Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola
„Przypominamy o możliwości bezpłatnego testowania w kierunku zakażenia wirusem SARS CoV-2 dla osób przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa" – czytamy w komunikacie rozesłanym do szpitali i przychodni przez system łączności ze świadczeniodawcami. – „Cudzoziemcy narodowości ukraińskiej mają prawo do bezpłatnego wykonywania testów antygenowych w kierunku zakażenia wirusem. Koszty świadczeń pokrywane są z budżetu państwa, z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19".
Ukrainiec, który chce mieć zrobiony test, musi tylko przedstawić dokument potwierdzający tożsamość, w tym dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie o tożsamości cudzoziemca. Nie jest konieczne skierowanie. Z bezpłatnych testów Ukraińcy mogą skorzystać w wybranych aptekach i punktach pobrań.
Skierowanie będzie natomiast potrzebne tym przybyszom z Ukrainy, którzy będą chcieli się zaszczepić. Skierowanie może wystawić każdy lekarz w aplikacji pacjent.gov.pl. Wystarczy, że wybierze w polu „dane pacjenta" zamiast numeru PESEL „inny identyfikator" i wprowadzi numer dokumentu, jakim dysponuje chętny do szczepienia obywatel Ukrainy. Tak jak w przypadku testów, może to być dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.
Ministerstwo pisze, że rekomendowaną dla Ukraińców szczepionką jest preparat Johnson & Johnson. Jak się można domyślać, z uwagi na to, że to szczepionka jednodawkowa. „W rekomendowanych schematach szczepienia możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19" – dodaje jednak resort w komunikacie, który ukazał się na rządowych stronach. Młodzież poniżej 18. roku życia oraz dzieci mają być szczepione szczepionkami mRNA.
„Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej pacjent.gov.pl.
Kwestionariusz po ukraińsku jest dostępny zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci – informuje dalej resort.
Polska ma w tej chwili w zapasie ponad 25 mln dawek szczepionek na COVID-19.
Na razie nie ma konkretnych informacji o innych formach pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy. Minister Adam Niedzielski zapowiedział tylko na Twitterze, że każdy, kto przekroczy granicę będzie mógł liczyć na leczenie. „Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach" – zapewnił Niedzielski.
W czwartek rząd wydał rozporządzenie o zwolnieniu z obowiązkowej kwarantanny uchodźców wojennych z Ukrainy (obowiązuje wszystkich przybywających spoza strefy Schengen).
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze