nie mają płotu...?
  już oceniałe(a)ś
  48
  9
  @kapitan.kirk
  Maja rzekę! Mogliby do rzeki ! Mogliby również kraść kible na Ukrainie ale nie kradną? mogliby nad Odra strzelać ale nie strzelają
  już oceniałe(a)ś
  8
  25
  @premie-nam-sie-naleza
  <<< Maja rzekę! Mogliby do rzeki ! >>>

  Ale po co? Przecież wystarczy ich odesłać z powrotem do Polski, która też jest państwem UE i ich bez gadania przyjmie. A Polska gdzie może w ten sposób odsyłać - na Białoruś...?

  <<< mogliby nad Odra strzelać ale nie strzelają >>>

  A, to wg aktywistów w Polsce już nawet strzelają...? Pewnikiem jeszcze do tego z armat...
  już oceniałe(a)ś
  35
  11
  @premie-nam-sie-naleza
  Ty tez do znajomych, rodziny przez okna wchodzisz jak mozna drzwiamy? Czujesz roznice?
  już oceniałe(a)ś
  27
  10
  @phaedra22
  Gdy uciekałam przed dzikiem przeskoczyłam przez płot do czyjegoś ogrodu.
  Czujesz różnicę?
  już oceniałe(a)ś
  9
  20
  @halice1
  Dzik został gdzieś daleko za horyzontem, a Ty omijasz najbliższe ogrody i ciągle biegniesz w stronę tego z najniżej wiszącymi owocami. Czujesz różnicę?
  już oceniałe(a)ś
  26
  4
  @    

  "Dzisiaj kupiłem dwa pory na kolację
  Niosłem je za plecami, trzymając jak kwiaty.
  Lato się gryzie z jesienią. Forma ocalała i wychodzi z podziemia.
  Wszystko się układa w jeden wyraźny doskonały kształt:
  OGRÓD KONCENTRACYJNY.

  Dzisiaj kupiłem dwa pory na kolację.
  Niosłem je za plecami, trzymając jak krzyż.
  Jestem tak bardzo martwy, że aż chodzę, czuję.
  Widzę jak wszystko się układa w jeden wyraźny, doskonały kształt:
  OGRÓD KONCENTRACYJNY!"

  - Przed wyborami, Świetliki
  już oceniałe(a)ś
  5
  6
  @halice1
  ale biegłaś do atrakcyjnego płotu przez pół wsi czy wskoczyłaś za najbliższy, żeby być bezpieczna? czujesz różnicę?
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  @kura_gbura
  Szukałam posesji z płotem. I dodatkowo takiej na której nie było innych dzików. To jest ta różnica.
  już oceniałe(a)ś
  3
  9
  @halice1
  Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi to nie dziki, to pastowane kabany.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @kapitan.kirk
  A powinni mieć, na Odrze by chronić ludność przed złodziejami ich mienia ze wschodu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Nasz kraj kojarzy im się nie z traumą, a z brakiem niemieckiego socjału.
  Trzeba na poziomie europejskim znaleźć rozwiązanie priblemu, najlepiej kierując się doświadczeniami krajów, które mają na tym polu sukcesy, np. Australii.
  @pawel_zet1
  "Socjalem" nazywasz pomoc lekarską dla kobiety w ciąży?
  już oceniałe(a)ś
  15
  26
  @pawel_zet1
  Patrz o stanie ducha tych ludzi ten wiesz najlepiej w ogóle wy dobrzy ludzie zawsze wiecie najlepiej na każdy temat co kto czyje jakie ma motywy powinniście zostać wróżkami
  już oceniałe(a)ś
  13
  18
  @pawel_zet1

