Trzeba liderów opozycji pytać, o co tak naprawdę chcą walczyć. Bo gdyby powstała jedna, czteropartyjna koalicja, to przy dzisiejszym poparciu dla opozycji i władzy opozycja mogłaby liczyć na blisko 282 mandaty. I wtedy ma możliwość odrzucania weta prezydenckiego - mówi dr Andrzej Machowski.

Agnieszka Kublik: Na opozycji przeważa teraz opinia, że skoro PiS słabnie, to niepotrzebna jedna wspólna, czteropartyjna lista, by wygrać z Kaczyńskim. To prawda?

Dr Andrzej Machowski*: Pytanie, o jak duże zwycięstwo chcemy się bić. A trzeba na to spojrzeć na nowo, bo być może ma właśnie miejsce fundamentalna zmiana, której wcześniej nie widzieliśmy. W pierwszej połowie 2022 r., ale i sondażach w 2021 r., mieliśmy zmiany notowań w obrębie opozycji. Np. Polska 2050 do powrotu Donalda Tuska latem 2021 r. żywiła się wyborcami Platformy Obywatelskiej.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Paula Skalnicka
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Większość konstytucyjna, impeachment, delegalizacja i kryminał dla dojnej zmiany.

  Chciałbym też się dowiedzieć, kto tam jest po prostu durniem, a kto pobiera żołd w rublach.

  Poproszę.
  @milleniusz
  ja też
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @ae25
  Jedni pobierają a drudzy są "pożytecznymi idiotami"!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @milleniusz
  W rublach ale też w srebrnikach. Bo wrogów więcej niż jeden.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @milleniusz
  Ja chciałbym wiedzieć jedno. Czy partie opozycyjne chcą dla nas wyborców obalić PiSowski rząd, czy każda z osobna ugrać dla siebie jak najwięcej miejsc na Wiejskiej? Niech się opozycja wypowie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @sloniu65
  Przestrzegam przed promowaniem głosów, które przy byle okazji flekują opozycję.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Rekomenduje całej opozycji przeczytanie tego artykułu i wyciagnięcia z niego odpowiednich wniosków na przyszłość.

  Konkretnie chodzi o ZAWIESZENIE POPRZECZKI W ODPOWIEDNIM MIEJSCU; czyli o ZDOBYCIE 307 MANDATÓW.
  @chi-neng
  Co może być przeszkodą? Czynnik ludzki. Może i chciałby rozliczyć PiS, ale miał chwilę słabości i nagrali go z kochanką, a przecież idealnym małżeństwem są. A może postawił sobie domek marzeń... bez zezwolenia. Widzicie, w idealnym świecie to my zawsze, już, natychmiast. Sprawy jednak nieco się komplikują, bo rzeczywistość stawia przed nami wyzwania, a przeciez chwila słabości się należy i trzeba być człowiekiem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @chi-neng
  Na razie próbowali Gowinem się pokłócić. Nie wyszło, trzeba będzie inaczej kombinować, bo to przecież oczywiste, że się nie dogadają.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Ludzie, to ostatnia szansa, Opozycjo, rusz razem i przekonuj naiwnych! Pokazuj przekręty PiSu, jest ich masa!!!
  @MichaelJ
  Nie, to nie opozycja ma przekonać naiwnych. To też nasza robota. Jak nie zepniemy tyłków i nie postawimy wygranej w wyborach na pierwszym miejscu naszych priorytetów na najbliższy rok to przepadniemy. Szansa i możliwości są. Nie spieprzmy tego.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @MichaelJ
  Każdy z nas może to robić też w swoim otoczeniu!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Jakby nie liczyć i jakby nie patrzeć, wspólny start bloku demokratycznego gwarantuje opozycji bezwzględne zwycięstwo wyborcze nad ZjePem.

  Może jedynie warto zastanowić się nad wyłączeniem z tej wspólnej listy wszystkich pohańbionych współpracą z pisią bandą oraz takimi najbardziej ortodoksyjnymi skrajnościami, które ujawniły się w trakcie ostatnich siedmiu lat.
  @Melania65
  A jeśli mimo to nie uda się wspólnej listy stworzyć, to wówczas naprawdę trzeba porzucić "drobniaki" i celować jedynie "w dziesiątkę", czyli najsilniejszego opozycyjnego gracza.
  już oceniałe(a)ś
  13
  3
  @Melania65
  Tylko w najsilnieszego, bo wodzirej zdradzi, a tygrysek i wąsata katastrofa wygoowinują kolejne szmaty.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @bra-tanki
  Można tak podejrzewać. Bo dąsy, wąsy, anse i inne niuanse...zagrają znaczącą rolę. Jak to wśród Polaków.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @bra-tanki
  "Wodzirej" chodzi na pasku Opus Dei. A ją finansuje Putin. (Obiecał to Franiowi na audiencji)
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Tylko żeby takich szkodników jak Komorowski i platformowe kółku różańcowe, (czyli Rysie, Fabisiaki i inne oszołomy) pognać to może i coś z tego i będzie. I żeby nie zaczęło się szarpanie, każdy w swoją stronę, bo wtedy z całej opozycji nawet strzępy nie zostaną a pis nasz kraj już ostatecznie ruskim satelitą uczyni.
  @jankos101

