Grand Press to najważniejsze dziennikarskie nagrody w Polsce. Dziennikarze "Wyborczej" wygrali w kategoriach news i dziennikarstwo śledcze. Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego dostał Radosław Leniarski. Katarzyna Wężyk zwyciężyła w kategorii reporterska książka roku. Dostała również nagrodę czytelników. Andrzej Poczobut został Dziennikarzem Roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziennikarzem Roku został więziony przez reżim Łukaszenki Andrzej Poczobut

Nagrodę w jego imieniu odebrał pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej" Jarosław Kurski. – Nie kryję, że jestem trochę skrępowany całą sytuacją, bo to przecież Andrzej powinien tutaj stać, może Oksana Poczobut albo ktoś z jego bliskich. W każdym razie odbieram tę nagrodę jako depozyt i mam nadzieję, że już niebawem będę mógł mu ją osobiście wręczyć – powiedział Kurski.

Kurski zaznaczył, że "nagroda jest symbolem solidarności całego środowiska dziennikarskiego nie tylko z Andrzejem Poczobutem, ale ze wszystkimi dziennikarzami więzionymi za wolność słowa".

Gala Grand Press odbyła się w w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie.

– Gdy przed ćwierć wiekiem zorganizowaliśmy pierwszy plebiscyt na dziennikarza roku, byliśmy pełni zapału i wiary w dziennikarstwo. Tej wiary nie straciliśmy, ale z zapałem, szczególnie w ostatnich czasach, jest trochę gorzej. Przygasł i osłabł, bo przecież nikt z obecnych wtedy, na tamtej gali, nie przypuściłby, że zamiast oddalać się od standardów komunizmu, będziemy się do nich przybliżać. Któż mógłby przewidzieć, że gdy w mijającym roku rząd próbował wykończyć wolne media za pomocą podatku od reklamy, szefowie swojej firmy postanowili zwolnić 23 z 24 redaktorów naczelnych mediów regionalnych. Któż by przypuścił, że partia rządząca będzie próbowała przejąć największą telewizję informacyjną w Europie, parlament po raz pierwszy zdecyduje, że dziennikarze nie mają prawa relacjonować tego, co się dzieje na części naszego kraju, a policja będzie stosować przemoc wobec tych, którzy relacjonują protesty uliczne – powiedział redaktor naczelny "Press" Andrzej Skworz. 

Nagrodę w kategorii news dostał dziennikarz wrocławskiej "Wyborczej" Jacek Harłukowicz za cykl „Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki".

– Ten materiał nie był łatwy z kilku powodów. Nie był łatwy, dlatego że dotyczył tak naprawdę zbrodni, jaką popełniono na obywatelu, który przyjechał do Polski za lepszym życiem. Nie był łatwy, bo nie mogłem operować obrazem, musiałem czytelnikom przekazać to, co widziałem na własne oczy, ci, którzy ten materiał znają, wiedzą, że był to opis z tego, co udało mi się zobaczyć na monitoringu, który zarejestrował to, co zrobiono z Dmytro Nikiforenką we wrocławskiej izbie wytrzeźwień – stwierdził Harłukowicz.

W kategorii dziennikarstwo śledcze wygrali dziennikarze krakowskiej "Wyborczej" Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz za cykl „Afera Daniela Obajtka".

– Nam zapału nie zabrakło i nie zabraknie, ta bitwa jeszcze się nie skończyła – powiedział Sidorowicz.

Później mówił Figurski. Stwierdził, że dziękuje Jarosławowi Kaczyńskiemu, "bo to on wymyślił Daniela Objatka, bo to on go wręcz błogosławił". – Chciałbym, mówiąc tutaj do wydawców, żebyście mieli na uwadze młodych dziennikarzy poza Warszawą. Trudno się broni demokracji bez umowy o pracę i trudno się broni demokracji, gdy podwyżka przychodzi wraz z podwyżką pensji minimalnej – dodał Figurski, za co został nagrodzony brawami.

W kategorii publicystyka zwyciężyła Katarzyna Boni z Dwutygodnika. Nagrodę dostała za tekst „Samotność: Całun w spirytusie".

Nagrodę Grand Press Digital dostało Radio 357.

W kategorii reportaż prasowy/internetowy zwyciężyła Anna Śmigulec z Wirtualnej Polski. Nagrodę dostała za reportaż „Władcy ciał i umysłów".

Grand Press Economy dostał Łukasz Wilkowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".

Dziennikarz TVN24 Marcin Gutowski z "Czarno na białym" otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii "Reportaż TV/Wideo" za reportaż "Don Stanislao".

W kategorii reportaż audio zwyciężyła Agnieszka Szwajgier z Radia 357 za reportaż "Gdzie jest Joanna Segelström?".

Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego dostał dziennikarz sportowy "Wyborczej" Radosław Leniarski.

