W poniedziałek przy przejściach granicznych będziemy rozdawać specjalne wydanie "Wyborczej" i wydawanego we Lwowie ukraińskiego "Expressu". We wtorek dołączymy je do ogólnopolskiego wydania "Wyborczej", a już dziś można je pobrać w wersji elektronicznej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

20 tys. egzemplarzy specjalnego wydania będziemy w poniedziałek rozdawać w miejscach, w których koncentruje się ruch uchodźców z Ukrainy. Nasi kolporterzy będą m.in. w okolicach przejść w Medyce i Hrebennem, na dworcach w Przemyślu i Warszawie.

To samo wydanie dołączone będzie także do wtorkowego wydania „Wyborczej" i będzie je można dostać w kioskach w całej Polsce.

Już dziś można je przeczytać także w wersji cyfrowej – jako plik PDF.

Chcemy, byście czuli się u nas jak u siebie

- Specjalny numer, który właśnie trzymacie w rękach, my, dziennikarze ogólnoukraińskiej gazety „Express", stworzyliśmy wspólnie z naszymi kolegami z „Gazety Wyborczej" w jeden dzień, otrzymując pomoc we wszystkim natychmiast, gdy o to poprosiliśmy. Naszym celem jest udzielenie wsparcia informacyjnego dziesiątkom tysięcy naszych współobywateli, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia domów w poszukiwaniu schronienia przed wojną - komentuje Uliana Vitiuk, redaktor naczelna „Expressu". 

- Ludzie przynoszą dary, oferują noclegi, organizowane są punkty recepcyjne, pomocy medycznej i punkty informacyjne. „Wyborcza" wraz z „Expressem" przygotowała dla Was to specjalne wydanie, w którym znajdziecie użyteczne informacje, których teraz tak potrzebujecie - komentuje Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej". - „Wyborcza" jest gazetą polskiej wolności i polskiej demokracji. Chcemy się nimi z Wami podzielić, chcemy, byście u nas zaznali tego, co zbrodniczy Putin próbuje Wam odebrać. Chcemy, byście czuli się u nas jak u siebie - dodaje.

Najnowsze wiadomości i praktyczne informacje

W specjalnym wydaniu są najnowsze informacje z Ukrainy - materiały napisane przez pracujących wciąż za wschodnią granicą dziennikarzy „Expressu", m.in. reportaż z granicy polsko-ukraińskiej, historia Witalija Skakuna, który wysadził się wraz z mostem, by zatrzymać natarcie Rosjan, a także artykuł o parze, która tuż po ślubie dołączyła do obrony Kijowa. Czytelniczki i czytelnicy dowiedzą się też o kolejkach do punktów rekrutacji do armii oraz do oddawania krwi.  

Elementem wydania są też praktyczne informacje dla przyjeżdżających do Polski Ukrainek i Ukraińców napisane przez dziennikarzy „Wyborczej", a także Gazeta.pl oraz TOK FM. Dotyczą one m.in. możliwości uzyskania statusu uchodźcy oraz innych prawnych kwestii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Super GW !
już oceniałe(a)ś
Trzeba podjąć realne środki pomocy. Natychmiast wstrzymać prace budowlane deweloperów, a uzbrojone tereny przeznaczyć na budowę tymczasowych kontenerów (na podobę tych z czasów powodzi) , osiedli tymczasowych dla uchodźców. To byłaby bardziej sensowna pomoc niż żebranie przez władze , aby mieszkańcy oddawali swoje mieszkania; bo to w wykonaniu naszych władz wygląda jak "weźmiemy się i zrobisz". Apeluję też, aby osoby pełniące funkcje publiczne ujawniały w internecie, na specjalnych listach, jaką osobiście, z własnego majątku, pomoc już udzieliły uchodźcom, bo jak dotąd zachęcają do tego szeregowych obywateli, sami pozostając bezczynni. Jakiej pomocy z osobistego majątku udzielił już Prezydent, Prezes PIS, Premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, wojewodowie itp., itd.
@jamol
Masz rację ale w nas jest moc i tym co mamy podzielmy się
Dzisiaj od rana ogladalem transmisje z sytuacji na Ukrainie pokazywana przez BBC.
Chcialem tylko powiedziec ze Polska wspomniana byla wiele razy przez dziennikarzy i samych Ukraincow jako przyklad kraju ktory robi bardzo duzo dla Ukrainy i ich obywateli. Wiele podziekowan i pochwal dla tego co robi Polska i Polacy.
Tak trzymac!
To są prawdziwi uchodźcy. Ich należy wpuścić.
Ciekawe co na to teraz mówią wielcy bratankowie Stowrn Sigal i Depstdie. Czy jeszcze liza dupe Putinowi. Filmy z ich udziałem, powinny być wycofane w całym demokratycznym swiecie. Oni nie zasługują na to, żeby ich szanować. Przyczynili się też, do wbijania w ambicję, tego bandytę Leningradzki ego Putina.
@Jagger48
Chodzi o Depardie i Stivena Sigala. Ten ostatni niech jedzie do Łukaszenki, (dla pisowskich polityków - ciepłego) siać marchewkę, za to mu Łukaszenka z jedną wyrwie i oskrobie do jedzenia.
W dniu dzisiejszym, jako prawy obywatel, zachowując ścieżkę służbową, złożyłem pismo do Wójta gminy o gotowości do udzielenia pomocy dla Ukraińskich uchodźców i osobistego służenia własną osobą. Nie jestem optymistycznie nastawiony, ponieważ spodziewałem się szybkiej reakcji a nie czekanie na wytyczne wojewodów i angażowania jakichś placówek opieki zbiorowej. Ja jestem zdania, że należy wyzwalać pomoc bezpośrednią, bo nam takiego lekarstwa teraz potrzeba. Jestem zarejestrowanym prenumeratorem, moje dane są znane redakcji. Musimy uruchomić pracę u podstaw.
Serio GW? Za paywallem?