Zapraszamy do pobrania specjalnego poradnika w języku ukraińskim, adresowanego do przybywających do Polski kobiet i rodzin z dziećmi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ze względu na wagę tego, co się dzieje za polską granicą wschodnią, ten tekst jest otwarty dla wszystkich.

Pomóż mieszkańcom Mariupola i odbierz prenumeratę Wyborczej

Zespół „Gazety Wyborczej" nie ustaje w działaniach na rzecz zaatakowanej Ukrainy i jej obywateli. Tym razem przygotował specjalne wydanie gazety – poradnik dla osób, które wbrew swojej woli musiały opuścić objęty wojną kraj i przyjechać do Polski.

Na łamach ośmiostronicowego poradnika – napisanego w całości w języku ukraińskim – redakcja dziennika pisze m.in. o konieczności rejestracji po przybyciu do Polski, niezbędnych dokumentach, staraniu się o status uchodźcy, opiece nad dziećmi, zakwaterowaniu, możliwości leczenia dzieci i dorosłych oraz darmowych przejazdach po Polsce i za granicą. Dziennikarze przekazują również praktyczne informacje, jak i gdzie uzyskać pomoc prawną oraz wsparcie psychologiczne, a także przedstawiają polskie realia oraz pułapki, na jakie osoby przybywające z Ukrainy mogą się natknąć.

W numerze znaleźć można ponadto listę fundacji wspierających uchodźców z Ukrainy oraz ich adresy i telefony, namiary na punkty oraz centra recepcyjne w całym kraju, a także szczegółowe informacje lokalne z dziewięciu największych miast Polski.

- Mamy nadzieję, że ten poradnik sprawi, że szok i trauma spowodowane wojną i ucieczką z domów rodzinnych będą choć odrobinę łatwiejsze do zniesienia. Chcemy, by wydanie pomogło matkom, ich dzieciom, a także całym rodzinom odnaleźć się w nowej rzeczywistości – mówi Katarzyna Pawłowska-Salińska, redaktorka prowadząca wydanie.

Poradnik „Witamy w Polsce!" w formie pdf kliknij tu

Poradnik powstał dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Brawo Wy! Mam tylko jedną "drobną uwagę" - sporo uciekinierów, szczególnie ze wschodniej części Ukrainy, mówi wyłącznie po rosyjsku. Oni też czują się Ukraińcami...
już oceniałe(a)ś
Nie wiem gdzie napisać, więc piszę tu. Ukraińcy zostaną z nami na dłużej, więc może dałoby się przygotować takie jakby rozmówki dwujęzyczne, sprofilowane na szkołę, lekarza, urząd itp. sfery życia, jakieś wskazówki kulturowe? Żeby trochę ułatwić na początek źycie i im,i nam. Wiem, że są translatory, ale przydałoby się. Mamy już w szkole uczniów uchodźców, próbujemy po angielsku, po rosyjsku, jak kto może. Na władze państwa nie liczę, ale może fundacje, samorządy?
otwarty.krakow.pl/aktualnosci/257862,2192,komunikat,rozmowki_dla_uchodzcow_z_ukrainy__en_ua_ru_.html
Brawo Wy!
Ja miałabym komu przekazać taki poradnik, niestety w wersji rosyjskojęzycznej
Doskonały i praktyczny pomysł. Brawo!
Brawo! Zarąbiste!
a ja powtórzę, inicjatywa dobra, ale w dwóch językach: polskim i ukraińskim, Ukraińcy, którzy u nas
osiądą i tak będą musieli się nauczyć języka polskiego, skończyłem socjologię na UJ i wiem, że około
2 mln Ukraińców u nas zostanie. Dla nich nie jesteśmy krajem przechodnim, dla części może, ale bardzo wielu z nich u nas pozostanie i to trzeba uregulować. Jak prezydent Warszawy, Trzaskowski mówił,co
nadanie nr pesel Ukraińcom potrwa kilka miesięcy i sztab kilkuset naszych urzędników, a My gdzie????
Czy jest wersja po polsku?
@Yaro737
nie ma...................