– Będę czwartym triumfatorem, który podziękuje Romkowi Imielskiemu – powiedział Leniarski. Wcześniej wicenaczelnemu "Wyborczej" i szefowi działu krajowego dziękowali Harłukowicz, Sidorowicz i Figurski. – Bardzo dziękuje "Gazecie Wyborczej". To jest miejsce wymarzone dla osób, które chcą pisać w sposób niezależny. No i oby tak zostało. Dzięki – stwierdził. 

W kategorii wywiad 2020 zwyciężyła Violetta Krasnowska z "Polityki". Nagrodzona została za wywiad „Nie chcę robić kłopotu".

Magdalena Rigamonti z TOK FM otrzymała nagrodę w kategorii wywiad 2021. Chodziło o cykl "Rzeczpospolita Kościelna".

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne zwyciężył Michał Fuja z Superwizjera TVN 24. Nagrodzono go za reportaż "Zabić chorych na raka".

Dziennikarka "Wyborczej" Katarzyna Wężyk dostała nagrodę czytelników za książkę "Aborcja jest". Wężyk zwyciężyła również w kategorii reporterska książka roku.

– Jako że reprezentuję "Gazetę Wyborczą", to podziękuję też Romanowi Imielskiemu – powiedziała. – Jak pokazują ostatnie doświadczenia, żyjemy niestety w kraju, w którym kobiety umierają na porodówkach, bo lekarze bardziej boją się konsekwencji przerwania nierokującej ciąży niż tego, że pacjentka po prostu umrze. Żyjemy w kraju, w którym płody i zarodki są więcej warte od kobiet. Żyjemy w kraju, w którym Sejm na poważnie debatuje o ustawie, która zrównuje w prawach zapłodnioną komórkę jajową i dorosłego już człowieka, która to ustawa karze do dożywocia za aborcję i nasyłałaby prokuratora za poronienie – stwierdziła. Dodała, że aborcja była, jest i będzie, a "wszelkie zakazy prowadzą tylko do tego, że wiąże się z większym, niepotrzebnym cierpieniem".

Nagrodę Grand Press XXV-lecia otrzymał Bertold Kittel z TVN. Kittel dostał najwięcej nominacji w dziejach Grand Press.

Poniżej pełna lista nominowanych:

W  kategorii Publicystyka nominowano następujące materiały:

  • „Samotność: Całun w spirytusie" – Katarzyna Boni (Dwutygodnik)
  • „Straszny zgrywus" – Rafał Kalukin („Polityka")
  • Cykl „Żałoba i wściekłość po zakatowaniu mężczyzny przez siły reżimu. Trwają aresztowania na Białorusi" – Agnieszka Lichnerowicz, Martyna Osiecka (Tok FM)
  • „To nie do zniesienia. Posłuchajcie jak bardzo" – Zuzanna Radzik („Tygodnik Powszechny")
  • „Mamy się zakochać w polexicie. Wyjście z Unii Europejskiej staje się naturalnym kierunkiem polityki PiS" – Andrzej Stankiewicz (Onet)
  • „Kulisy dealu Kukiza z Kaczyńskim. Tak władza korumpuje posłów, by pacyfikować media" – Andrzej Stankiewicz, Agnieszka Burzyńska („Stan po burzy", Onet)
  • „Szkolne plagi współistniejące" – Przemysław Wilczyński („Tygodnik Powszechny")

W kategorii reportaż prasowy/internetowy:

News i dziennikarstwo śledcze

W kategorii news nominowano następujące materiały:

  • „Krakowska kuria ukrywała molestowanie pacjentki przez księdza" – Marek Balawajder ("Fakty" RMF FM);
  • „Gejmczendżer Tuska. Były szef wraca do Polski i Platformy" – Malwina Dziedzic („Polityka");
  • „Nieznane kulisy wyborów kopertowych. NIK ma dowody, by postawić premiera przed Trybunałem Stanu" – Andrzej Gajcy (Onet);
  • Cykl „Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki" – Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza Wrocław");
  • „Ujawniamy. Oto majątek Mateusza i Iwony Morawieckich" – Szymon Jadczak, Patryk Słowik (Wirtualna Polska);
  • „Nie było licencji, ale już są. Tak Emilewiczowie jeździli na nartach" – Grzegorz Łakomski (TVN24.pl);
  • Cykl „Narodowcy od Bąkiewicza z 3 milionami dotacji z rządowego funduszu" – Bianka Mikołajewska (OKO.press).

