Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że Ukraińcy, którzy przybywają do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich kraju, mogą skorzystać z Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. A także z bezpłatnych testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

„Przypominamy o możliwości bezpłatnego testowania w kierunku zakażenia wirusem SARS CoV-2 dla osób przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa" – czytamy w komunikacie rozesłanym do szpitali i przychodni przez system łączności ze świadczeniodawcami. – „Cudzoziemcy narodowości ukraińskiej mają prawo do bezpłatnego wykonywania testów antygenowych w kierunku zakażenia wirusem. Koszty świadczeń pokrywane są z budżetu państwa, z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19".

Ukrainiec, który chce mieć zrobiony test, musi tylko przedstawić dokument potwierdzający tożsamość, w tym dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie o tożsamości cudzoziemca. Nie jest konieczne skierowanie. Z bezpłatnych testów Ukraińcy mogą skorzystać w wybranych aptekach i punktach pobrań.

Skierowanie na szczepienie może wystawić każdy lekarz

Skierowanie będzie natomiast potrzebne tym przybyszom z Ukrainy, którzy będą chcieli się zaszczepić. Skierowanie może wystawić każdy lekarz w aplikacji pacjent.gov.pl. Wystarczy, że wybierze w polu „dane pacjenta" zamiast numeru PESEL „inny identyfikator" i wprowadzi numer dokumentu, jakim dysponuje chętny do szczepienia obywatel Ukrainy. Tak jak w przypadku testów, może to być dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Ministerstwo pisze, że rekomendowaną dla Ukraińców szczepionką jest preparat Johnson & Johnson. Jak się można domyślać, z uwagi na to, że to szczepionka jednodawkowa. „W rekomendowanych schematach szczepienia możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego  Programu Szczepień przeciw COVID-19" – dodaje jednak resort w komunikacie, który ukazał się na rządowych stronach. Młodzież poniżej 18. roku życia oraz dzieci mają być szczepione szczepionkami mRNA. 

Niedzielski: Każdy, kto przekroczy granicę, będzie mógł liczyć na leczenie

„Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Kwestionariusz po ukraińsku jest dostępny zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci – informuje dalej resort.

Polska ma w tej chwili w zapasie ponad 25 mln dawek szczepionek na COVID-19.

Na razie nie ma konkretnych informacji o innych formach pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy. Minister Adam Niedzielski zapowiedział tylko na Twitterze, że każdy, kto przekroczy granicę będzie mógł liczyć na leczenie. „Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach" – zapewnił Niedzielski.

W czwartek rząd wydał rozporządzenie o zwolnieniu z obowiązkowej kwarantanny uchodźców wojennych z Ukrainy (obowiązuje wszystkich przybywających spoza strefy Schengen).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Super! Szczepionki czekają, Polacy nie wypełniają punktów szczepień. Niech służom innym, ku wspólnemu bezpieczeństwu.
już oceniałe(a)ś
9
2
To powinno byc obowiazkowe, bo bedziemy mieli jeszcze wiecej ofiar
już oceniałe(a)ś
1
0
Zakon Strażników Covidu, nie widzi teraz większych problemów ?
już oceniałe(a)ś
1
0