  >>Trzeba na poziomie europejskim znaleźć rozwiązanie<<

  Znaleziono, jak na razie jedyne działające - solidny płot i siły zbrojne na granicach.
  już oceniałe(a)ś
  20
  12
  @turpin
  I wyrzucanie ludzi do lasu na pewną śmierć? No, super metoda.
  już oceniałe(a)ś
  7
  15
  @pawel_zet1
  Australia też za miętowo nie ogarnia emigrantów: patrz wyspa Manus
  już oceniałe(a)ś
  13
  4
  @wms
  Akurat wyspa Manus jest niezłym przykładem rozwiązania problemu, jak sądzę, fakt, że kosztownym. Tylko w promigracyjnej GW przytaczają przykład Manus jako porażkę. UE podobnie jak Australia powinna podpisać porozumienia z jakimiś afrykańskimi krajami na readmisję do nich migrantów i tam ich wysyłać. Wymaga to szeregu zmian prawnych, ale uważam,że to konieczność, jeśli chcemy zapobiec utworzeniu Kalifatu Europejskiego i rutynowemu obrzezywaniu dziewczynek w szpitalach.
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @turpin
  na granicy nie ma sił zbrojnych. Straż graniczna się do nich nie zalicza.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  Autorka próbuje zrobić z czytelników idiotów. Niemcy, lub inne bogate państwo, było celem od początku. Trauma to kolejny argument prawników. Nie mam pretensji do migrantów, że szukają lepszego życia, bo to naturalna potrzeba każdego człowieka, ale nie zakłamujemy rzeczywistości.
  @Basia__1981
  Złodziej też szuka lepszego życia w twoim mieszkaniu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  @Basia__1981
  To, że jest to argument prawników nie oznacza, że jest nieprawdziwy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  8
  @Basia__1981
  oczywiście, ale autorka nie twierdzi że jest inaczej. Polska jest dla migrantów tylko przeszkodą na drodze do Niemiec i nikt tego nie ukrywa.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @poziomka2
  Różni patoaktywisci starają się to ukryć
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @mazop
  Nie oznacza też, że jest prawdziwy :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A ja postawie trochę inna tezę niż autor w Niemczech są zasiłki dla tzw. Migrantów i dla nich to socjalne niebo i stąd ten problem. Nie są to osoby szukające pracy jak np osoby z Indii i Nepalu , które widać na ulicach Warszawy i innych miast. Nie wiem co autor chciał wykazać?
  @mezzo12345
  Tak, trzeba tez przypomnieć przypadek rodzin syryjskich kilka lat temu zaproszonych do Polski. Nawet mieszkania dostali, pracę, darmowe bilety komunikacji miejskiej etc. W ciągu miesiąca byli w Niemczech i pisali gniewne listy do polskich władz, bo wpisując ich na polską listę uchodźców zablokowały im dostęp do niemieckiego socjału.
  już oceniałe(a)ś
  39
  10
  @mezzo12345

  >>Nie wiem co autor chciał wykazać?<<

  - że rubelka nie darmo zarobił.
  już oceniałe(a)ś
  12
  12
  @mezzo12345
  Ci z Indii i z Nepalu, którzy pracują w Polsce - przyjeżdżają w zupełnie innym trybie (nie przez granicę z Białorusią).
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @mezzo12345
  Oczywiście ! Jak sądzisz, dlaczego przed grudniem 1981 (ale i potem również) tak wielu naszych sąsiadów i znajomych zwiało do Niemiec ? Czesto via Austria, gdzie byli traktowani na ichnie warunki jako trzecia kategoria. Co prawda, i tak o niebo lepiej niż my traktujemy imigrantów .
  Tylko niewielu z uciekających wtedy było opozycjonistami, bo każdy PRAWDZIWY opozycjonista został w PL (PRL).
  już oceniałe(a)ś
  17
  4
  @cy.nick
  Argument " bo Polacy w stanie wojennym też " komentowałem często, ale trzeba po raz kolejny: tak, " Polacy też"a teraz ich dzieci to już Niemcy Francuzi Duńczycy jak Caroline Wozniacki dziecko polskich emigrantów, ale urodzona w Danii ten kraj dał jej szansę I uważa się za Dunkę. Tymczasem na ostatnim Mundialu w czasie meczów Maroka z Belgią I Francją całe dzielnice w Europie zachodniej...dopingowały Maroko. Robili to ludzie z paszportami belgijskimi czy francuskimi których pradziadkowie przyjechali do Europy...a ich prawnuki mówią o Maroku czy Algieri " moja ojczyzna " pomimo władowanych miliardów na programy integracyjne....Polacy oczywiście też za granicą sprawiają problemy, w Edynburgu pod hostelami dla bezdomnych często słyszę język polski ale " znaj proporcję mocium panie ": to nie Polscy emigranci tworzą dzielnice w Europie zachodniej gdzie policja nie wchodzi bez wsparcia opancerzonych wozów w dzień a w nocy wcale. Podobnie jak w Polsce Ukraińcy: już przed 24tym lutym ubiegłego roku było ich ponad milion...i nic. Żadnych problemów żadnych żądań o specjalne traktowanie " prawosławnej obrębności kulturowej", żadnych protestów bo Nergal podarł Biblię I " Jezusa znieważył".... to tyle.
  już oceniałe(a)ś
  27
  6
  @turpin
  Etam rubelka. Oni tak z niepowstrzymanego humanitaryzmu. Szlachetne, choć naiwne.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  No proszę - czyli jednak działa :-)
  @kapitan.kirk
  Obozy koncentracyjne tez działały ! Tylko czemu tak protestujecie jak użyje ktoś na świecie terminu Polskie Obozy Koncentracyjne? Możecie jeszcze strzelać, gwałcić ! Tez zadziała
  już oceniałe(a)ś
  12
  35
  @premie-nam-sie-naleza
  Bredzisz
  już oceniałe(a)ś
  23
  8
  @premie-nam-sie-naleza
  Może dlatego że nie były polskie? Wystarczy nie wpuszczać
  już oceniałe(a)ś
  8
  6