W kategorii dziennikarstwo śledcze nominowano następujące materiały:

  • Cykl: „Partia i Spółki" – Mateusz Baczyński, Mateusz Bałuka, Sebastian Białach, Paweł Czernich, Kamil Dziubka, Kacper Forreiter, Magdalena Gałczyńska, Piotr Halicki, Piotr Olejarczyk,Tomasz Pajączek, Paweł Pawlik, Szymon Piegza, Mikołaj Podolski, Piotr Rogoziński, Dawid Serafin, Andrzej Stankiewicz, Marcin Terlik, Kamil Turecki, Alicja Wirwicka, Marcin Wyrwał, Edyta Żemła, Andrzej Kublik, Jacek Harłukowicz, Przemysław Jedlecki, Iwona Szpala, Agata Kondzińska, Monika Waluś, Tomasz Cylka, Tomasz Nyczka, Edyta Bryła, Hubert Orzechowski, Agata Kulczycka, Łukasz Woźnicki, Wojciech Czuchnowski, Justyna Sobolak, Anna Popiołek, Maciej Bąk, Mariusz Gierszewski, Miłosz Gocłowski, Dominik Uhlig, Jarosław Kopeć, Szymon Górka, Katarzyna Korzeniowska, Vadim Makarenko (Onet, „Gazeta Wyborcza", Radio ZET i BiqData);
  • Cykl „Afera Daniela Obajtka" – Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz („Gazeta Wyborcza Kraków");
  • „Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt" – Łukasz Frątczak, Jakub Stachowiak („Superwizjer" TVN);
  • Cykl „Układ wrocławski" – Jacek Harłukowicz, Sebastian Klauziński, Konrad Szczygieł, Wojciech Cieśla („Gazeta Wyborcza Wrocław", OKO.press, Fundacja Reporterów);
  • Cykl „Ujawniamy. Tak tuszowano incydent z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy" – Szymon Jadczak (Wirtualna Polska);
  • Cykl „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie" – Zbigniew Nosowski (Więź.pl);
  • „Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom" – Marcin Wyrwał, Edyta Żemła (Onet).

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nominowali zostali:

1. Cykl „CD Projekt. Niekoloryzowane" – Sylwia Czubkowska, Jakub Wątor, Marek Szymaniak, Matylda Grodecka (Magazyn Spider’s Web+)

2. „Zarobić na chorych na raka" – Michał Fuja („Superwizjer", TVN)

3. Cykl „Priwiet, zostałeś zhakowany. Za kulisami afery mailowej" – Anna Gielewska, Konrad Szczygieł, Julia Dauksza (Fundacja Reporterów, TVN24.pl)

4. Cykl „Lex Obajtek" – Ewa Ivanova („Gazeta Wyborcza")

5. Cykl „Raport z przyszłości. Jedzenie" – Agata Kasprolewicz („Raport o stanie świata")

6. „Sędzia widmo" – Dariusz Kubik („Czarno na białym" TVN 24)

7. „Złomowisko Zachodu" – Tadeusz Michrowski (Outriders)

W kategorii wywiad nominowali zostali:

1. „Himalajska ruletka" – Joanna Dzikowska („Gazeta Wyborcza")

2. „Układ się rozpada" – Rafał Kalukin („Polityka")

3. „Borys Budka: Sorry, ale nie jestem rewolucjonistą. Wygramy wybory przy urnach" – Tomasz Kwaśniewski („Gazeta Wyborcza")

4. Cykl „Rzeczpospolita Kościelna" – Magdalena Rigamonti (TOK FM)

5. „Rosjanie nas penetrują" – Donata Subbotko („Wolna Sobota – Gazeta Wyborcza")

6. „A ty musisz codziennie wracać do szkoły i nieważne, że tam każdego dnia w środku umierasz" – Justyna Suchecka-Jadczak (TVN24.pl)

7. Cykl „MSZ od środka" – Robert Walenciak („Przegląd")

W kategorii wywiad 2020:

1. „Nie bój się mojej chusty" – Ludmiła Anannikova („Duży Format – Gazeta Wyborcza")

2. „Nie chcę robić kłopotu" – Violetta Krasnowska („Polityka")

3. „Lewe prawe loff. Rozmowa z dr. hab. Michałem Łuczewskim" – Karolina Lewestam („Pismo. Magazyn Opinii")

4. „Polska z dźwigu widziana – rozmowa z Krzysztofem Królem, operatorem dźwigu na poznańskich budowach" – Rafał Woś („Tygodnik Powszechny")

5. „Taniec, prezenty i seks przez całą dobę" – Aleksandra Pucułek („Gazeta Wyborcza Łódź")

6. „Mirosław Tryczyk: mówię przepraszam, ale nie za siebie – za dziadka" – Emilia Padoł (Onet)

7. „Wybór? Jaki wybór? To jest minimalizacja dramatu" – Aleksandra Suława (Styl.pl)

Nagroda Grand Press Digital, nominowani:

  • Grupa Granica
  • Radio 357
  • Voice House

Do Nagrody Grand Press Economy nominowani zostali:

  • Krzysztof Berenda, RMF FM
  • Barbara Oksińska, Business Insider
  • Łukasz Wilkowicz, „Dziennik Gazeta Prawna"

