Poznaliśmy kolejne nominacje do nagrody Grand Press, m.in. w kategorii wywiad. Wśród nominowanych są dziennikarze "Gazety Wyborczej": Grzegorz Wysocki, Jędrzej Słodkowski, Tadeusz Sobolewski i Tomasz Ulanowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Press" ogłosił nominacje do prestiżowej nagrody dziennikarskiej w kolejnych kategoriach - wywiad oraz dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa.

W gronie nominowanych za najlepszą rozmowę minionego roku znalazło się aż czterech dziennikarzy "Gazety Wyborczej". To Jędrzej Słodkowski i Tadeusz Sobolewski - za wywiad z pisarzem i dokumentalistą Mikołajem Grynbergiem „Będziemy tu sobie z Polską żyli", który w internetowej wersji ukazał się pod tytułem "Kiedy w Polsce skończy się antysemityzm? Odpowiadam: kiedy wyjadą stąd wszyscy antysemici", oraz Grzegorz Wysocki - za rozmowę z pisarką i tłumaczką Renatą Lis pt. "Jeśli nienawidzisz, to znaczy, że zostałeś pokonany". W internecie wywiad pt. "Renata Lis: Rosja Putina to tyrania ze snów Ordo Iuris, Ziobry i Jędraszewskiego", można przeczytać TU

Czwartym nominowanym w tej samej kategorii jest Damian Nowicki - za rozmowę z prof. Tomaszem Polakiem, pt. "Rozsypka Kościoła odbędzie się przez zobojętnienie", która ukazała się w "Wolnej Sobocie". 

Wśród nominowanych za wywiad znaleźli się także Michał Gostkiewicz z Wirtualnej Polski (za dwie rozmowy „Yuval Noah Harari: Potrzebny jest nowy światowy porządek, bo stary działa źle" oraz „Piotr Cywiński: Nie wiem, czy człowiek lubi zabijać. Ale zabija"), Piotr Jacoń z TVN 24 („Bez polityki", "Rozmowa z Mają Heban, dziennikarką i transaktywistką" i Ewelina Lis z Ann-zdrowie.pl („Edyta Brzozowska: Łukasz chorował na depresję"). 

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Tomasz Ulanowski został nominowany w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa, m.in. za cykl "Ziemia" w magazynie "Pismo". 

Dziennikarze "Wyborczej" nominowani do Grand Press

Wśród nominowanych jest więcej dziennikarek i dziennikarzy "Gazety Wyborczej". Wcześniej "Press"  ogłosił nominacje w kategoriach news, dziennikarstwo śledcze i publicystyka. Nominację w tej pierwszej otrzymał dziennikarz poznańskiej "Wyborczej" Piotr Żytnicki (za tekst "Więzienie CIA w Polsce bez kary"), a w kategorii dziennikarstwo śledcze Michał Kokot - za artykuły poświęcone aferze Pegasusa ("Pegasus i zainfekowane SMS-y. Ujawniamy, jak inwigiluje CBA") oraz Marcin Rybak i Jacek Harłukowicz (obecnie redakcja Onet), za kontynuację cyklu „Tajemnice działki Morawieckiego i grupa trzymająca kamienice po BZ WBK". Rybak i Harłukowicz otrzymali nominację za dwa teksty: „Tajemnica działki Morawieckich. »Wyborcza« ujawnia, kto naprawdę wyłożył 15 mln zł na jej zakup" oraz „Śledztwo »Wyborczej«: działka Morawieckich i grupa trzymająca kamienice BZ WBK".

Z kolei w kategorii publicystyka do nagrody nominowana została dziennikarka działu kultura Emilia Dłużewska, za tekst "Monica Lewinsky, Sinéad O'Connor, Britney Spears, Pamela Anderson. Czy czas przeprosić celebrytki?" (w wydaniu papierowym zatytułowany "Rycz mała, rycz"). Nominację za reportaż otrzymała Paula Szewczyk z "Wysokich Obcasów", za tekst o transpłciowych matkach pt. "Jedno słowo". Można przeczytać go TUTAJ

***

Grand Press to doroczna nagroda przyznawana od 1997 r. przez branżowy „Press" dla najlepszych polskich dziennikarzy prasy, radia, telewizji oraz internetu. W tym roku ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się we wtorek, 13 grudnia, podczas gali 26. edycji w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Początek transmisji (na antenie TVN 24, Wp.pl oraz Press.pl) - o godz. 20.30. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Gratulacje dla mianowanych. A kiedy nominacja dla Adama Michnika i Jaroslawa Kurskiego? Za nieobecność? Oni są dziennikarzami, publicystami czy administratorami?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1