  I również pognać takie kółka Zadbergowe. Czyli Razem na zawsze osobno.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @zero-cin
  Dokładnie tak. Modne jest narzekanie na wierzących, jako przeszkodę w pokonaniu PiSu. Tymczasem wokół mnie wielu nie zagłosuje na zjednoczoną opozycję, jeśli będzie w niej Razem. Normalni ludzie nie są w stanie zaakceptować ich koncepcji.
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @jankos101
  Lepiej pognaj Stalinowskiego Komunistę Zandberga !!!!!!!(Niczym się nie różni od Przestępców i Szubrawców)W tak dużej partii jaką jest PO, zawsze się taki ktoś znajdzie. Konkordat, podpisał i tym sposobem oddał Nas w łapy Watykanu, Kwaśniewski. Tylko tak dla przypomnienia prawdy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @robole00607
  Nieprawda, konkordat został podpisany przez Suchocką, kiedy parlament się rozwiązał i czekano na wybory. Suchocka po cichu z pomocą Rokity przeprowadziła z Watykanem ten deal i zostawiła dokumenty jak gorący kartofel na nowe rozdanie parlamentarne.
  Wybrany parlament w 1993r. tematu od razu nie podjął, sprawa nabrała "rumieńców", kiedy prezydentem był już Kwaśniewski. Sejm przegłosował ustawą przyjęcie podpisanego przez Suchocką (czyli z kontrasygnatą premierki) konkordatu, a Kwaśniewski z urzędu musiał ten dokument podpisać, bo do tego zobowiązał go parlament.
  Taka jest historia konkordatu w Polsce.

  Dlatego proszę nie łgać !
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @haj
  Widzisz jaki Jesteś cienki. Konkordat podpisał Kwaśniewski !!!Jak by nie podpisał nie było by Konkordatu !!!Jak by nie podpisał nie w szedł by w życie ,rozumiesz !!!!!Pod tym aktem musiał być podpis lub Weto prezydenta Prezydenta !!!!!!!!!!!!!!!!!By go obalić Rząd, musiał by mieć 3/5 głosów w Sejmie, a tego nie miał !!!!!!!!!! Gostku na haju. Łgarz to Ty i Twój Krzywgęby Łgarz.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @haj
  Niedouku, jak może Parlament zobowiązywać Prezydenta ??????Musi mieć, jeszcze raz Ci piszę ,3/5 głosów.!!!!Nie wybielaj Kwasa, który zasłużył na Kopa w Dudę za to !!!
  już oceniałe(a)ś
  1
  4
  Zawsze teraz tylko JEDNA LISTA! Przewaga musi być ogromna, by Kaczyńskiego zmusić do ustąpienia. Obawiam się, że w razie przegranej PIS może próbować wysłać wojsko i policję przeciwko ludziom.
  @damokles
  Może też aresztować opozycję pod dowolnie wydumanym pretekstem i urządzić im Berezę Kartuską bis. Nie możemy do tego dopuścić! Opozycja musi wygrać taką większością, że nie odważą się "podskoczyć" . Jak wygrana będzie dużą większością, wszyscy dotychczasowi służalcy pis się wystraszą i nie wyprowadzą wojska i policji przeciwko Polakom, bo bedą się bali konsekwencji.
  Przypominam, w wojsku przysięga się na konstytucję, nie na wierność partii. W policji pewno podobnie.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Wyboru raczej nie ma - ani przed wyborami, a tym bardziej po wyborach. Kaczyński chce zmienić zasady liczenia głosów - taki według Stalina - ?niewazne kto głosuje, ważne kto liczy głosy?!
  Jedna lista jest gwarantem wygranej z PiSem, a przede wszystkim z d?Hondtem! Innej opcji nie ma - taki system wyborczy.
  Jest również gwarantem wspólnego rządu i przywracania demokratycznego porządku w państwie po PiSie.

  Po wygranych przez opozycję wyborach - tez wyboru nie ma - większość w Sejmie musi się przełożyć na wspólny rząd, bo sprzątanie po PiSie będzie wymagało wspólnych działań. Wszyscy - czyli każde demokratyczne ugrupowanie polityczne musi brać udział i być odpowiedzialne za deligalizację PiS - za sprzątanie po PiSie - za powrot i jakość demokracji.

  Pegasus to nie jest afera jakich wiele - to jest kryzys państwa!!! To jest koniec demokracji w Polsce!!!

  Bosacki w wywiadzie powiedział - ?mamy informacje, że PiS ma oprogramowanie - prawdopodobnie już inne niż Pegasus - które nawet bardziej pozwala na duże techniki manipulacji.?
  To więcej niz pewne, ze PiS będzie próbował fałszować wyniki wyborów jak w 2019r.
  PiS bez inwigilacji opozycji nie wygrałby wyborów do PE, do Sejmu w 2019! Wyborow prezydenckich w 2020 również!
  Sfałszowane wybory to niewazne wybory.
  Po wygranych przez opozycje wyborach zmiana systemu d?Hondta na Sainte-Lagué oraz delegalizacja PiSu! Partia, która fałszuje wybory nie ma prawa egzystencji w demokratycznym państwie!!!
  już oceniałe(a)ś
  34
  6
  Płaczliwy kościółkowy wannabe celebryta i tak w ostatniej chwili dokona wolty - bo to piąta kolumna raSSiji jest.
  @chardonnay
  NIE. To synek Opus Dei czytaj ; pies Putina !
  już oceniałe(a)ś
  3
  0