Do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego nominowani zostali:

W kategorii Reportaż TV/wideo nominowano następujące materiały:

  • „To nie ja zabiłam" – Grzegorz Głuszak („Superwizjer" TVN)
  • „Don Stanislao" – Marcin Gutowski („Czarno na białym" TVN 24)
  • „Wszystko o moim dziecku" – Piotr Jacoń („Czarno na białym" TVN 24)
  • „Na Górze Tyrryry" – Renata Kijowska (TVN)
  • „Granica życia i śmierci" – Katarzyna Lazzeri („Czarno na białym" TVN 24)
  • „Spędziliśmy 24 godziny z ratownikami medycznymi. Oto jak naprawdę wygląda walka z pandemią" – Janusz Schwertner, Krzysztof Hautz, Sławomir Dubowski, Łukasz Hermanowski, Marek Jarzynka (Onet)
  • Cykl „Poćwiartowali, upiekli i zjedli mężczyznę? Ruszył proces rzekomych kanibali z Łaska" – Rafał Zalewski („Interwencja" Polsat) 

W kategorii Reportaż audio nominowano następujące materiały:

  • „Królowa łapówek" – Adam Bogoryja-Zakrzewski (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)
  • „Śledztwo Pisma. Sezon 3" – Iga Dzieciuchowicz („Pismo. Magazyn opinii")
  • „Duszy coraz mniej" – Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Redakcja Reportażu Polskie Radio Lublin)
  • „Dziennik obywatelski" – Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Redakcja Reportażu Polskie Radio Lublin)
  • Cykl „Piecza" – Michał Janczura (Tok FM)
  • Cykl „Nurt równoległy" – Michał Matus (Outriders)
  • Cykl „Gdzie jest Joanna Segelström?" – Agnieszka Szwajgier (Radio 357)

Nagroda Grand Press wręczana jest również w kategorii najlepsza reporterska książka roku. Do tegorocznej edycji nagrody wydawnictwa zgłosiły 72 propozycje. Jurorzy wybrali ścisłą finałową piątkę, w której znalazły się m.in.: "Aborcja jest" Katarzyny Wężyk, "Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka" Macieja Jarkowca oraz "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady" Karoliny Sulej.

Magazyn "Press" wymienił również dziennikarzy, którzy szczególnie wyróżnili się w mijającym roku. Redakcje mogą głosować w kategorii dziennikarz roku również na osoby spoza tej listy, jednak Press wskazuje, czyje dokonania zasługują na zauważenie.

W tym roku wśród wymienionych znaleźli się m.in.: Jacek Harłukowicz z "Wyborczej" i jego cykl o układzie wrocławskim (był współautorem), w którym opisał biznesowo-polityczne wpływy Adama Hofmana; współpracujący z "Wyborczą" białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut, który – jak pisze "Press" – siedzi w areszcie w imię wolności słowa i demokracji, oraz współpracownica "Wyborczej" i dziennikarka "Krytyki Politycznej" Jagoda Grondecka.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca

Przydatne linki

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Można nie zgadzać się z niektórymi tezami promowanymi w Wyborczej; można nie lubić swoistego niechlujstwa w wydaniach internetowych, może razić pewna naiwność i przerysowanie (zwłaszcza WO). Nie zmienia to faktu, że Wyborcza jest największym (i być może ostatnim) medium wolnościowym w Polsce. Płacę i chętnie zapłacę więcej - tak samo jak za Radio Nowy Świat i 357!
    już oceniałe(a)ś
    43
    0
    Rachoniu nie dali za wytężoną pracę na rzecz Partii? Siostrom Karnowskim codziennie brylującym u Holeckiej? A Ssakiewiczowi za wyhodowane brzuszysko? Może chociaż Ziemkiewiczowi, co tak dzielnie córkę na Zachód wywoził?
    @r3zt1rypn1e
    można powiedzieć, że Ziemkiewicz deportował córkę?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    ...a Gmyz i Kleczek coś wygrają?
    @emilfiscal
    tak,wygrali lobotomie.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @emilfiscal
    Jak drugi Kurski będzie nagrody dawał
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Gratuluję wszystkim dziennikarzom! Tak się cieszę, że nagrodzono wielu moich ulubieńców!
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    Jacku gratuluję. Wielu pisało o tym, ale na szczęście nie chcieli być nominowani do GP. Nie ma to jak dostać dyplom od Szefa. Twoje zdrowie i sukcesów życzę w gonitwie za policją bijącą Wszystkich, którzy nie są ok.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Bardzo dziękuję za podanie wszystkich nominowanych.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych i nominowanych!
    @k.brudnik
    szczególne brawa dla WYBORCZEJ!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Paweł i Jarek gratulacje
    już oceniałe(a)ś
    6
    0